آغاز مبارزه با علف های هرز و سن دانه در مزارع کردستان

[ad_1]

ایسنا/ کردستان مدیر حفظ نباتات سازمان کشاورزی جهاد کردستان گفت: کشاورزان استان با توجه به تنش های اقلیمی و دمای بالا با مشورت کارشناسان این سازمان در اسرع وقت با سن غلات و علف های هرز مبارزه کنند.

فریدون حامدی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: کشاورزان استان با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی و یا کلینیک های گیاهپزشکی سم مناسب برای مبارزه با علف های هرز پهن و ریزبرگ تهیه و در اسرع وقت سمپاشی کنند.

وی افزود: علف های هرز علاوه بر جذب رطوبت و مواد غذایی از خاک می توانند منشا آفات و بیماری های مزارع گندم و جو باشند.

حامدی گفت: بیش از 630 هزار هکتار از اراضی استان کردستان امسال زیر کشت گندم و جو است که 90 درصد این اراضی در دیم کشت می شود و در حال حاضر بیشتر مزارع گندم و جو استان در مرحله کشت است. .

مدیر حفظ نباتات همچنین یادآور شد: بهترین زمان برای مبارزه موثر با آفت گندم در این مرحله (سن مادری) است و توصیه می شود قبل از تخم ریزی و تکثیر سمپاشی انجام شود. برای مبارزه با علف های هرز امکان سمپاشی مزارع تا مرحله دوم ساقه گندم وجود دارد.

وی ادامه داد: بر اساس پایش های انجام شده توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در مزارع گندم و جو، احتمال شیوع قدیمی در مزارع گندم و جو استان پیش بینی شد.

حامدی گفت: کشاورزان برای مبارزه با سن غلات با کارشناسان جهاد کشاورزی استان مشورت کنند.

وی افزود: سمپاشی مزارع گندم و جو باید به موقع و با مشورت کارشناسان و متخصصان برای جلوگیری از تخم ریزی سن مادر و شیوع سن انجام شود.

وی افزود: دمای بالا در این مدت باعث افزایش سن جمعیت شده است و کنترل سن غلات در سن مادر باید از اولویت های کشاورزان استان باشد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.