آمار بالای مسمومیت و مرگ ناشی از قارچ های سمی/ هشدار وزارت بهداشت همزمان با فصل بهار

[ad_1]

مدیرکل دفتر نظارت و نظارت بر مصرف فرآورده های بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هر ساله در ابتدای سال متاسفانه با موجی از مسمومیت های تصادفی ناشی از مصرف خوراکی قارچ های خودرو مواجه هستیم. و سموم، گفت: بیش از 5000 مورد مسمومیت ناشی از مصرف قارچ های سمی و خودرو گزارش شده است.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، نوشین محمد حسینی وی با اشاره به آغاز فصل بهار و ایجاد شرایط مساعد برای رشد قارچ های خودرو، ضمن هشدار نسبت به مسمومیت توسط خودرو و قارچ های سمی، گفت: با شروع فصل بهار و ایجاد شرایط مساعد برای رشد خودروها. قارچ ها، هر ساله در ابتدای سال متاسفانه با مسمومیت های تصادفی ناشی از مصرف خوراکی قارچ ها و سموم خودرو مواجه هستیم.

میزان مسمومیت با قارچ های سمی در پنج سال اخیر

وی افزود: بر اساس آمار به دست آمده از دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال 1396 تعداد یک هزار و 540 مورد به دلیل مسمومیت با قارچ و سم از خودرو به بیمارستان گزارش شده است. این آمار از سال 1397 تا 1399 به ترتیب 1726، 365 و 722 نفر بوده است و در نیمه اول سال 1400، 828 مورد مسمومیت قارچی و سموم خودرو به بیمارستان گزارش شده است که حکایت از آمار بالای تلفات و تلفات شایع دارد. وجود این مسمومیت در کشور

استان های دارای سمی ترین مسمومیت های قارچی

محمد حسینی با بیان اینکه متاسفانه مصرف خوراکی قارچ های سمی و خودرویی منجر به مرگ، نارسایی کبد و بستری شدن بسیاری از هموطنان شد، ادامه داد: بیشترین مسمومیت در سال 1396 مربوط به شهرهای کرمانشاه، آذربایجان غربی، لرستان، گلستان و کردستان بودند. همچنین بیشترین مسمومیت در سال 1397 مربوط به شهرهای کرمانشاه، گلستان، لرستان و آذربایجان غربی (ارومیه) و زنجان است، بیشترین مسمومیت در سال 1398 مربوط به شهرهای لرستان، آذربایجان غربی، اردبیل، تهران و کردستان است. بیشترین مسمومیت ها مربوط به سال 1399 بجنورد (خراسان شمالی)، تهران، شهرکرد، گلستان و آذربایجان غربی (ارومیه) و بیشترین مسمومیت در نیمه اول سال 1400 مربوط به شهرهای بجنورد (خراسان شمالی)، تهران، شهرکرد، لرستان و گلستان.

نکاتی برای پیشگیری از مسمومیت با قارچ های سمی

وی با بیان اینکه در پنج سال گذشته در مجموع 5175 مورد مسمومیت ناشی از مصرف قارچ خودرو در هموطنان ساکن در مناطق غربی، کوهستانی و مرطوب کشور ایجاد شده است، گفت: این در حالی است که موارد با آموزش و اطلاع رسانی عمومی و به موقع هشدار قابل پیشگیری خواهد بود در این راستا افراد برای جلوگیری از مسمومیت و مرگ ناشی از مصرف قارچ های سمی باید به نکاتی توجه کنند.

محمد حسینی ادامه داد: پس از قارچ خودرو، به خصوص قارچی که در کنار تنه درختان رشد می کند، به ویژه درختان خشک و یا قارچ های جمع آوری شده توسط بومیان خودداری کنید. برای سلامتی خود و خانواده تان فقط قارچ های دارای مجوز از مراکز مجاز و در بسته بندی خریداری و مصرف کنید. همچنین لازم به ذکر است که شناسایی انواع خوراکی قارچ ها از انواع سمی تنها بر اساس ویژگی های ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و طعم دشوار است و تنها توسط قارچ شناسان و گیاه شناسان مجرب امکان پذیر است. بنابراین در تشخیص انواع قارچ های سمی از خوراکی به توصیه های برخی افراد توجه نکنید. در عین حال مصرف قارچ توسط پرندگان و سایر حیوانات اهلی و وحشی نشان دهنده سمی نبودن قارچ برای انسان نیست.

وی همچنین گفت: برخی روش ها و معیارهای سنتی مانند تغییر رنگ قاشق نقره ای در اثر تماس با قارچ و یا وجود حشرات در اطراف قارچ و محل رشد قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص قارچ نیست. غیر سمی بودن در همه موارد.” برخی از سموم موجود در قارچ های سمی در برابر حرارت مقاوم هستند و فرآیندهای آماده سازی غذا مانند کباب کردن، جوشاندن، سرخ کردن و بخارپز کردن قادر به از بین بردن کامل سموم موجود در آنها نیستند.

علائم و نشانه های مسمومیت با قارچ های سمی

وی ادامه داد: همچنین اگر علائم و نشانه‌های گوارشی از جمله تهوع، استفراغ و اسهال پس از مصرف خوراکی قارچ‌های خودرو به مدت 5 تا 12 ساعت به تعویق افتاد، بیمار را در اسرع وقت به مرکز تخصصی سموم درمانی منتقل کنید. . در مواردی که علائم گوارشی بیش از 6 ساعت پس از مصرف قارچ خودرو رخ می دهد، این قارچ ها بسیار سمی بوده و در سال های اخیر منجر به نارسایی حاد کبدی و مرگ تعدادی از هموطنان ما شده است.

نیاز به انتقال سریع بیمار مسموم به مرکز درمانی

محمد حسینی افزود: انتقال سریع بیمار مسموم به مرکز تخصصی درمان مسمومیت، شانس درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد و هرگونه تاخیر در این امر احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار را افزایش می دهد. بنابراین با مشاهده علائم و نشانه های بالینی اولیه به ویژه نوع دیررس در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ خودرو از هرگونه خوددرمانی و درمان علامتی خودداری کرده و بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل کنید. در صورت امکان نمونه ای از قارچ مصرفی بیمار را جهت شناسایی کادر درمانی بیمارستان بیاورید.

وی با بیان اینکه با شروع فصل بهار و رویش قارچ های سمی در طبیعت هر ساله تعدادی از هموطنان به دلیل عدم آگاهی و ناتوانی در تشخیص قارچ های سمی از گونه های بی ضرر به دلیل مسمومیت با قارچ سمی، موقت، دائمی و حتی مرگ و میر ناشی می شوند، گفت: وی گفت: تاکید می کنم که در بسیاری از موارد تشخیص قارچ سمی از روی ظاهر امکان پذیر نیست و نیاز به تخصص دارد. متأسفانه از سال 1397 تا نیمه اول سال 1400 شاهد بالغ بر 5000 مورد مسمومیت ارجاعی به بیمارستان در این کمپ بوده ایم که بیشتر آن در استان های آذربایجان غربی، لرستان، کرمانشاه، کردستان، زنجان، گلستان و شهرکرد رخ داده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.