آیا جوهر بیولوژیکی می تواند جایگزین غضروف انسان شود؟

[ad_1]

رشد و جایگزینی بافت غضروف آسیب دیده با کمک فناوری چاپ 4 بعدی چیزی است که تیمی از محققان موسسه مواد تعاملی لایب‌نیتس و دانشگاه فناوری آخن اخیرا در تلاش برای دستیابی به آن هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از IO، محققان اخیرا نشان داده اند که جوهرهای زیستی می توانند جایگزین غضروف انسان شوند و کار برای اثبات این موضوع در حال انجام است. محققان دانشگاه فناوری آخن یک کمک هزینه پنج ساله در حدود 10 میلیون یورو از بنیاد ورنر زیمنس برای توسعه جوهر زیستی دریافت خواهند کرد که می تواند از طریق پروژه TriggerINK (یک جوهر زیستی با مواد خاص) جایگزین غضروف انسان شود. ) توسعه دادن .

بدن انسان از بافت های متعددی با ساختارهای مختلف و گاه بسیار پیچیده تشکیل شده است. اگر این بافت ها آسیب ببینند، علم پزشکی در بازگرداندن عملکرد آنها با چالش های بزرگی مواجه خواهد شد. در حالی که راه هایی برای ترمیم غضروف در زانو وجود دارد، این روش ها به راه حلی طولانی مدت برای جایگزینی بافت آسیب دیده و بازیابی عملکرد آن منجر نمی شوند.

هدف محققین در این مطالعه توسعه یک فناوری جایگزین برای جایگزینی بافت است. محققان لارا د لاپورت، استفن هچ، آندریاس هرمان و ماتیاس وسلینگ از جمله محققان بودند. این پروژه که TriggerINK نام دارد از اصل نوآورانه پرینت چهار بعدی استفاده می کند که برای آن یک جوهر زیستی ویژه در حال طراحی است.

چاپ 4 بعدی یک فناوری پیشرفته چاپ سه بعدی است. در پرینت سه بعدی استاندارد، لایه‌های یک ماده اغلب روی هم چیده می‌شوند و ساختاری سه‌بعدی مانند یک مکعب ایجاد می‌کنند. عامل اضافی که نام این فناوری را به چاپ چهار بعدی تغییر می دهد «زمان» است.

محققان گفتند: «ما اجزای خاصی از جوهر را که در زمان‌های بسیار خاص به محرک‌های خارجی واکنش نشان می‌دهند، ترکیب می‌کنیم. به عنوان مثال، در حالی که در مکعب باقی می مانند، مواد چاپ شده با نور می توانند حرکت کنند و در صورت لزوم، اجزای زیست فعال می توانند توسط اولتراسوند آزاد شوند.

اکنون محققان قصد دارند از TriggerINK برای ایجاد روشی جدید برای جایگزینی بافت آسیب دیده بدن استفاده کنند که عبارت است از چاپ ساختارهای 4 بعدی روی زخم.

برای آزمایش این فناوری، محققان غضروف زانو را انتخاب کردند.

محققان می‌گویند: «ما در رشد بافت سالم در مناطق آسیب‌دیده با چالش‌هایی مواجه هستیم. به عنوان مثال، مواد چاپ شده باید ساختار بسیار خاصی داشته باشد که با نمونه طبیعی شما قابل مقایسه باشد.

ایده TriggerINK شامل مراحلی است که در طول فرآیند چاپ به آرامی در هم تنیده می شوند. در این فرآیند، چندین ویژگی جوهر بیولوژیکی آشکار می شود. برای توسعه این ماده زیستی، محققان از فناوری به نام ANISOGEL که توسط لارا د لاپورت برای رشد هدایت‌شده سلول‌های عصبی ساخته شده است، استفاده خواهند کرد. علاوه بر این، بیو جوهرها حاوی فاکتورهای رشد محصور شده و عوامل تعدیل کننده ایمنی خواهند بود. پروفسور آندریاس هرمان می‌گوید: «این عوامل در صورت لزوم می‌توانند توسط سونوگرافی آزاد شوند و عموماً برای حمایت از روند بهبودی در نظر گرفته شده‌اند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.