آیا «فرار» برخی از نوجوانان از «تعطیلات دیدنی» / حضور نوجوانان در هر مهمانی ضروری است؟

[ad_1]

یکی از اعضای تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور، بی میلی برخی از نوجوانان به مهمانی در منزل اقوام و عیدی دیدنی را امری طبیعی دانست و تاکید کرد که والدین واکنش نشان ندهند. به شدت به این اکراه، به رسمیت شناختن آن بی میلی به عنوان بخشی از دگرگونی در هنجار نوجوانی و مسیر استقلال و هویت نوجوان.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، آسیه اناری وی درباره عدم تمایل برخی از نوجوانان به مهمانی در منزل اقوام و تعطیلات دیدنی، گفت: می توان گفت تعطیلات دیدنی امری طبیعی است زیرا بخشی از رشد، استقلال و هویت یک نوجوان است.

ساعه صدر برای مقابله با این بی میلی گفت: در این شرایط نوجوان احساس می کند که دیگر کودک نیست و برای حضور بیشتر در جامعه باید زمان بیشتری را با دوستانش بگذراند.

بی میلی نوجوان به حضور در مجالس خانوادگی چه زمانی به دغدغه تبدیل می شود؟

این روانشناس بالینی کودک و نوجوان در عین حال تاکید کرد: اگر این فاصله بین نوجوانان و بی میلی آنها به دیدن اقوام و عید زیاد باشد و تا جایی که نوجوانان در هیچ مجالس خانوادگی شرکت نمی کنند و همیشه از حضور در جمع اقوام و خانواده خودداری می کنند. ، با میل به قدرت شروع به لجبازی می کند، این احتمال وجود دارد که نوجوانی دچار نوعی افسردگی شود.

به گفته این عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی بالینی کودکان و نوجوانان، در موارد حاد که نوجوان با اعضای خانواده ارتباط برقرار نمی کند و با علائم بی خوابی، بی خوابی، سوگواری و گریه طولانی مدت در جلسات خانواده شرکت می کند، از او کمک بگیرد. روانشناس کودک برای ارزیابی وضعیت روانی نوجوان به نوجوانان نیاز است، اما در غیر این صورت، والدین باید بی میلی این نوجوان را به عنوان بخشی از تحول در هنجار و در مسیر استقلال و هویت نوجوان بشناسند.

یکی از اعضای کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودکان و نوجوانان سازمان روانشناسی و مشاوره کشور معتقد است که اکثر والدین درک کمی از ویژگی های دوران نوجوانی دارند و می توان گفت که شناخت کافی از ویژگی های دوران نوجوانی ندارند. به اشتباه برای حضور در جمع های خانوادگی مورد قضاوت قرار می گیرند.

اناری معتقد است با این قضاوت ها والدین فقط از نوجوان فاصله می گیرند و فاصله بین نوجوان و والدین و فاصله بین نسل ها را بیشتر می کنند.

آیا عدم حضور نوجوان در مجالس خانوادگی «سرکشی» و «بی احترامی» است؟

یکی از اعضای تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده، خاطرنشان می کند: برخی از والدین به اشتباه بی میلی نوجوان را به «عید دیدنی» و حضور در میان اقوام را به «لجاجت»، «عصیان»، «لجاج» و «عصیان» نسبت می دهند. بی احترامی» و بی توجهی نوجوان. وی با عنوان «ارزش» و «وضعیت خانوادگی» توضیح داد: اگر والدین نوجوان او را به خوبی می شناختند، متوجه می شدند که اکراه او از سر لجاجت، نافرمانی یا بی احترامی به موقعیت خانوادگی نیست، بلکه صرفاً تلاش برای کسب استقلال است. کودک.” عدم ماندن و حفظ هویت اجتماعی جدید نوجوانان.

اناری بر لزوم پاسخگویی مناسب والدین به بی میلی نوجوانان تاکید کرد: با رفتار صحیح والدین این بی میلی اصلاح می شود. در واقع این بی میلی بیشتر در اوایل و اواسط نوجوانی رخ می دهد و در اواخر نوجوانی دیگر این نوجوان بی میل را نمی یابیم، بلکه فردی تقریبا بالغ را می یابیم که توانایی تنظیم مناسب روابط خود با خانواده را دارد.

به گفته وی، اطاعت نوجوان افسانه ای بیش نیست، زیرا نوجوان می تواند به راحتی والدین خود را دور بزند و دست به هر کاری بزند تا به مهمانی نرود و بنابراین لازم است والدین به جای انتظار، مطیع نوجوان باشند. • با او رابطه مناسبی برقرار کنید.

کدام قوانین خانواده باید غیرقابل مذاکره و کدام قوانین غیرقابل مذاکره باشد؟

این روانشناس کودک و نوجوان معتقد است در خانواده ها باید قوانین «غیرقابل مذاکره» وجود داشته باشد که نوجوانان باید به آن پایبند باشند.

اناری با اشاره به عدم حضور نوجوان در مجالس خانوادگی گفت: به عنوان مثال والدین می توانند به عنوان قانون غیرقابل مذاکره از نوجوان بخواهند ماهی یک بار به خانه مادربزرگ برود و از وضعیت بزرگترها غافل نشوند. قانون قابل مذاکره

به گفته مشاور انجمن روانشناسی بالینی کودکان و نوجوانان، والدین باید در مقابل این قوانین غیرقابل مذاکره، با رضایت نوجوان حق انتخاب و استقلال بیشتری به نوجوان بدهند.

عضو تیم تخصصی کودکان و نوجوانان انجمن زناشویی و خانواده کشور با بیان اینکه قوانین غیرقابل مذاکره در خانواده ها حداکثر دو تا سه مورد است که بر اساس فرهنگ، ساختار و خط قرمز هر خانواده تعریف می شود. ، ادامه داد: همیشه عمل و پیروی از نوجوان از پیش تعیین شده و آگاه قابل مذاکره است. از طرفی دیگر قوانین درون خانواده باید قابل مذاکره باشد تا والدین نتوانند اصرار کنند که نوجوان این قوانین را رعایت کند و از آنها پیروی کند، زیرا امر و نهی بیش از حد والدین به نوجوان فقط باعث لجبازی، سرکشی، پرخاشگری و دوری نوجوان می شود. ، از والدین می آید.

آیا نوجوان باید در همه مهمانی ها و «دیدنی های نوروزی» شرکت کند؟

یکی از اعضای کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودکان و نوجوانان سازمان روانشناسی و مشاوره کشور نیز خاطرنشان کرد: البته برای ایام نوروز و عید نمی توان از نوجوان انتظار داشت که در تمام مجالس خانوادگی حضور پیدا کند و به خانه همه اقوام دور و نزدیک. او ممکن است این گزینه را داشته باشد که برای یک تعطیلات دیدنی در خانه دو یا سه اقوام نزدیک خود حضور داشته باشد. از این نظر باید با نوجوان صحبت کرد و توافق کرد که کدام یک از اعضای خانواده به خانه بیاید و این نباید با قاطعیت همراه باشد، بلکه از این نظر والدین باید با نوجوان به توافق برسند. لازم است پدر و مادر هر دو از مواضع سفت و سخت خود کوتاه بیایند و نوجوان از مواضع خود کوتاه بیایند، زیرا این جنگ قدرت نیست و اگر والدین در این زمینه با نوجوان وارد جنگ شوند و با آن رفتار نکنند. سیاست؛ این والدین هستند که در این جنگ شکست خواهند خورد.

این روانشناس همچنین خاطرنشان کرد: نمی توان نوجوان را به حضور در همه مهمانی ها اجبار کرد، بلکه والدین باید دلایل خود را برای نیاز نوجوان به حضور در مهمانی ها ارائه کنند و سپس به نوجوان اجازه دهند تا در چند مهمانی شرکت کند.

راز «بی میلی» نوجوان برای شرکت در مهمانی بین اقوام را فاش نکنید

وی همچنین گفت: والدین باید به زبان خودشان با نوجوان ارتباط مثبت داشته باشند.

عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور افزود: والدین باید مشخص کنند که نوجوان در چه مهمانی هایی شرکت می کند و در چه گروه هایی به صورت خصوصی و در جلسه خانوادگی با نوجوان شرکت نمی کند. گاهی دیده می شود که والدین به صراحت در اقوام می گویند که «نوجوان مجبور شد به مهمانی برود» یا «تا نوجوان به مهمانی نیاید همدیگر را می کشیم» و حرف های نادرست می زنند. نوجوان دوست ندارد اسرار او در انظار عمومی فاش شود و والدین نباید اسرار نوجوان را هر چقدر هم که نزدیک باشند در حضور او فاش کنند و عقاید، اعتقادات و نظرات او را در این باره مسخره نکنند. نوجوان نمی تواند این شوخی ها را بفهمد و استدلال کند و مستقیماً ناراحت می شود و این به اصطلاح شوخی ها را می گیرد.

اناری در پایان سخنان خود به والدین توصیه کرد: در صورت تشویق والدین به اجتماعات خانوادگی، احتمال حضور نوجوان در جمع اقوام بیشتر می شود. گروه هایی که بزرگسالان فقط به خودشان مشغول هستند و درگیر بحث های جدی هستند، برای نوجوانان جذابیتی ندارند، بنابراین باید به محتوای جلسات خانوادگی توجه شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.