آیا مراجعه به مشاور خانواده هدر دادن پول است؟

[ad_1]

اگرچه تصور مردم از دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره در سال های اخیر بسیار تغییر کرده است و به ندرت شاهد این دیدگاه منفی از مراجعه به روانشناس و مراجعه به خدمات مشاوره هستیم، اما همچنان نظراتی وجود دارد که به مشاور مراجعه می کنند و هزینه مشاوره را پرداخت می کنند. روانشناسی «پول در جیب انداختن» را حل مشکلات خانوادگی می داند.

به گزارش ایسنا، هنوز هم در بین برخی افراد از مراجعه به روانشناس و دریافت خدمات مشاوره احساس “شرم” وجود دارد، بنابراین یا افراد خود را “روانی” نمی دانند و افراد غیر سالم نیز نیازی به مراجعه به خدمات مشاوره ندارند. منتظر هستند، در اولین جلسه درمانی مشکل خود را حل می کنند و به نتیجه مطلوب می رسند، از ادامه جلسات خودداری می کنند و هزینه های بیهوده را در این راه می پندارند.

بسیاری از مردم نیز بر این باورند که تا زمانی که اقوام و دوستان صمیمی برای صحبت و به اصطلاح «درد و دل» در اطرافشان هستند، نیازی به پرداخت این هزینه ها نیست و تجربه و تحصیلات روانشناس در همین حد است. به عنوان نه متخصص • بی طرفی روانشناس و قضاوت صحیح و ارائه راه حل صحیح توسط او را تحقیر و نادیده بگیرید.

علاوه بر هزینه های بالای جلسات روانشناسی و مشاوره، استفاده از این خدمات به گفته رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، “محصولات لوکس” برای مردم تبدیل شده است و بخشی از مردم به دلیل عدم توانایی پرداخت از دریافت خدمات روانشناختی خودداری می کنند و گاه به روانشناس مراجعه می کنند و مشاوره غیرعلمی می گیرند اما برخی اصولاً از خدمات روانشناسی استفاده می کنند و در کلاس ها و جلسات مشاوره شرکت می کنند. “قابل کسر” در نظر گرفته می شود.

هنوز پس از مدت ها فرهنگ سازی برای مطالبه استفاده از خدمات روانشناختی و مشاوره ای، به نظر می رسد که برخی افراد تنها برای مشاوره قبل از ازدواج یا مشاوره قبل از طلاق (که طبق قانون الزامی است) پذیرفته شده اند. زوج هایی که هیچ مشکلی در زندگی مشترک خود ندارند به روانشناس متخصص برای آشنایی بیشتر با روابطشان و جلوگیری از بروز ابهامات و اختلافات احتمالی نه تنها به بهبود روابط زوجین کمک می کند، بلکه از تشدید اختلافات موجود و در نهایت طلاق جلوگیری می کند. به نوعی می توان گفت مراجعه به روانشناس و دریافت خدمات مشاوره پس از ازدواج و در دوران زندگی مشترک برای زوج هایی که مسائل جدی و خاصی با یکدیگر ندارند نیز بسیار مفید است.

ترس از ورود به مطب روانشناس به دلیل صحبت های مردم

دکتر. مژگان احمدپور روانشناس و استاد دانشگاه وی به ایسنا گفت: هنوز مشکلات فرهنگی زیادی برای استفاده از خدمات روانشناسی و مشاوره وجود دارد و می توان گفت هنوز استفاده از این خدمات در بین مردم جا افتاده است. وی ادامه داد: در بسیاری از موارد می بینیم که افراد هنگام ورود به مطب روانشناسی یا کلینیک های درمانی به اطراف خود نگاه می کنند تا فرد آشنا در اطراف نباشد و هنگام ورود به مطب روانشناس آنها را ببیند که البته دلایل متعددی برای این امر وجود دارد از جمله برچسب هایی مانند «روانی» که توسط دیگران به افرادی که به مطب روانشناس مراجعه می کنند داده می شود.

درد و رنج با اقوام و ارائه راه حل های اشتباه

وی گفت: برخی افراد اعتقادی به صرف هزینه های خود برای خدمات مشاوره ندارند و مشاوره خانواده را جدی نمی گیرند. باید توجه داشت که در هر موضوعی باید با کارشناس صحبت کنیم.» در بسیاری از مسائل نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما توجه می شود که افراد به جای ارجاع به متخصصین و به اصطلاح دردها و غم ها و در بسیاری از موارد راه حل های نادرستی از سوی اقوام و دوستان به آنها داده می شود که باعث ایجاد شرایط می شود. بدتر. او انجام می دهد.

خدمات مشاوره پس از ازدواج را نباید نادیده گرفت

احمدپور تاکید می کند که همه افراد نیاز به دریافت خدمات مشاوره دارند و حتی خود روانشناسان در مواقعی که مشکلی وجود دارد و نیاز به دریافت مشاوره دارند به روانشناسان دیگر مراجعه می کنند تا از نگاه عاطفی و غیرمنطقی به موضوع فاصله بگیرند و بتوانند تصمیمات منطقی بگیرند. ، همچنین درباره لزوم دریافت مشاوره خانواده پس از ازدواج توضیح داد: روانشناس و مشاور به نوعی راهنما و اطلاع رسانی است. گرچه بحث زناشویی و مهارت های زندگی را باید از همان لحظه شناخت و در مشاوره قبل از ازدواج آموزش داد تا معیارهای ازدواج و خطوط قرمز و تفاوت ها و شباهت ها را بدانیم، اما نباید از خدمات مشاوره بعد از ازدواج و زندگی مشترک غافل شد.

به گفته این روانشناس، حتی زوج هایی که روابط سالم و بدون مشکل جدی دارند، باید برای جلوگیری از اختلافات احتمالی به روانشناس مراجعه کنند و انتظارات و ایده های خود را در مورد زندگی مشترک و دریافت راه حل بیان کنند.

این استاد دانشگاه افزود: فردی که به روانشناس مراجعه می کند در واقع انسان سالمی است زیرا در چه رشته ای مشکل دارد و باید حل شود قبول شده است. زوجین همچنین باید با روانشناس و مشاور مشورت کنند تا در هنگام داشتن یک رابطه خوب و بدون دردسر از اختلافات احتمالی جلوگیری کنند، اختلاف پیدا کنند، در زندگی دلسرد نشوند، صمیمیت با همسر خود را حفظ کنند و برای اختلافات موجود راه حلی بیابند. .

احمدپور در پایان سخنان خود خطاب به این زوج گفت: اگر در یک روز دلخوری بین شما و همسرتان پیش آمد، حتما جلسات خانوادگی هفتگی را به مدت یک ساعت و نیم برگزار کنید تا مزاحمت ها و ابهامات برطرف شود و موضوع حل نشده در ذهن شما باقی نماند و منجر به عصبانیت شما نشود. . ما از طرف مقابل انتظار داریم رفتار خود را بدون ابراز ناراحتی اصلاح کنند و این اشتباه است. در مورد ناراحتی های خود با همسرتان صحبت کنید و به آنها گوش دهید زیرا ممکن است اشتباه متوجه شده باشید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.