از تولید داروی بیوتکنولوژی تا حمایت بانک ژن و واکسن کرونا

[ad_1]

تولید 27 داروی بیوتکنولوژیک، 12 طرح در حوزه واکسن، 90 ماده اولیه دارویی و 55 طرح در حوزه کشاورزی و ایمنی مواد غذایی از جمله اقدامات محققان کشور برای توسعه بیوتکنولوژی و فتح 3 مورد است. درصد بازار در این زمینه به مرحله بالینی رسیده اند.

به گزارش ایسنا، اکونومیست 10 چالش بزرگ را در سال 2023 پیش‌بینی کرد که «درگیری دموکراسی با اقتدارگرایی»، «همه‌گیری همه‌گیر کرونا»، «شکل جدیدی از بازار کار» و «قانون‌گذاری فناوری و رمزنگاری» از جمله مهم‌ترین چالش‌ها. مهم در دنیای مدرن است. . او امروز می داند.

محققان بر این باورند که از سال 2022، کرونا دیگر برای افرادی که واکسینه شده اند خطرناک نخواهد بود و تا سال 2023، کرونا مانند سایر بیماری ها از جمله آنفولانزا خواهد بود. با این حال، هنوز احتمال جهش‌های ناشی از ویروس کرونا در سال‌های آینده وجود خواهد داشت و تزریق‌های تقویت‌کننده می‌توانند به کنترل شیوع و شروع بیماری کمک کنند.

با این حال “ما باید به این واقعیت عادت کنیم که باید به این واقعیت عادت کنیم که در 10 سال آینده باید با زنده این ویروس مقابله کنیم.

از این نظر، رقابت علمی برای بهترین فناوری تولید واکسن برای کنترل ویروس ادامه دارد و از آنجایی که کنترل ویروس کرونا در کشورهای پیشرفته و ثروتمند به دلیل دسترسی آسان تر به واکسن بیشتر است. بنابراین مردم کشورهای فقیر که نمی توانند واکسن کرونا را دریافت کنند همچنان در معرض خطر هستند و بهبود این وضعیت نیازمند تلاش بیشتر کشورهای ثروتمند و سازمان بهداشت جهانی است.

سازمان بهداشت جهانی برنامه هایی برای تولید واکسن در شش کشور آفریقای جنوبی، مصر، کنیا، نیجریه، سنگال و تونس اعلام کرده است. این واکسن ها حاوی یک پیام رسان (mRNA) خواهند بود.

اجرای این برنامه به قاره آفریقا که از محدودیت های زیادی برای دسترسی به واکسن رنج می برد، این امکان را می دهد تا با کمک واکسن های بومی نه تنها برای مبارزه با ویروس کرونا، بلکه برای مبارزه با سایر بیماری های رایج در منطقه نیز جان خود را از دست بدهد.

ورود به ایران با 8 واکسن کرون

واکسن‌های کرونا بر چهار پلتفرم هستند: «ویروس کامل»، «ناقل ویروسی»، «اسید نوکلئیک» و «پروتئین پایه».

واکسن Pastococcus مشترک توسط انستیتو پاستور و موسسه کوبا Finlay (واکسن سوبرانا)

این واکسن در کوبا با نام «Subrana 02» معرفی شد و توسط مؤسسه کوبا واکسن Finla تولید شد. شهرهای بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان و یزد به ترتیب وارد این طرح شدند و دو دوز واکسن دریافت کردند.

در این واکسن پروتئین های اسپایک ویروس کرونا ساخته شده در آزمایشگاه، برای تحریک سیستم ایمنی استفاده می شود. سپس این پروتئین ها با سم غیرفعال کزاز ترکیب می شوند، آنتی ژنی قوی که تولید آنتی بادی های بدن را افزایش می دهد.

واکسن موسسه فارمد شفا (واکسن کوبرکت)

واکسن کوبراکت اولین واکسن کرونا است که توسط محققان ایرانی بر اساس آن تولید شده است ویروس غیر فعال یک کارآزمایی بالینی دوسوکور (روش مطالعه) در فاز 1 برای ارزیابی ایمنی و ایمنی زایی (ایمن زایی) واکسن در یک جمعیت سالم 51 تا 75 ساله انجام شد.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی (واکسن کوپارس)

واکسن کرونا کوپارس رازی بر اساس پژوهشکده واکسن و سرم سازی رازی پروتئین نوترکیب “Spike” ویروس کرونا از دو بخش تشکیل شده است: آنتی ژن و ادجوانت. در سه دوز (تزریق – استنشاق، دو دوز اول واکسن به صورت عضلانی و نوبت سوم به داوطلبان در روز 51 تزریق می شود).

واکسیناسیون با واکسن کوپارس بر روی 500 موش آفریقایی و 25 میمون سبز آفریقایی طی یک دوره یک ساله انجام شد و پس از ارائه مدارک و CTD به سازمان غذا و دارو و دریافت تاییدیه از آزمایشات بالینی فاز I و II ادامه یافت.

مرحله اول کارآزمایی بالینی در مارس 2016 آغاز شد و در اواسط آوریل با 133 بزرگسال سالم 18 تا 55 ساله با دوزهای 5، 10 و 20 میکروگرم در 200 میکرولیتر به پایان رسید. مرحله دوم کارآزمایی بالینی با شرکت 500 داوطلب از جمعیت 18 تا 70 ساله در حال انجام است. در این مطالعه کارآزمایی بالینی، دو گروه واکسن و واکسن پلاسبو وجود دارد که انتظار می‌رود تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد.

واکسن فخرا

واکسن فخرواک “واکسن شهید فخری زاده یا سپند” واکسن ویروس غیر فعال گزارش شد که در مارس 2017 موفق به دریافت تاییدیه اخلاق تحقیق از سازمان غذا و دارو شد. یک واکسن دو دوز در حال مطالعه در یک کارآزمایی بالینی دوسوکور و کنترل‌شده با دارونما.

این واکسن محصول شرکت میلاد دارو نور وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می باشد. مطالعه این واکسن به منظور بررسی ایمنی، ایمن سازی و انتخاب دوز مناسب واکسن غیرفعال کرونا (MIVAC) انجام شد که دوز آن تقریباً 2 و 3 هفته است.

واکسن ساخت شرکت تحقیقاتی و تولیدی سیناژن (اسپیکوژن)

واکسن سیناژن، این واکسن اولین واکسن کرونا در بخش خصوصی ساخت ایران است که به آزمایشات بالینی رسیده و به طور مشترک با استرالیا تولید شده است. در واقع، ابتدا توسط یک شرکت استرالیایی به نام Vaccine که متخصص در تحقیقات واکسن است، توسعه یافت و سپس فاز 1 را با موفقیت به 40 استرالیایی گذراند. فاز دوم کارآزمایی بالینی این واکسن به صورت تصادفی، دوسوکور و حاوی واکسن ساختگی برای ارزیابی ایمنی و کارایی واکسن نوترکیب با پروتئین اسپایک ویروس SARS-COV-2 (اسپیکوژن) بود که در دو نوع تزریق شد. دوزهای 25 میکروگرم به فاصله 21 روز.

واکسن اسپیکوژن حاوی پروتئین نوترکیب “Spike” و از بیماری کووید-19 پیشگیری و از آن محافظت می کند. واکسن اسپیکوژن نیز مجوز دریافت کرده و به عنوان دوز تقویت کننده در تمام پلتفرم های موجود واکسن کرونا وارد شده است.

در جدیدترین مطالعه روی واکسن اسپیکوژن، که برای ارزیابی اثربخشی آن به عنوان دوز تقویت کننده انجام شد، واکسن با موفقیت چندین برابر (بین 11 تا 25 برابر) ایمنی را افزایش داد. شرکت‌کنندگان در این مطالعه با سابقه تزریق دو دوز واکسن مختلف، از نظر بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت از نظر سنی و شرایط فیزیکی متفاوت بودند.

واکسن اسپوتنیک ایرانی

اسپوتنیک وی از دو آدنوویروس انسانی (ویروس های رایجی که باعث طیف وسیعی از بیماری ها می شوند) با این حال، اصلاح شده تا حاوی ژن پروتئین تاج ویروس SARS-CoV-2 باشد. ویروسی که باعث بیماری کووید 19 می شود.

واکسن باید در دو دوز با فاصله حداقل چهار هفته تزریق شود و در دمای بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

واکسن اسید -19

این واکسن نوعی واکسن ویروس کشته شده مشابه سینوفارم چین، بهارات هند و برکات ایران است. تولید این واکسن 1000 دوز و در زیرساخت شتاب دهنده انجام می شود و هم اکنون مجوز ورود فاز 1 بالینی واکسن «اسید 19» صادر شده است.

واکسن نوترکیب دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) (نورا)

نوع واکسن این پژوهشکده پزشکی بر پایه پروتئین نوترکیب است. متولیان دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعلام کردند که این واکسن مشابه واکسن نواک خواهد بود.

تولید داروهای پیشرفته یکی دیگر از اقدامات ایران در حوزه بیوتکنولوژی است

تولید 27 داروی بیوتکنولوژیک، 12 طرح در حوزه واکسن، 90 ماده اولیه دارویی و 55 طرح در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی از دیگر اقدامات کشور برای کسب 3 درصد از سهم بازار است.

دکتر در گفت وگو با ایسنا، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه بیوتکنولوژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریوی با تاکید بر اینکه دو هدف اصلی سلامت و ایمنی مواد غذایی در این ستاد دنبال می شود، تصریح کرد: تاکنون 1350 میلیارد ریال از پروژه ها حمایت شده است ضمن اینکه 8 شرکت بزرگ مدیریت 117 محصول اولویت دار کشور را بر عهده دارند. حوزه های بیوداروها، مواد خام دارویی، واکسن ها، پروبیوتیک ها، تجهیزات شیمیایی و داروها.

وی خاطرنشان کرد: از این نظر پژوهش را به گونه‌ای هدایت می‌کنیم که در مسیر مشارکت در اقتصاد دانش‌بنیان قرار گیرد و در این راستا علاوه بر تقسیم کار ملی، 41 سؤال اولویت‌دار اصلی را در این حوزه تعیین کرده‌ایم. در زمینه تحقیق، 48 ژن مورد حمایت قرار گرفتند.

دبیر ستاد توسعه بیوتکنولوژی با تاکید بر اینکه در این زمینه بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی داریم، گفت: واکسن در غرب آسیا، حضور ایران در بین 5 تولیدکننده برتر بیوتکنولوژی در آسیا از دستاوردهای این کشور است. این ستاد

وی با اشاره به اینکه 9.5 درصد از درآمد شرکت های دانش بنیان از محل شرکت های بیوتکنولوژی بوده است، ادامه داد: بیش از 60 درصد صادرات محصولات دانش بنیان کشور مربوط به شرکت های صادرکننده بیوتکنولوژی است و ایران رتبه دوازدهم جهان و رتبه اول منطقه را در حوزه بیوتکنولوژی دارد.

سال گذشته تعدادی واکسن، دارو و تجهیزات جدید به شرح زیر رونمایی شد:

ردیف محصول دارویی ثبت نام
1 واکسن استرپتوکوک/لاکتوکوکی واکسن مرده علیه استرپتوکوک و لاکتوکوک به عنوان یک بیماری کشنده در ماهی قزل آلا
۲ واکسن اکتمی عفونی بیماری عفونی ویروسی در گوسفند، بز و برخی از حیوانات اهلی و وحشی
3 واکسن تب برفکی ویروس تب برفکی غیرفعال برای بز، گوسفند و گاو
4 داروی پیشرفته پرکینیت درمان آرتریت روماتوئید در کودکان به عنوان دومین تولید کننده این دارو در جهان
5 تولید 5 مکمل، کنسانتره و افزودنی خوراک دام و طیور
6 تولید تجاری عوامل بیولوژیکی موثر در کنترل آفات گلخانه ای
7 تولید 2000 راس بز سنان و مورسیا از طریق شبیه سازی و آمیختگی
8 تولید صنعتی آنزیم های صنایع غذایی
9 تکمیل فاز اول طرح گاوداری سیستانی

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.