انباره اگزوز چیست؟ و چگونه می توان آن را تعویض کرد ؟

انباره اگزوز, انباره اگزوز چیست,نحوه ی تعویض انباره اگزوز

عملکرد اگزوز

 

همه چیز درباره ی انباره اگزوز

کاستن سرعت گازهای خروجی و بی صدا کردن آن ها از وظایف اصلی انباره اگزوز است. درون منبع مجموعه ای از لوله های سوراخ دار قرار داده شده است که گازها و امواج را جابه جا می کنند.

خودرو از قطعات بسیاری تشکیل شده است که هر کدام وظیفه ای دارند. یکی از این قطعات مهم اگزوز می باشد. شاید از اهمیت اگزوز چیزی ندانید. اگزوز از بخش های مختلفی تشکیل شده است.

 

این قطعات می توانند 3 یا به طور جزئی تر 5 بخش داشته باشند. این بخش ها عبارتند از:

– منیفولد خروجی

– لوله های رابط

– لوله اگزوز

– منبع اگزوز یا انباره اگزوز (صدا خفه کن)

– لوله پخش‌کننده دود

 

در این مقاله قصد داریم، شما را با منبع اگزوز یا انباره اگزوز (صدا خفه کن) آشنا کنیم.

 

منبع یا انباره اگزوز چیست؟

منبع یا انباره یا مافلر یا صدا خفه کن اگزوز، وسیله ای است که میزان صدای خروجی از اگزوز یک موتور درون سوز را کاهش می دهد. با توجه به اینکه فرآیند احتراق متوالی در موتور تولید صداهای زیادی می نماید از این رو در سیستم اگزوز از قطعه ای به نام انباره اگزوز یا صدا خفه کن که جنس ورق آن از فولاد ضد زنگ یا ورق فولاد با روکش آلومینیم است استفاده می کنند.

 

روش های تعویض انباره اگزوز,منبع یا انباره اگزوز چیست,وظیفه ی منبع یا انباره اگزوز

منبع یا انباره اگزوز

 

منبع یا انباره اگزوز چه وظیفه ای دارد؟

یکی از جالب ترین کارهایی که اگزوزها انجام می دهند، کاهش صدای گازهایی است که در احتراق موتور تولید می شوند. در داخل منبع یا انباره اگزوز، مجموعه ای از لوله های سوراخ دار تعبیه شده است که وظیفه دارند، صدای گازهایی که در احتراق موتور تولید می شوند را کاهش بدهند.

 

اگر به اتاق ها و استودیوهای آکوستیک شده سری بزنید، می بینید که علاوه بر پوشاندن درها و دیوارها،‌ سعی می کنند سطوح غیرهمگونی در دیوارها هم ایجاد کنند تا صدا را مدیریت کند. شاید بتوان گفت که در منبع اگزوز هم چنین اتفاقی می افتد، یعنی امواج صدای تولید شده در موتور، منعکس شده و در نهایت کمتر می شود تا صدای خروج گازها، گوش خراش نباشد.

 

مکانیسم کم شدن صدا این چنین است : زمانی که یک موج صدا وارد منبع اگزوز می شود، 2 بخش می شود. بخشی وارد محفظه شده و بخشی هم بازتاب می شود. موجی که وارد محفظه شده، به دیوار منبع برخورد کرده و به سمت خارج بازتاب می شود.

 

در نتیجه این موج ها داخل منبع اگزوز، به هم خورده و هم دیگر را خنثی می کنند تا در نهایت صدای متعادلی را بشنویم. همه این کارها در انباره اگزوز یا انبار صدا خفه کن اتفاق می افتد. جالب اینجاست که صداهای تولید شده در انباره ها نیز با توجه به جنس و ابعاد و دیگر خاصیت هایی که دارند، منحصر به خودشان است.

 

بعضی از دارندگان خودرو در زمان تیوم کردن موتور، انباره را خارج می کنند و یا یک انباره ی دیگر را بر روی آن نصب می کنند تا توان خروجی را افزایش دهند و مصرف سوخت را کاهش دهند.

 

بدنه خودرو شما برای سالم ماندن باید همیشه تمیز باشد، وجود آلودگی و گرد و غبار باعث لطمه زدن به رنگ بدنه خودرو می‌شود. برای پاکسازی بدنه از دستمال و مواد پاک کننده با کیفیت و مناسب استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که در زمان شستشوی ماشین حتما زیر شویی خودرو را نیز انجام دهید انباره اگزوز از قطعات حساس بوده که نیاز است همیشه تمیز باشد.

 

پس از شست و شوی خودرو حتما باید بدنه خودروی خود را خشک کنید و اگر رطوبت وارد آن شده است با دقت این رطوبت را از بین ببرید. در مورد سیستم اگزوز باید بدانید که زمان کوتاهی کارکرد خودرو می تواند موجب خروج رطوبت از داخل انباره مافلر شود.

 

روش های تعویض انباره اگزوز,صدا خفه کن یا انباره اگزوز چیست,مراحل تعویض انباره اگزوز

روش های تعویض انباره اگزوز

 

نحوه ی تعویض صدا خفه کن یا انباره اگزوز:

انباره های اگزوز انواع مختلفی دارند و هر کدام برای اهداف و نیازهای خاصی طراحی شده اند. انباره هایی که می خرید باید حتما متناسب با مدل ماشین شما باشد. که بتواند صدای اگزوز را قطع کند یا کاهش بدهد.

 

برای تعویض انباره یا صدا خفه کن اگزوز، ابتدا یک اسپری برای نرم شدن بست های دو طرف انباره یا صدا خفه کن قبلی استفاده کنید. این بست ها به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا، آب و دود، پر از جرم و آلودگی و زنگ زدگی می شوند. بنابراین برای نرم شدن آن ها از اسپری روان کننده استفاده کنید. اسپری را روی بست های انباره و همچنین روی پیچ های فلنچ بزنید و اجازه بدهید چند دقیقه بماند تا به داخل آن نفوذ کند و به راحتی باز شوند. البته امکان دارد برای باز کردن فلنج ها یا پیچ های بست، از چند نوع روان کار استفاده شود.

 

آن ها را با آچارهای مخصوص باز کنید. اگر بست ها و پیچ ها آسیب دیده بودند آن ها را تعویض کنید.

 

انباره را از لوله های اگزوز جدا کنید. به این صورت که پس از باز کردن بست صدا خفه کن و خارج کردن آن، در قسمت اتصال صدا خفه کن یا انباره و لوله های اگزوز، مجدداً از اسپری روان کننده استفاده کنید و اجازه بدهید تا اسپری به طور کامل در آن نفوذ کند. پس از آن شما باید بتوانید انباره را به سمت جلو و عقب حرکت دهید تا بتوانید آن را از دو لوله متصل به آن جدا کنید.

 

انباره اگزوز را از اتصالات لاستیکی جدا کنید. انباره را به سمت عقب بکشید تا از بدنه دور شود و بخش فلزی از حلقه لاستیکی جدا شود. برای جدا کردن قطعه فلزی از حلقه، به کمی زور نیاز دارید.

 

اگر حلقه ی لاستیکی پاره شد نگران نشوید، می توانید آن را تعویض کنید. از یک منجید یا هنگر رابر جدید استفاده کنید. با استفاده از قطعه ی فلزی و حلقه ی لاستیکی یا همان هنگر رابر جدید، انباره ی جدید را به بدنه ی خودرو متصل کنید. هنگر رابر باعث می شود که بعد از نصب کامل انباره اگزوز، از لغزش یا تولید صدای درون کابین خودرو جلوگیری کند.

 

قبل از نصب صدا خفه کن جدید، لوله ها را درزگیری کنید. برای این کار، از اسپری درزگیر، اتصالات لوله را درزگیری کنید تا احتمال نشت از اگزوز کاهش پیدا کند. قبل از استفاده از اسپری های درزگیری دستورالعمل روی آن را مطالعه کنید. بعد از استفاده از اسپری درزگیر اگزوز، به آن چند دقیقه زمان بدهید تا اسپری درون درزها نفوذ کند.

 

اکنون می توانید لوله ی خروجی اگزوز را به خروجی صدا خفه کن متصل کنید. اگر احساس کردید که این دو لوله با هم فیت نشدند و یا تکان می خورند، به یک آداپتور یا لوله مبدل نیاز دارید تا دو لوله را به هم وصل کنید. صدا خفه کن باید خیلی دقیق زیر حلقه ی لاستیکی قرار داشته باشد، به صورتی که هنگر یا منجید به صورت عمودی قرار بگیرد.

 

اتصالات لوله ها را به کمک بست محکم کنید. به صورتی که لوله ها دیگر قادر به جابه جایی به سمت جلو و عقب نباشند.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.