اواپراتور ، انواع آن و بررسی عملکرد Evaporator

اواپراتور ، انواع آن و بررسی عملکرد Evaporator
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

این دو دستگاه که دو بخش حیاتی دستگاه های تهویه تبریدی هستند با اینکه بسیار شبیه به یکدیگرند اما در عملکرد کاملا عکس یکدیگر هستند.

در چیلر ها بخصوص چیلر های آب خنک سه سیکل سیرکولاسیون سیال و در چیلر های خنک دو سیکل سیر کولاسیون سیال وجود دارد .

به منظوردستیابی به مقاصدمختلف دریک مبدل حرارتی ،جریان سیال درحالات مختلفی طراحی می گردد .حالات مختلف ممکن در طراحی جریانات سیال عبارتند از جریانات سیال همسو ، نا همسو و برهم گذر که در شکل 1-6 دو حالت اول جریان در مبدلهای CBE نشان داده شده است .حالات مختلفی ازمبدلهای حرارتی باجریانات برهم گذررا می توان یافت که جریانات سیال درآنها حالتی تقریباًعمود برهم دارند .

جریان سیال به روش های مختلفی از مبدلCBE می تواندعبورنماید.برای مبدلهای جریان موازی ،دو نوع پیکر بندی متفاوت وجود دارد.

دراصل، یک مبدلCBE به صورت بسته ای ازصفحات شیاردار محصور در میان صفحات رویه ای پشت وجلو ،ساخته می شود مجموعه صفحات رویه ای متشکل از صفحات عایق ، واشرهای حلقوی و صفحات روکش می باشند.

روبرو شده است : مبدلهای CBE، دو مدارواقعی ومبدلهای دو مداره پشت به پشت . زیراتعدادکانالهای آن ازمدارداخلی کمی بیشترخواهد بود ودهانه های F4 و F3 وF2 و F1 درجلوی مبدل CBE واقع شده و دهانه های P4 وp3 وp2 وp1 در پشت آن واقع شده اند .

در این نوع از چیلر ها با توجه به نوع کارایی و عملکرد همانند کمپرسورهای اسکرو در تناژ تبرید های با کیلووات بالا قابل استفاده می باشد ولی در ایران به ندرت دیده شده است که قابل مصرف باشد.

چیلر با کمپرسور اسکرال در این نوع چیلر ها که بیشترین کاربرد را در مصارف کیلو وات پایین دارد در چیلرها نوع خانگی کاربرد فراوان دارد.

توصیه می شود یک فیلتر مناسب را در قسمت ورودی آب چیلر نصب کنید. این دو ویژگی، «پارسه» را به گزینه ای مناسب برای جایگزینی مبدل های بریز در پکیج آب گرم مصرفی تأسیسات ساختمانی بدل کرده است.«پارسه» به دلیل الگوی خاص صفحه حرارتی نسبت به مدلهای مشابه نظیر M3 عملکرد حرارتی بهتری دارد.

در نوع اواپراتور پوسته لوله چیلر لوله های مسی که از وسط لوله اواپراتور میگذرد با روش پرچ شدن به بدنه فلز آهن با دستگاهی به نام والس آب بندی می گردد والس ها براساس شماره بندی که تقسیم می گردد دسته بندی می شوند لوله مصرفی در اواپراتور پوسته لوله چیلر معمولا نمره ۸/۵ می باشد .

سیکل اول چیلر: شامل فن کوئل ها یا هوا ساز (کویل ) می باشد که آب در فن کوئل بعد از گرم شدن به سمت دستگاه چیلر توسط پمپ هدایت شده و در اواپراتور چیلر با توجه به سیال گرماده در اطراف لوله های گاز سرد قرار گرفته و گرمای سیال به داخل گاز سرد لوله ها منتقل می شود . Po st was cre at᠎ed wi​th GSA᠎ C᠎ontent Generat᠎or DEMO​.

عموما هر دستگاهی جهت بهره برداری بیشتر و عمر مفید و کمتر شدن هزینه جاری نیاز به سرویس نگهداری و تعمیر دارد.

نیازفوق العاده ای که در سیستم تبریدوتهویه مطبوع به ابعاد کوچک وراندمان بالای دستگاه ها احساس می شود،باعث نفوذ سریع مبدلهای CBE دراین بازار به عنوان اواپراتورهای وکندانسورگردیده است وهمچنین ظرفیت های مبردمورد نیاز وجریان متقاطع واقعی که در مبدلهای CBE تامین می گردد .

در مبدلهای حرارتی CBEعمدتاً جریانات ناهمسو متداول ترین نوع آرایش جریان می باشد. اواپراتور صفحه ای دو مداره در مقایسه دو اواپراتور صفحه ای تک مداره موازی دارای راندمان پایین تری است که این مشکل به دلیل جریان های موازی در مبدل حرارتی بوجود می آید.

این کمپرسور با کمک پره های دوار، انرژی جنبشی گاز خنک مبرد را افزایش می دهد. اواپراتورهایکی ازپنج جزء اصلی سیستم تبرید تراکمی است .چهارجزء دیگر سیستم عبارتند از کندانسور، کمپرسور،شیر انبساط وماده مبرد .در اواپراتور،ماده مبرد واسطه جذب انرژی ازسیال ثانویه تبخیرشده وباعث کاهش دمای آن می گردد.

ویژگی های آب و هوا ، انرژی در دسترس ، سوخت های فسیلی ، برق و … اواپراتور های چیلر تراکمی اسکرال عموما به صورت صفحه ای می باشد.

چیلرهای تراکمی ارتفاع کمتری نیز دارند. از دستگاه اواپراتور صفحه ای می توان بعنوان سیستم کندانسور نیز استفاده کرد، با این تفاوت که سایز اتصالات در آن متفاوت بوده و اثر رسوب گذاری در آن باید در نظر گرفته شود ،چون در اکثر سیستم های تبرید از آب برج های خنک کننده برای خنک کردن کندانسور استفاده می شود که سبب رسوب گذاری در مبدل می شوند.

در اواپراتور صفحه ای چیلر نیز براساس تعداد ورودی گاز اکسپشن – خروجی لوله ساکشن به اواپراتور پلیتی چیلری تک مداره یا دو مداره تقسیم بندی میگردد.

کندانسور چیلر بطور کلی به دو دسته کندانسور هوایی چیلر – کندانسور آبی چیلر تقسیم می شوند .در کندانسور هوایی چیلر با توجه به شکل کندانسور و براساس کیلو وات مورد نیاز ممکن است کندانسور هوایی چیلر افقی – عمودی – دبلیو – وی شکل باشد ولی آنچه حائز اهمیت است انتخاب درست کندانسورهوایی چیلر با تناژ تبرید با شرایط آب و هوایی محیطی و ارتفاع از سطح دریاست .

نصب آسان که به زمان کمی نیاز دارد – به دلیل واحدهای ساختمانی از پیش مونتاژ شده و قابل حمل.

این اواپراتورها به خوبی با مواد سازگار هستند و فضای کمی اشغال میکنند. وقتی از این مینی چیلرها استفاده میکنیم مجبور به استفاده از پمپ های جداگانه و لوله کشی فراوان جداگانه، اشغال فضای لوله کشی و داکت های لوله کشی و استفاده تعداد بالا از شیرآلات و اجزای آن بسیار زیاد می باشد.

خرابی در سیکل گاز : کنترل های اند لو عمل می کند در صورت خرابی چیلر به دلیل عملکرد های اند لو ابتدا در تعمیر چیلر بایستی سراغ گیج ها برویم در صورت درست بودن فشار و داشتن گاز باید جهت سرویس و تعمیر دستگاه سراغ مسیر حرکت گاز بریم احتمالا در مسیر گاز گرفتگی وجود دارد .

دستگاه چیلر هم نیاز به تعمیر نگهداری و سرویس دوره ای دارد. این چیلرها برای کاربردهایی طراحی شده اند که نیاز به قابلیت اطمینان ، استمرار کارایی ، کارایی بالا و کاهش هزینه های نگه داری دارند.

گان سیستم های تبرید و تهویه مطبوع تبدیل نموده است . مادهی مبرد با دریافت گرمای محیط در بخش اواپراتور کولرگازی از حالتمایع تبدیل به گاز شده و در بخش کندانسور با پس دادن گرما مجددا به حالت مایع تبدیل میشود. A​rticle has been generat ed by G​SA Cont​ent ᠎Generator  DE MO!

سیستم مدرن کولرهای امروزی از چندین مؤلفه مستقل تشکیل شده است که باید به طور یکپارچه با هم کار کنند تا هوای گرم را به هوای خنک تبدیل نمایند.

از اوایل دهه 80 میلادی که مبدل های حرارتی CBE به بازارعرضه شدند، هر ساله مواردکاربردجدیدبرای آنها معرفی می شود .صنعت تبریدیکی اززمینه های بود که مزایای این تکنو لوژی کم حجم، بسته ، مقاوم دربرابر فشار وبا راندمان بسیار بالا را تشخیص داد .SWEP به این ترتیب دا منه وسیعی از اواپراتورهای اختصاصی را جهت استفاده درسیستم تبرید ارا ئه نمود.

چیلر های تراکمی با دسته بندی کمپرسور : چیلر با کمپرسور پیستونی در این نوع معمولا با کمپرسور۴۰اسب در حالت تک و دو تایی و شش تایی طراحی شده است ولی با کمپرسور ۵۰اسب و ۶۰اسب تا ۱۲۰اسب پیستونی موجود است ولی استقبال نمی گردد.

یک کمپرسور هرمتیک ممکن است پیستونی – اسکرو – اسکرال – تیغه ای (توربینی ) باشد. این مورد در چیلر یا مینی چیلرها هم صدق می کند، با این تفاوت که در برخی چیلرهای قدرتمند در مناطق حاره ای از کمپرسور پیستونی یا همان ضربه ای بهره می برند.

از دیگر اواپراتورهای استفاده شده در ساختار چیلرهای تراکمی، اواپراتور چیلر مدل سیلابی بوده که در سیستمهای تبرید دارای ظرفیت زیاد و بزرگ به کار می رود.

انواع چیلر با اواپراتور پوسته و لوله سیلابی تمایل به کمپرسوری با بازده زیاد نظیر کمپرسور سانتریفیوژ را درار می باشد.

دلیل این بررسی شارژ زیاد ماده مبرد می باشد. در هنگام انجام فرآیند جوشکاری درخلاء بین تمام نقاط اتصال ماده اصلی صفحات مبدل وماده پر کننده جوشکاری ، یک درز جوش ایجاد می گردد.طراحی اخیرباعث پدید آمدن مبدلی با دو مداریاکانال مجزا خواهد شد .

نوع ماده سیال روی انتخاب کویل و میزان سطح آن برای آنکه به مقدار تبخیر مورد نظر دست یابیم، تاثیر مستقیم دارد.

مبدل صفحه ای به علت سطح بالای ظرفیت حرارتی در ابعاد کوچک تولید می شوند. چیلر با کمپرسور توربینی یا تیغه ای که از این نوع کمپرسورها در سیستم تهویه مطبوع به ندرت در تناژهای بزرگ دیده شده است ولی در تناژ های کوچک نوع خانگی قابل مصرف است .

چیلر های هوا خنک مدل SBS-SBSF برای مصارف صنعتی ، تهویه و مطبوع و برای نصب در فضای باز طراحی شده اند.

از مینی چیلر (Mini Chiller) در پروژههای مسکونی، صنعتی و فرآیندی استفاده میشود. جهت سرمایشهای فرآیندی، خنک،کاری تجهیزات و قالب،ها و کاربریهای متنوع دیگر استفاده میشود.

آب سرد تولید شده در اواپراتور توسط پمپ به سمت مصرف کنندهها از جمله هواساز، فن کویل، دستگاه و تجهیزات صنعتی ارسال میشود و پس از تبادل حرارتی با دمای بالاتر مجدداً به اواپراتور بازمیگردد و سیکل تکرار میشود.

موقع خرید اواپراتور باید در نظر داشت، میزان هوادهی فن اواپراتور یا سی اف ام (CFM) فن اواپراتور است. در این صورت فارق از این که ظرفیت واحد خنک کننده چه مقدار باشد، ناگزیر باید از کندانسور هوایی بهره برد.

در صورتی که مقدار مایع مبرد سیستم کم باشد در شیشه حباب های مایع به شکل کف مشاهده می گردد، ولی در هر حال تعیین نمی کند چقدر مایع مبرد در مدار سیستم تبرید چیلر وجود دارد.

مدلسازی و طراحی نهایی اواپراتور آبی بوسیله نرم افزار های مهندسی صورت میپذیرد. محصوالت محصول و وسایل گرمایشی به صورت معکوس از طریق گذرگاه های مربوطه منتقل می شوند.

لوله های کویل در اواپراتور از آلیاژهای مختلفی ساخته می شود. و اواپراتور پوسته و لوله انبساط مستقیم بیشتر نمی باشد.

تعمیر دستگاه چیلر : برای بحث تعمیر چیلر ابتدایی به ایرادات موجود در سیستم اشاره داشته باشیم در صورت بروز مشکل بیشتر خارج از این مقاله دوستان می توانند با ایمیل با پشتیبانی۲۴ ساعته شرکت تماس حاصل نموده مشکل را در میان و مشورت بگیرند .

برای تبادل بیشتر در داخل لوله مسی اواپراتور چیلر در مسیر رفت گاز شمس خورشیدی آلمینیوم جا سازی میگردد. تشخیص میزان دمای لوله ها و فرستادن پیام به هیتر المنت حرارتی برای آغاز فرآیند یخ زدایی، از وظایف ترموستات یخچال فریزر تلقی می گردد.

ارور یخچال الکترواستیل ، آگاهی از آن و رفع خطا هدف این محتوا است. در صورتی که با اواپراتور یخچال آشنایی ندارید تا پایان این مطلب را مطالعه کنید .

این صفحات طوری به هم وصل شوند که مبرد بین دو صفحه جریان مییابد و سیال سرد شونده (معمولاً آب) بین جفت صفحات مجاور در جریان است صفحات راهراه با یک الگوی شاه ماهی که از نظر فیزیکی صفحات را تقویت میکند و همچنین به تلاطم جریان مبرد و آب کمک میکند و ضریب انتقال حرارت همرفت عالی را فراهم میکند.

اواپراتور صفحه ای نوعی از اواپراتور است که قابلیت شکل پذیری بالایی دارد، مبرد در این اپراتورها از بین شیارهای بین دو صفحه عبور میکند.

این موراد در شکل 8-2 نشان داده شده است . اواپراتورلوله – پوسته ای عمودی و از نوع مرطوب در شکل زیر نشان داده شده است .

نمونه هایی ازاین اواپراتورها در شکل زیر نشان داده شده است . شکل این موارد را نشان می دهد .

بلکه کمپرسور به عنوان متراکم کننده مولکول های گاز نقش مهمی را در یک کندانسور ایفا می کند. با طیف گسترده ای از ظرفیت سرمایشی تا 1349 kw می توان کلیه خواسته های مشتری را برآورده کرد.

می توان از آن به جای چند اسپلیت یا کولرگازی استفاده کرد. این شیر برقی از ترموستات دستور می گیرد.

3- عملکرد این مبدل حرارتی به نحویست که آبگرم دیگ با دمای ورودی حدودی 80 درجه سانتیگراد به عنوان سیال گرم کننده به قسمت اولیه مبدل وارد شده و آب خروجی از قسمت ثانویه بر اساس کاربردهای مختلف و دماهای مختلف خارج می گردد.

در این روش پس از قرارگیری پره ها بر روی لوله، حرارت را حذف میکنند تا پره ها کاملا به لوله قفل شوند.

مبدل حرارتی پوسته و لوله (اواپراتور ابی) یکی از انواع اواپراتور چیلر است که کاربرد وسیعی در صنایع تبرید دارد.

رد کننده نمی تواند بالا تر از دمای خروجی سیال گرم با شد .درضمن ، این موضوع که درابتدای یک مبدل حرارتی با جریان همسواختلاف دمای بسیارزیادی وجود دارد ،هیچ ارزشی نداردجز اینکه فرایند جوش زودترآغازمی گردد.

انتهای این صفحات فلزی در انتها به هم جوش می خورن. کمپرسور سی می هرمتیک : به کمپرسور چیلر که بصورت پیچ و مهره قطعات روی هم مونتاژ شده است را که امکان دسترسی و مونتاژ راحت را دارا است کمپرسور چیلر هرمتیک گویند.

کمپرسور هرمتیک به کمپرسورهای مونتاژ شده قرار گرفته شده در داخل کپسول با طرح سازنده را کمپرسور هرمتیک می گویند .

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.