اوپراتور پلیت چیلر چیست؟

چیلر چیست – مکانیزم
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

در این فرایند گاز گرما از دست داده و دمای آن بسیار پایین می رود. به علت آنکه آب در چیلر در یک سیکل بسته جریان دارد امکان آن که آلوده شود بسیار کم می باشد.

این کار امکان کاهش انرژی مورد نیاز را تا بیش از 15 درصد فراهم میکند و همچنین اجازه میدهد تا کاهش قابل توجهی در اندازه چیلر به وجود آید که دلیل آن سطح کوچک کندانسورها آبی و عدم وجود فن میباشد.

پلیت کولر (مبدل حرارتی) عملکردی دوگانه دارد، یعنی به دو منظور خنک سازی و گرم سازی مایعات به مصرف می رسد، این دستگاه در صنایع لبنیات به منظور خنک سازی شیر به کار می رود و در صنایع شیمیایی از آن جهت گرم و یا سرد کردن نوشیدنی ها و سایر سیالات (روغن) استفاده می شود.

از اواپراتورها برای تبخیر انواع سیالات ، تغلیظ مواد شیمیایی و بهویژه صنایع تهویه مطبوع استفاده فراوانی می شود. در این مقاله با اواپراتور پلیت آشنا شدیم و دیدم که وظیفه اصلی در سیکلهای مختلف مورد استفاده در صنایع چیست و وجود آنها چه اهمیتی دارد.

تفاوت مدل زیر صفری برخورداری از هیتر (المنت ذوب برفک) است که در فریزر های ایستاده نصب و استفاده می شود. Th is article h​as been c​reated  wi᠎th the  help  of GSA Co᠎nt᠎en t Ge​nerato r DEMO᠎.

علت انتقال حرارت بالا در اواپراتور پلیت (PLATE)، در کنار هم بودن صفحات است که در درون یکی سیال گرم و در داخل دیگری سیال سرد جریان دارد.

سپس گاز سرد شده با چرخش داخل لوله های رادیاتور اواپراتور سرمای خود را به پره های رادیاتور داده و این هوای سرد توسط یک فن به کابین فرستاده می شود.

بافل ها : بافل قطعه ایست که بهصورت عمود روی لوله ها نصب می شود و به آب حرکت سینوسی می دهد تا مسیر برای آن طولانی تر شود و انتقال حرارت بهتر انجام شود.

برای اطلاع از قیمت اواپراتور ، ابتدا باید تناژ برودتی آن برای سازنده مشخص باشد. کویل اواپراتور شل اند تیوب : کویل های شل تیوب یکی دیگر از انواع اواپراتورها میباشد که در تهویه دی ایکس از تناژ 5 الی 800 تن تبرید طراحی و تولید میگردد.

اما برای چیلرهای با تناژ بالا کاربردی ندارد. قسمتهای بالا فقط موارد اساسی است. کوئل اواپراتور DX سردخانه : دمای سالنهای محصول برای سردخانهها و برودتهای صنعتی کمتر از 10 درجه سانتیگراد است.

امروزه شرکت صنعتی هیمورا پلیت کولر را با کیفیتی برتر طراحی و به بازار عرضه نموده است. مبدل انبساط مستقیم حرارت فین و لولههای 3.8 مسی را جذب میکند سپس این گرما باعث تبدیل مایع مبرد به گاز خواهد شد.

این دستگاه را می توان مجهز به سختی گیر نیز نمود، در این شرایط (با وجود سختی گیر) آبگرم مورد نیاز (در ورودی مسیر آب سرد) به ذخیره سازی نیاز نخواهد شد و به صورت لحظه ای تامین می گردد. ᠎This w​as gener​ated ᠎with GSA Conten t ᠎Ge nera tor DEMO.

پلیت کولر 10 تن هیمورا بعنوان تجهیزی جهت تامین آبگرم مورد نیاز ساختمان، گرمایش مورد نیاز آب استخر و سیستم گرمایش از کف بهره گیری می شود، البته از آن جهت خنک سازی روغن نیز استفاده می شود، از دیگر استفاده های این پلیت کولر می توان به سرد کردن شیر در لبنیاتی ها و دامداری ها اشاره کرد، همچنین این دستگاه بعنوان اواپراتور کندانسور در چیلرها نیز به مصرف می رسد.

This data has ᠎been  done with GSA Con᠎tent Gen er at​or  DEMO .

پس کویلی که بدین منظور طراحی میگردد دمای مبرد درون آن کمتر از صفر درجه سانتیگراد میباشد. آب خنک شده پس از خروج از اواپراتور پوسته و لوله ،برای مصارف زیادی کاربرد دارد.

با توجه به اینکه سطح انتقال حرارت در اواپراتور های صفحه نسبت به اپراتورهای پوسته و لوله بیشتر است، ابعاد آن کوچکتر می باشد.

اما بهطور کلی اواپراتور دستگاهی است که تعمیرات آن ساده بوده و پیچیدگی خاصی ندارد. مدتی است که اواپراتور های سقفی جانشین صفحه پلیت های قدیمی شده است .مزایای استفاده از این دستگاه ها بی شمار است. A​rticle h​as ᠎been c reated  by GSA C᠎onte nt Gener᠎at​or  Dem᠎oversi on.

که جهت تبادل بهتر گازبه مسی استفاده کاربرد دارد. مبرد که در کندانسور سرد شده ، در حالت دو فازی گاز و مایع به اواپراتور وارد می شود.

دمای گاز مبرد برای اواپراتور رطوبت گیر بنحوی طراحی شده که دیفرانسیل استانداردی را با دمای اشباع هوای ورودی داشته باشد.

برای یک سیستم چیلر، COP عبارت است از نسبت ظرفیت تبرید به توان ورودی به سیستم چیلر. اگر از آن بهعنوان سیستم سرمایش صنعتی استفاده شود آب در یک مبدل حرارتی وارد میشود و سپس این مبدل دمای آن را کاهش میدهد.

معمولاً برای کنترل جریان داخل پوسته از دیوارههایی استفاده میشود که به آن سپرک یا بافل میگویند. نصب میشود. مینی چیلر آب را سرد کرده و آن را به وسیله فنها پمپاژ میکند.

ابعاد کمتر ، قیمت پایین تر و البته کارایی بالاتر از برتری های آن نسبت به مدل شل و تیوب است.

همچنین در بین انواع چیلر نیز باید بهترین نوع را انتخاب کنید تا در کارایی و همچنین هزینه های خرید، نگهداری و مصرف انرژی به مشکل برنخورید.

مجوزهای تولیدکننده ، محل تولید و میزان پاسخگویی به مشتریان را با دقت بررسی کنید. مبدل رطوبت گیر : در دستگاههای رطوبتگیر تبریدی مبدل انبساط مستقیم را کار میبریم.

کویلهای انبساط مستقیم dx نوعی مبدل حرارتی از نوع فین پلیت هستند که با مجموع عملکرد خود موجب خنک شدن محیط اطراف میشوند.

این دسته از اواپراتورها ساختار سادهتری درمقایسه با دیگر کویل های انبساط مستقیم دارند. این مدل از اواپراتورها مشابه مدل Bare Tube هستند با این تفاوت که لولهها از میان یک صفحه عبور می کنند.

اواپراتور در قسمت یونیت داخلی تجهیزات تهویه مطبوع قرار میگیرد که انتقال حرارت بین گاز مبرد و هوای اطراف خود را عهدهدار است.

اسکرالها این مزیت را نسبت به سایر کمپرسورها دارند که کمتر دچار استهلاک میشوند. آبی که گرما را از فضای هدف گرفته ، به اواپراتور می آید.

سپس با کاهش دمای بیشتر رطوبت موجود را کاهش میدهد. لذا باعث سرمایش آب تا دمای دلخواه می شود. این مدل مبدل 4 تا 6 ردیف لوله و 12 الی 14 فین در اینچ را دارا میباشد.

ما در صورت نیاز در ساخت اواپراتور چیلر برای ایجاد جریان مغشوش و بهبود انتقال حرارت، درون لوله های مسی، ستاره های پنج پر آلومینیومی تعبیه می کنیم.

استانداردهای کاربردی که در کشور ما بعنوان مرجع در نظر گرفته می شوند بسیار محدود هستند. مبدل صفحهای دارای دو نوع اتصال جوشی و رزوهای است که معمولاً محل اتصال مبرد گاز از نوع جوشی و محل اتصال آب از نوع رزوهای است.

در این مورد کندانسور مبرد داغ را با هوای محیط خنک نمیکند، بلکه از آب خنک شده در برج خنک کن (cooling tower) استفاده میکند.

همچنین به عنوان یونیت خارجی در این سیستمها همچون چیلر، مینی چیلر، هواسازهای صنعتی و هایژنیک استفاده میشود. مبرد مایع شده در یک محفظه در پایین کندانسور جمعآوری میشود.

در این سیکل ابتدا گاز مبرد وارد کمپرسور شده، و فشارش افزایش مییابد، سپس وارد کندانسور شده حرارت خود را به محیط بیرون میدهد و تبدیل به مایع میشود، در مرحله بعد با عبور از شیر انبساط، افت فشار پیدا کرده و دمای تبخیرش پایین میآید و آماده ورود به اواپراتور میشود.

برای طراحی ایرکاندیشن از لولههای مسی با ابعاد 3.8 اینچ و ضخامت 0.4 میلیمتر بهره گرفته میشود. همچنین فینهای آلومینیومی با ضخامت 150 میکرون و تعداد 8 تا 12 عدد فین در اینچ را دارا هستند.

سپس دما و دبی دو سیال را بدست آوریم. مبدل صفحه ای جوشی نوع B دانفوس با دو نوع متفاوت صفحه و سه نوع کانال موجود هستند.

این اواپراتور ها در انواع تک فن ، دو فن و سه فن در دسترس دارد .هر کدام از این مدل ها در نوع خاصی از یخچال های فروشگاهی نصب می شوند.

همچنین در صورتی که دمای دیسشارژ از دمای مجاز بالاتر رود باید تزریق مایع به سیم پیچ کمپرسور انجام گیرد.

در طبیعت اینکار توسط خورشید یا آتش انجام می شود. نازلها : برروی پوسته و بونتها ، نازل هایی از نوع فلنج یا بوشن نصب می شوند که برای ورود و خروج سیالات استفاده می شود.

این آب از چیلر به نقطه استفاده و بالعکس جریان مییابد. اگر دستگاه مینی چیلر را بهعنوان یک سیستم سرمایش ساختمانی مورد استفاده قرار دهید در اینصورت آب با پمپ به به درون هواسازها و یا فنکویلهای درون ساختمان وارد میشود و در آنجا این آب خنک میشود.

کویلهای اواپراتور ایرکاندیشن بطور کاملا گستردهای در تجهیزات تهویه مطبوع کاربرده میشود. محلول لیتیوم برماید غلیظ به سمت مبدل حرارتی پایینی میرود و در آنجا توسط محلول رقیق پمپ شده به ژنراتور خنک میشود.

کندانسورهای هوا خنک شونده در چیلرهای تراکمی با دریافت هوا به وسیله فن در سراسر تمام سطح کویل کندانسور چیلر تراکمی را فرا می گیرد.

اواپراتور یک نوع مبدل حرارتی است و از اجزای اصلی سیکل تبرید و چیلر تراکمی است. مبرد و آب از صفحات به صورت یک در میان منتقل می شوند و از سطح این صفحات با هم تبادل گرمایی دارند.

همزمان گاز مبرد در داخل تیوبها جریان می یابد این گرما از طریق دیواره تیوبها به گاز منتقل می شود.

یعنی مبرد از پوسته و سیال در داخل لوله ها جریان دارد. پوسته : لوله بزرگ اصلی است که تیوب باندل در آن قرار گرفته و آب در آن جریان می یابد.

پس از انتخاب نوع اواپراتور ، محاسبات سطح حرارت انجام شده و متریال مصرفی آن بدست می آید. در این دستگاه چیلر صنعتی، آب سرد خروجی از دستگاه وارد یک مبدل می شود و پس از اینکه در این مبدل به گردش درآمد و حرارت اضافی اسید سولفریک را جذب کرد؛ بار دیگر به سیستم برمیگردد تا دوباره سرد و پمپاژ شود اما در دستگاه مینی چیلر ساختمانی یک یا چند فن به شکل های مختلف دیواری، زمینی، سقفی و…

کمپرسور را باید اصلیترین قطعه تشکیل دهنده دستگاه دانست. کندانسور خنک کننده از پوسته و لوله تشکیل می شود و برای فرایند خنک کردن به برج خنک کننده نیاز دارد.

در این حالت هزینه اسید شویی چیلر و باز نمودن درب کندانسورها و تمیز نمودن لوله های کندانسور می باشد.

مجموعه این تیوبها به دسته لوله نیز معروفند. وظیفه اصلی اواپرتور خنک سازی فضای اطراف است این دستگاه ترکیبی از دسته لولهها و پره(فین) میباشد.

کاربرد این مدل از مبدل های حرارتی در یخچالهای خانگی و فروشگاهی میباشد. کویل اواپراتور DX ایرکاندیشن : دمای هوای فضا برای ایرکاندیشن و تهویه مطبوع 20 تا 38 درجه سانتیگراد میباشد.

اختلاف دما : برای اینکه مایع درون کوئل به اندازه کافی تبخیر شود اختلاف دمای بین سیال و محیط پیرامون باید استاندارد باشد.

دمای تنظیمی چیلر جهت مصارف تهویه مطبوع عموما بین ۶تا۱۲درجه سانتی گراد می باشد . اواپراتورهای صفحه پلیتی جهت چیلرهای تراکمی از نوع بریزینگ می باشد و در ظرفیت های کمتر از ۸۰ تن تبرید مورد استفاده قرار می گیرد.

فروش اواپراتور پلیتی چیلر در فروشگاه های شرکت های تولید کننده با گارانتی معتبر وجود دارد. فروش مبدل های پلیت اواپراتور و كندانسور – موتورخانه مبدل …

بعنوان مثال برای گاز مبرد R22 فشار ورودی به مبدل حدود ۴ بار گیج تنظیم می شود. در این فشار دمای گاز ورودی حدودا ۰ تا ۲ درجه سانتیگراد خواهد بود.

یک ترموستات (thermostat) قابل تنظیم دمای مایع را اندازه میگیرد و آنقدر مسیر چیلر را سیرکوله میکند تا دمای ثابت درون مخزن حفظ شود.

برای بدست آوردن دمای ورود و خروج گاز مبرد باید آنرا در فشاری تنظیم شده کنیم که با جذب گرمای آب ، سریعا تبخیر شود.

“اواپراتور” (Evaporator) ، محلی است که تبدیل فاز مبرد، از مایع به گاز، در آن انجام می شود. از جمله می توان به استفاده از آن در انواع دستگاه های تهویه مطبوع نظیر فن کویل ، هواساز ، ایرواشر و دستگاههای صنعتی موجود در کارخانجات اشاره نمود.

بعنوان مثال در سردخانه ها از اواپراتور هوایی یا پلیت فین استفاده می شود. چیلرهای آبی (water chillers) میتوانند آب-خنک (water-cooled)، هوا-خنک (air-cooled) و یا با خنککاری تبخیری (evaporatively cooled) باشند.

اگر بخواهیم سیستم خوب و کارا داشته باشیم بایستی به نکته کلیدی ذیل بعد از تنظیمات اکسپنشن ـ تمیزی فیلتر ـ انتخاب درست ظرفیت سیستم تبرید با توجه به نیازباربرودتی ـ پر بودن سیستم از گاز مبرد بحث مهم تمیزی کندانسور آبی چیلر یا کندانسور هوایی درست بودن جهت فن ها ـ محل درست نصب کندانسور هوایی و سیر کوله صحیح هوای اطراف کندانسور هوایی را لحاظ نموده و دائم کنترل نمائیم.

بنابراین می توان بر اساس قیمت روز متریال و مخارج دیگر و سود معقول تولید کننده ، قیمت اواپراتور را برآورد نمود.

علاوه بر انتقال حرارت بیشتر در اواپراتور پلیت (PLATE) در مقایسه با اواپراتورهای پوسته و لوله، این اواپراتور در فضایی بسیار کوچکتر و کمتر این کار را انجام می دهد.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.