ایران باید از شر “آژانس صحنه سازی” در اسرائیل خلاص شود/ وزارت امور خارجه از شکست “مذاکرات وین” جلوگیری کرد

[ad_1]

یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل گفت: یکی از مهم ترین چالش های پیش روی دستگاه سیاست خارجی کشور در سال جاری تحرکات فیزیکی و واکنش میدانی اسرائیل به موضوع هسته ای خواهد بود. وی گفت: ایران باید بتواند پویایی جدیدی در عرصه سیاست خارجی ایجاد کند. روابط خود با منطقه و ایالات متحده و روسیه را به گونه ای بازتعریف کند که عملا «آژانس صحنه سازی» را از دست اسرائیل خارج کند.

نصری دعا کن در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که به نظر شما مهمترین چالش های پیش روی وزارت امور خارجه در عرصه منطقه ای و بین المللی در سال جاری چیست؟ او گفت: «فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین چالش‌های امسال، واکنش میدانی سینتیک و اسرائیل به پرونده هسته‌ای خواهد بود». که به معنی در صورت دستیابی به توافق وین، اسرائیل احتمالاً تحرکات نظامی و خرابکارانه خود را علیه تأسیسات هسته ای تشدید خواهد کرد و سعی خواهد کرد با پراکنده کردن اقدام نظامی و هدف قرار دادن نیروهای ایرانی، ایران را وارد درگیری جدی – با خود و در نتیجه با ایالات متحده کند. در منطقه

وی افزود: از سوی دیگر، ع.در صورت عدم حصول توافق، اسرائیل از تمام نفوذ دیپلماتیک و سیاسی خود برای تشکیل ائتلاف گسترده بین المللی و منطقه ای علیه ایران استفاده می کند و در نهایت با حمایت بین المللی و با تکیه بر تفسیرهای مغرضانه از قطعنامه های شورای امنیت، ایران را در یک درگیری نظامی قرار خواهد داد. آمریکا

ایران «آژانس صحنه سازی» اسرائیل را حذف می کند که پویایی جدیدی در سیاست خارجی خود ایجاد می کند

نصری افزود: در هر صورت، دولت ایران باید بتواند پویایی جدیدی در عرصه سیاست خارجی ایجاد کند و روابط خود با منطقه و آمریکا و روسیه را به گونه‌ای بازتعریف کند که عملاً «در سایر کشورها» را حذف کند. اگر قرار است سیاست‌های کلی کشور با فضای پسا وین – و تهدیدهای نهفته در آن انطباق پیدا کند – دستگاه دیپلماسی نیز باید بتواند با استفاده از همه ظرفیت‌ها، مانع از تنیده شدن این تار عنکبوت به عنوان یک جلاد در ایران شود. .

وزارت امور خارجه موفق شد از شکست در مذاکرات مجدد جلوگیری کند

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که کدام سیاست کلان وزارت امور خارجه ایران در سال گذشته نتوانست اجرا شود و آیا باید با مشورت نهادهای تصمیم گیر در اجرای آن سیاست تغییراتی ایجاد کند؟ وی گفت: سیاست “کلان” ذاتاً اهداف بلندمدت را دنبال می کند و کارنامه وزارت امور خارجه را نمی توان در کوتاه مدت یک سال ارزیابی کرد. اما می توان گفت حداقل در مورد مذاکرات هسته ای – که یکی از سیاست های کلان نظام است – وزارت امور خارجه توانست با وجود کارشکنی کامل، روند دیپلماتیک را از فروپاشی نجات دهد و از فروپاشی مذاکرات وین جلوگیری کند.

غیبت مقامات وزارت امور خارجه در رسانه ها و مجامع بین المللی باعث شده ایران نتواند علیه رقبای خود صحبت کند.

نصری افزود: اما شاید یکی از ضعف های فعلی کاهش چشمگیر حضور مقامات ارشد دولت و وزارت خارجه در رسانه ها و مجامع بین المللی نسبت به دولت قبل باشد. در واقع یکیغیبت مقامات ارشد دولتی در این مجامع باعث شد که ایران نتواند علیه دشمنان صحبت کند و از ایجاد فضای پرهزینه علیه کشور جلوگیری کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.