بیابان زایی و کنترل فرسایش خاک از طریق احداث نیروگاه خورشیدی

[ad_1]

رئیس سازمان مدیریت منابع طبیعی و حوضه های آبی با اشاره به اینکه بخش زیادی از کشور ما را بیابان ها فراگرفته که در معرض فرسایش شدید بادی قرار دارند، ایده بیابان زدایی و احداث نیروگاه های خورشیدی در مناطق منطقی کویری .

به گزارش ایسنا اخیرا رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در تفاهم نامه ای بین سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برای احداث نیروگاه های خورشیدی اظهار داشت: 83 درصد خاک کشور را شامل می شود. آب و پوشش گیاهی سازمانی از منابع طبیعی است و با توجه به شرایط کشور و اهمیت این منابع طبیعی، مدیریت پایدار و گسترده ضروری است.

مسعود منصور در گفت وگو با ایسنا وی درباره عملیات بیابان‌زدایی در کشور گفت: بخش زیادی از کشور ما تحت پوشش مناطق بیابانی و در معرض فرسایش شدید بادی است که با عملیات بیابان‌زدایی از جمله ایجاد بادشکن، کاشت و مدیریت جریان آن را تثبیت و مدیریت می‌کنیم.

وی گفت: رویکرد جدی ما در مناطق بیابانی تثبیت زمین از طریق فعالیت های همگن است. یکی از فعالیت های همگن، استفاده از انرژی خورشیدی است که بهره وری انرژی های تجدیدپذیر (SATBA) مورد تایید و ارائه سازمان منابع طبیعی است.

به گفته منصور، برای تثبیت سریعتر خاک باید مناطق مناسب برای جلوگیری از کانون های مولد گرد و غبار یافت.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: محدوده های تسریع در این کار را مشخص می کنیم و سازمان ساتبا صلاحیت مجریان پروژه را تایید می کند و این روند را به یکی از موانع در راستای شعار 1400 که مربوط به انحلال بود.» آنچه مربوط به این سرمایه گذاری است را حذف کنید.

منصور در پایان بر اهمیت این تفاهم نامه تاکید کرد و اظهار داشت: این تفاهم نامه و احداث نیروگاه خورشیدی از چند جهت حائز اهمیت است که اولین آن کاهش مصرف برق و آب در نیروگاه ها و صرفه جویی در مصرف آب است. مناطق از فرسایش خاک جلوگیری می کند و سوم اینکه باعث تولید و اشتغال می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.