بیماری های نادر را با کمک یک ربات کوچک درمان کنید

[ad_1]

یک استارت‌آپ مستقر در کالیفرنیا اخیراً اعلام کرد که روبات‌های کوچکی ساخته است که می‌توانند به اعماق مغز انسان فرستاده شوند تا اختلالاتی را که به روش‌های دیگر در دسترس نیستند، درمان کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان استارتاپ آمریکایی Bionaut Labs اخیرا از روبات‌های کوچکی رونمایی کرده‌اند که می‌توانند به مغز انسان سفر کرده و بیماری‌های نادر را درمان کنند. این میکرو ربات از آهنربا برای هدایت آن به سمت هدف خود که می تواند تومور باشد استفاده می کند. به گفته سازندگان، این آهنرباها هیچ خطری برای بدن انسان ندارند.

محققان استارتاپ Bionaut Labs با موسسه تحقیقاتی معتبر Max Planck در آلمان برای توسعه این آهنرباها همکاری کردند. این ربات ها برای حرکت به آهن ربا تکیه می کنند و به بدن انسان آسیب نمی رسانند. محققان در این آزمایشگاه قصد دارند تا دو سال آینده اولین آزمایش‌های بالینی ربات‌های کوچک خود را بر روی انسان انجام دهند.

سیم پیچ های مغناطیسی که در خارج از جمجمه بیمار قرار دارند به کامپیوتری متصل می شوند که می تواند میکروربات را از راه دور و به آرامی به قسمت آسیب دیده مغز منتقل کند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید نهایی را برای استفاده از این ربات برای آزمایشات بالینی در درمان سندرم دندی واکر و همچنین گلیوماهای بدخیم (تومورهای سرطانی در مغز) داده است.

Michael Shpigelmacher، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل آزمایشگاه Bionaut، می گوید: «ایده ایجاد یک میکروربات که بتواند برای تشخیص یا حتی درمان برخی بیماری ها وارد بدن شود، جدید نیست، این ایده قبل از تولد من متولد شد. یکی از معروف ترین نمونه ها کتابی از آیزاک آسیموف و فیلمی به نام «سفر شگفت انگیز» است که در آن گروهی از دانشمندان از طریق یک سفینه فضایی کوچک برای درمان لخته خون وارد مغز می شوند.

بیماری های نادر را با کمک یک ربات کوچک درمان کنید

Der Spiegelmacher می گوید: «همانطور که تلفن های همراه اکنون حاوی اجزای بسیار قدرتمندی هستند که کوچکتر از یک دانه برنج هستند، میکروربات هایی که در دهه های 1950 و 1960 علمی تخیلی بودند، تبدیل به یک داستان علمی تخیلی شده و از فناوری پیشرفته استفاده می کنند.

به جای روش های نوری یا اولتراسونیک، این ربات از انرژی مغناطیسی برای حرکت استفاده می کند زیرا انرژی مغناطیسی به بدن آسیب نمی رساند و از سیم پیچ های مغناطیسی خارج جمجمه ای تشکیل شده است که ربات ها را از طریق رابط کامپیوتری هدایت می کند. این دستگاه برخلاف ام آر آی به راحتی قابل حمل است و 10 تا 100 برابر کمتر برق مصرف می کند.

در این روش، ربات به آرامی در مسیری از پیش برنامه ریزی شده حرکت می کند و زمانی که ربات به هدف خود نزدیک می شود، با سرعت یک موشک برای سوراخ کردن کیست های پر از مایع در مغز فرستاده می شود. در صورت موفقیت آمیز بودن، می توان از این فرآیند برای درمان سندرم دندی واکر (اختلال نادر مغزی که بر مغز کودکان تأثیر می گذارد) استفاده کرد. افراد مبتلا به این بیماری کیست هایی به اندازه توپ گلف در مغز دارند که گاهی متورم می شود و فشار بر مغز را افزایش می دهد و باعث ایجاد تعدادی از بیماری های عصبی خطرناک می شود.

بیماری های نادر را با کمک یک ربات کوچک درمان کنید

به گفته Der Spiegelmacher، این استارتاپ قبلا روبات های خود را روی حیوانات بزرگ مانند گوسفند و خوک آزمایش کرده است و داده ها نشان می دهد که این فناوری برای انسان بی خطر است. در صورت تایید، این ربات ها می توانند مزایای مهمی نسبت به درمان های موجود برای اختلالات مغزی ارائه دهند.

یکی دیگر از مواردی که این روبات ها را منحصر به فرد می کند این است که می توان از آنها در آینده برای تزریق مستقیم داروهای ضد سرطان به تومورهای مغزی استفاده کرد.

اشپیگلماخر گفت که درمان های موجود شامل پر کردن کل بدن بیمار با داروها است که می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود.

این میکروربات‌ها علاوه بر ارسال دارو به مغز، می‌توانند اندازه‌گیری‌هایی را نیز انجام دهند و از آنجایی که در داخل مغز هستند، نمونه‌های بافت داخل مغز را جمع‌آوری کنند.

استارتاپ Bionaut Labs اکنون با شرکای خود در مورد استفاده از فناوری جدید خود برای درمان سایر بیماری هایی که بر مغز تأثیر می گذارد، از جمله پارکینسون، صرع یا سکته صحبت می کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.