جزئیات مهم ترین آزمون های وزارت علوم در سال جدید

[ad_1]

برای سال جدید جزئیات تحقق و زمان انتشار نتایج 5 آزمون مهم دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (دکترا، کارشناسی ارشد، مسابقات سراسری، کاردانی به کارشناسی و کاردانی نظام جدید) اعلام شد.

به گزارش ایسنابدین ترتیب ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته 1401 از روز سه شنبه 16 آذر ماه 1400 آغاز شد، داوطلبانی که برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته 1401 در کلیه دانشگاه ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اقدام کرده اند. المپیاد علمی دانش آموزی کشور می تواند چندین بار در این آزمون ثبت نام کند.

ثبت نام دیرهنگام آزمون کارشناسی ارشد 1401 از روز چهارشنبه 20 بهمن 1392 آغاز و در روز شنبه 30 بهمن ماه از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org به پایان رسید.

طبق جدول زمانی اعلام شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته 1401 در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه 8، 29 و 30 اردیبهشت ماه 1401 برگزار می شود.

داوطلبان باید با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در روزهای دوشنبه 26 و سه شنبه 27 اردیبهشت 1401 پرینت کارت شرکت در آزمون و راهنمای شرکت در آزمون را تهیه کنند.

سوالات ارشد

به گفته مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور، سطح سوالات آزمون های اختصاصی کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته 1401 و سابقه کارشناسی در هر رشته بر اساس لیست رشته های مصوب شورای عالی برنامه ریزی شده است.

برای آن دسته از مجموعه های امتحانی که دارای تست تشریحی یا تست عملی در برخی دروس هستند. این آزمون در دو مرحله برگزار می شود که تنها داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در آزمون حوزه مربوطه شرکت می باشند، حق شرکت در مرحله دوم مسابقه و با توجه به حد نصاب حد نصاب را خواهند داشت. نمره علمی مرتبط آزمون مربوط به مجموعه امتحانی

وضعیت شرکت در آزمون عملی یا عدم شرکت در برخی کلاس ها با آزمون عملی با توجه به ظرفیت پذیرش و نوع موسسات پذیرش دانشجو در این کلاس ها در راهنمای انتخاب رشته مشخص و اطلاع رسانی خواهد شد.

گزینش نهایی در هر یک از مجموعه های امتحانی از بین داوطلبانی که بر اساس مواد آزمون، حد نصاب نمره علمی لازم را کسب کرده باشند، بر اساس ضوابط مربوطه انجام خواهد شد. از این حیث برای فارغ التحصیلان پایه یک، حداکثر 10 درصد ظرفیت در هر کد منطقه حوزه آموزش عالی به افرادی که دارای شرایط ویژه با توجه به اولویت معدل و انتخاب داوطلبان می باشند، اختصاص می یابد.

بر اساس مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در آزمون کارشناسی ارشد 1401، حد نصاب نمره علمی در هر رشته ای در کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و همچنین. با توجه به اینکه دانشگاه آزاد بزرگتر یا مساوی 5 است. بر اساس این مصوبه، داوطلبانی که در کد ضرایب می توانند انتخاب رشته کنند، بر اساس نمره کل کسب شده از 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل کل انتخاب رشته خواهند شد. بخش کارشناسان

اعمال 20 درصد معدل کارشناسی بر اساس مصوبه کمیته برنامه ریزی و تحصیلات تکمیلی خواهد بود و در صورت ناپیوسته بودن مقطع کارشناسی معدل کاردانی و کارشناسی ناپیوسته لحاظ خواهد شد.

آزمون ورودی

درخواست پذیرش در رشته های با آزمون در دوره های روزانه، نوبت دوم (عصر)، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، همچنین رشته های با کنکور 1401 دانشگاه آزاد اسلامی نیز از روز یکشنبه 10 بهمن 93 آغاز شد و با در نظر گرفتن تمدیدهای مختلف برای بازماندگان، در نهایت داوطلبان توانستند تا چهارم اسفند در این آزمون شرکت کنند.

بر اساس آخرین آمار سازمان سنجش آموزش کشور، کنکور امسال نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش داشت و در مجموع بیش از یک میلیون و 416 هزار داوطلب در پنج گروه آزمایشی برای کنکور 1401 ثبت نام کردند.

سازمان سنجش آموزش کشور نیز اعلام کرد؛ آزمون سراسری در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه و شنبه از تاریخ 17 لغایت 11 تیرماه 1401 برگزار می شود.

بر اساس معیارهای آزمون، هر داوطلب می تواند در یکی از پنج گروه آزمایشی شامل گروه آزمایشی 1 (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی 2 (علوم تجربی)، گروه آزمایشی 3 (علوم انسانی)، گروه آزمایشی 4 (هنر) و گروه آزمایشی 5 (زبان های خارجی) شرکت کنند.

هدف از ثبت نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی این است که داوطلب می تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی ثبت نام کند. ; یعنی نمی توانستند همزمان در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و انسانی ثبت نام کنند.

در آزمون سراسری سال 1401 پذیرش دانشجو در رشته های ترکیبی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، بازیگری، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، نویسندگی و نقاشی، مجسمه سازی، نقاشی، نمایش نمایش عروسکی، نواختن موسیقی ایرانی و نواختن موسیقی جهانی در گروه آزمایشی هنر و همچنین در رشته های علوم ورزشی و تربیت بدنی به صورت متمرکز و با شرایط خاص انجام می شود. بدین ترتیب توضیحات لازم در این خصوص از طریق اطلاعیه های مربوطه در زمان چاپ کارت شرکت در آزمون به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

بر اساس ضوابط اعلام شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، دانشجویان دوره های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در صورت احراز شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در ابتدا می توانند ثبت نام و در آزمون سراسری سال 1401 شرکت کنند. سوابق ثبت نام آزمون و ثانیا حداکثر ترک تحصیل تا 25 اسفند ماه سال جاری. بدیهی است داوطلبان مذکور در صورت قبولی و قبولی در آزمون در صورت عدم انصراف از تحصیل در تاریخ تعیین شده نمی توانند نسبت به ثبت نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود اقدام نمایند.

زمان انتخاب رشته

انتخاب رشته داوطلبان پس از انتشار نتایج اولیه آزمون سراسری 1401 آغاز می شود و نتایج داوطلبان بورسیه با شرایط ویژه در پایان مرداد ماه اعلام می شود و موسسات آموزش عالی از دانشگاه ها وارد دانشگاه می شوند. مدرسه ابتدایی سال

امتحان فارغ التحصیلی

درخواست شرکت در آزمون لیسانس نیز از روز یکشنبه 30 خرداد 1401 آغاز و به مدت یک ماه یعنی تا یکشنبه 5 تیر 1401 ادامه دارد و این آزمون نیز در روز جمعه 4 شهریور 1401 برگزار خواهد شد.

آزمون کاردانی سیستم جدید

در نهایت ثبت نام آزمون عضویت سامانه جدید (دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی) از روز سه شنبه 14 تیرماه 1401 آغاز و تا 14 این ماه ادامه خواهد داشت. این آزمون نیز در روز جمعه 4 شهریور 1401 برگزار می شود.

اعلام نتایج اولیه دکتری

آزمون دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی 1401 روز جمعه 6 اسفند 1392 با حضور بیش از 186 هزار داوطلب برگزار شد. نتایج اولیه آزمون دهه اول شهریور ماه سال جاری در فرم ریز نمرات ژورنال منتشر می شود و مجوز از نیمه اول شهریور ماه شروع می شود و در نهایت نتایج نهایی آزمون دکتری تا پایان نیم سال اول اعلام می شود. ماه سپتامبر

بر اساس قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی مصوب 18 اسفند 94 مجلس شورای اسلامی و مصوبات هیأت سنجش و پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی، سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته براساس هرگونه آموزشی، پژوهشی و پژوهشی است. روش های مبتنی بر

بدین ترتیب در آزمون متمرکز 50 درصد روش تحقیق و پژوهش محور 30 ​​درصد و همچنین سوابق آموزشی پژوهش و فناوری در روش پژوهشی آموزشی 20 درصد و پژوهش محور 20 درصد در مصاحبه علمی و ارزشیابی عملی. 30% روش تدریس تحقیق و پژوهش محور 30% و در نهایت تهیه طرح شامل 20% هزینه پذیرش می باشد. همچنین اجرای مرحله اول آزمون متمرکز توسط سازمان سنجش کشور و اعطای امتیاز مربوط به سوابق تحصیلی، پژوهشی، فناوری، مصاحبه علمی و …. توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

در نهایت قبولی نهایی داوطلبان ارائه شده به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی بر اساس نتایج ارزیابی عمومی و نتایج مصاحبه دانشگاه، بررسی مدارک و یا هر روش دیگر مطابق با مقررات مربوطه، کد رشته اولویت حلقه های منتخب.انتخابات و ظرفیت اعلام شده و سهمیه نامزدها. در نهایت انتخاب آزمون نهایی بر اساس معیارهای فوق انجام می شود.

همچنین امتیازدهی مصاحبه شامل ارزیابی سوابق مصاحبه آموزشی، پژوهشی، فناوری و علمی و ارزیابی عملی بر اساس روش گزارش دهی ارائه شده توسط سازمان سنجش دانشگاه خواهد بود. به این سازمان ارسال خواهد شد.

بر اساس تصمیم رهبر معظم انقلاب فرهنگی، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می توانند حد نصاب داوطلبان را با توجه به نمره داوطلبان و نظر گروه های آموزشی تعیین و به سازمان سنجش ارائه کنند.

همچنین دانشگاه ها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی داوطلبان معرفی شده برای مرحله دوم می باشند که نمره این آزمون در نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می شود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.