حکم عمران خان در دادگاه عالی پاکستان ادامه دارد

[ad_1]

دادگاه عالی پاکستان امروز (سه شنبه) مذاکرات را در مورد قانونی بودن تلاش عمران خان برای خنثی کردن تلاش های مخالفان برای سرنگونی او از سر گرفت. درگیری که منجر به آشفتگی سیاسی در کشور شد.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان چند روز پیش اکثریت پارلمانی خود را از دست داد و با رای عدم اعتماد اپوزیسیون متحد مواجه شد، اما به نقل از رویترز، نایب رئیس پارلمان پاکستان که از اعضای حزب عمران خان است، منتشر شد. او رای عدم اعتماد مخالفان را لغو کرد و آن را بخشی از یک توطئه خارجی و غیرقانونی چین اعلام کرد. خان همچنین خواستار انحلال پارلمان شد.

کودتا 220 میلیون پاکستانی را وارد یک بحران سیاسی کرد که پس از استقلال در سال 1947 برای چندین دهه توسط ارتش اداره می شد.

اپوزیسیون در یک پرونده حقوقی که روز دوشنبه آغاز شد، حکم عمران خان را در یک پرونده دیوان عالی معرفی کرد.

این محاکمه حدود ساعت 7 صبح امروز به وقت گرینویچ با حضور سیاستمداران حزب خان و مخالفان در دادگاه آغاز شد. هیئتی متشکل از پنج قاضی در حال بررسی این پرونده هستند اما نگفته اند که چه زمانی حکم صادر می شود.

دادگاه می تواند دستور اصلاح پارلمان را صادر کند، انتخابات جدید برگزار کند یا اگر عمران خان قانون اساسی را نقض کرده باشد، از نامزدی مجدد جلوگیری کند.

در همین حال، شهباز شریف، نامزد اپوزیسیون که احتمالا جایگزین عمران خان به عنوان نخست وزیر خواهد شد، به رسانه ها در خارج از دادگاه گفت که از فرماندهان نظامی و اطلاعاتی کشور خواسته است تا درباره اتهامات عمران خان تحقیق کنند.

تحلیلگران سیاسی می گویند که ارتش نظر مثبتی نسبت به عمران خان و برنامه محافظه کار او در انتخابات عمومی سال 2018 داشت، اما حمایت ژنرال ها از نخست وزیر و دولت او از آن زمان کاهش یافته است.

عمران خان حمایت نظامی را رد کرده است و ارتش می گوید که آنها هیچ دخالتی در امور سیاسی کشور نداشته اند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.