دعای روز اول ماه مبارک رمضان و ویژگی های قائمین

[ad_1]

در دعای روز اول ماه بندگی آمده است: «خدایا روزه ام را در این ماه روزه روزه داران حقیقی قرار ده و شب مرا مانند شب روزه داران زنده نگه دار و بیهوشم را از خواب بیدار کن».

به نام خدا

«خدایا روزه بدار در روزه صالحان و قیام در قیام کافران و پیامبری به نام غافلان و در او جنایتی مرتکب شو و نه به علم کافران و نه به معبودان. دنیاها.”

«خدایا ده روز این ماه مرا روزه روزه داران راستین و شب عمرم را شب زنده دار قرار ده و مرا در آن بیدار کن و بر جهل و گناهم بیامرز.

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در تشریح دعای روز اول ماه مبارک رمضان گفت:

خداوند در روزه صالحان روزه گرفت; خدایا روزه ام را روزه قرار ده. مؤمنان چه کسانی هستند؟

ما سه نوع روزه داریم. 1- روزه عام 2- روزه خاص 3- روزه خاص

روزه عمومی: روزه ای است که عموم مردم می گیرند; نه می خورند و نه می آشامند، ولی متأسفانه حواسش به نامحرم هم هست. او هم مرتکب گناه می شود; حجابش را هم رعایت نمی کند. پس روزه عمومی روزه ای است که انسان فقط از چیزهایی که روزه را باطل می کند پرهیز کند.

روزه مخصوص: روزه ای است که روزه دار علاوه بر پرهیز از خوردن و آشامیدن، اعضا و جوارح را نیز روزه می گیرد; چشم بر گناه هم می بندد; سحر که روزه می گیرد نیت می کند که ای خدای من همه جوارم و جوارم روزه است. گوش من غیبت نمی شنود، زبانم غیبت نمی کند و این روزه خاص است.

روزه مخصوص: این روزه روزه ای است که در دل روزه دار جز خدا چیزی نیست;

ویژگی های عمودی بودن

وَقِیَامِی فِیهِ قِیَامَ الْقَائِمِینَ; خدایا قیام مرا در ماه رمضان قیام کن. یعنی شبی که من نماز شب می خوانم، قیامت من قیام صالحان است، صالحان کسانی هستند که از ترس خدا در نماز گریه و زاری می کنند.

حاج میرزا علی محدث زاده فرزند ارشد شیخ عباس قمی نقل می کند: پدرم هنگام نماز شب آنقدر از ترس خدا گریه کرد که با صدای گریه او از خواب بیدار شدیم.

قیام ما را قیام عادلان قرار ده. یعنی نمازم را دعای محبت قرار ده; برای نماز شب باید بیدار شد نه اینکه ساعت را برای بیداری تنظیم کنیم.

وَنَبِّهْنی فِیهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلینَ; در این روز اول ماه مبارک رمضان مرا بیدار کن. این هم دعای خوبی است، گناه نکنیم، مرگ هر لحظه ممکن است بیاید، مثلاً فروشنده آب در شیر آب می ریزد، یک بار سکته کرده، مرگی که از آن خبر ندارد و آن غفلت است.

وهب لي جرمي فيه ا أله العالمين وعف عنى يا عافيه عن الجرمين; خدایا مرا در این ماه رمضان ببخش ای خدای آمرزنده گناهکاران.

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.