دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان و فلسفه نماز

[ad_1]

در دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «غذای حلال در استجابت دعا مؤثر است، ما در طول سال از انواع حرام و شبهه می خوریم و ماه رمضان فرصتی است برای تطهیر درون».

به نام خدا

اللهم طاريني في من الحنس قطاف و البرني فيل علي التانت العقداد العقدارو فافقي للم الأبران الأبران البروک بهر فرون المکتک المسخت.

«خدایا مرا در این روز از پلیدی و پلیدی پاک کن و بر حوادث نیک و بد صبر و استقامت عطا فرما و اجر تقوا و تقوا و همراهی نیکوکاران را به یاری خودت عطا فرما، ای مایه شادی و سرور امنیت برای فقرا.” »

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در ابتدای شرح دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان، ضمن توصیه به خواندن دعای «مجیر» در روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه مبارک، می فرماید. مضامین بلند عرفانی و آمیزه های عمیق دعای اسلامی: ثواب نیست، بلکه اصل دعا برای کمال است.

این مرحوم مجتهد در تفسیر «اللَّهُمَّ یُطَهِّرُ فِی الدُّنْیا وَ فِی الانذِرِ» می فرماید: در این دعا از خدا می خواهیم که ما را از پلیدی پاک کند. «خاک» به معنای چرک گناه و معصیت است. اگر انسان گناهکار باشد بوی تعفن می دهد و اگر مؤمن باشد خوشبو می شود. «اویس قارن» چون به زیارت پیامبر (ص) آمد فضای خانه پیامبر (ص) را معطر کرد و فردای آن روز که پیامبر (ص) به خانه خود بازگشت فرمود: یعنی پیامبر (ص) PECE) عطر خوش شانسی را استشمام کرد.

وی با تاکید بر رفع بوی تعفن از روح ادامه می دهد: اکنون زمانی است که طهارت واقعی نداریم و همه چیز در شک و تردید است. در طول سال انواع حرام و مشکوک می خوریم و «رمضان» فرصتی برای طهارت باطن است. خوردن غذای حلال در استجابت دعا مؤثر است. خواندن قرآن در سحر زنگار را از دل می زداید.

این عارف برجسته با اشاره به عبارت «النَّنَسِ وَالْأَقْذَارِ» که «پلیدی گناه» است، می‌گوید: «گناه انسان را آلوده و دل را رنگین می‌کند». برای زدودن زنگار از دل، باید در سحر قرآن بخوانیم. در روایات آمده است که قلب انسان زنگ می زند، همانطور که آهن زنگ می زند، پس قلب خود را با تلاوت قرآن صیقل دهید. همچنین کمک و دستگیری یتیمان لکه را از دل می زداید.

آیت الله مجتهدی تهرانی در توضیح عبارت «وَ الصَّبِرُ عَلَیْهِ الْقَوْتِ» می فرماید: در این قسمت از دعا از خداوند می خواهیم که ما را در برابر تقدیر و قدر خود راضی کند. پس از خدا می خواهیم که مرا در سرنوشت تو شکیبا گرداند! مقصود از «عالم قدرت» قضا و قدر حتمی الهی است. هرکسی در تبلت محافظت شده کنایه های زیادی دارد که نمی داند به نفعش است.

این استاد اخلاق با اشاره به بیتی با مضمون «در این دنیا دل نباشد/ اگر انسان نباشد» می گوید: در این دنیا هر فردی غم و اندوه و مشکلات خاص خود را دارد. استادم (مرحوم شیخ علی اکبر برهان) می گفت: اگر روزی گفتی غمگینم.

نه، بدانید که انقضا نزدیک است! سید بن طاوس به پسرش می گوید: پسرم، خانه ای را که می سازی، گوشه ای از آن خراب شود که غم و غصه نداشته باشی.

این مرحوم مجتهد در تفسیر «وَوَفِّقْنِی فِیهِ لِلتُّقَی» می فرماید: در این قسمت از دعا از خداوند می خواهیم که ما را در راه خداپرستی موفق گرداند. ترحم یعنی اگر کسی از اعمال ما آگاه باشد، طوری زندگی کنیم که ما را آزار ندهد. ماه مبارک رمضان فرصتی برای تقوا است.

وی در توضیح عبارت «وَصُحْبَةِ الْأَبْرَارِ» ادامه داد: در این قسمت از دعا از خداوند می خواهیم که ما را با نیکان و نیکان همراهی کند. باید توجه داشت که با چه کسانی معاشرت می کنیم، چنانکه در شعر داریم: حتی علمای قدیم نیز مواظب بودند که با طلبه ای که نماز شب نمی خواند در یک حجره نمانند.

آیت الله مجتهدی تهرانی به پایان نماز در روز سیزدهم ماه مبارک رمضان یعنی «بعونک یا روستای مستمندان» اشاره می کند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.