سهم لوازم خانگی در صادرات غیرنفتی چقدر است؟

[ad_1]

در 11 ماهه سال 1400 سهم ارزش لوازم خانگی از کل صادرات صنعتی حدود 8 درصد و از کل صادرات غیرنفتی 0.7 درصد بوده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش عملکرد ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ تجارت خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در مدت مذکور ۲۳۰ هزار تن انواع لوازم خانگی به ارزش ۳۲۶ میلیون دلار آمریکا صادر شده است.

این در حالی است که در 11 ماهه سال 1399 حدود 238 هزار تن انواع لوازم خانگی به ارزش 316 میلیون دلار صادر شده است. بنابراین وزن و ارزش صادرات لوازم خانگی در 11 ماهه سال 1400 به ترتیب سه درصد کاهش و سه درصد افزایش یافت.

شایان ذکر است که کل صادرات صنایع شامل محصولات پلیمری، منسوجات، پوشاک و کفش، محصولات شیمیایی، ماشین آلات و تجهیزات، لوازم خانگی، الکترونیک، محصولات سلولزی، خودرو و نیروی محرکه، صنایع جدید و پیشرفته و دارو، سایر محصولات صنعتی معادل سه میلیون و 888 هزار تن بیش از چهار میلیارد دلار ارزش داشت.

مجموع صادرات غیرنفتی اعم از پتروشیمی و میعانات گازی، معدن و صنایع معدنی، کشاورزی و صنایع غذایی، فرش و صنایع دستی و صنعت (کلیه صنایع تولیدی به استثنای صنایع فوق) در مدت مذکور معادل بیش از 112 میلیون تن به ارزش حدودا می باشد. 43.5 قبلاً یک میلیارد دلار بود. به این ترتیب سهم ارزشی صنعت از کل صادرات غیرنفتی 9.6 درصد بوده است.

سهم ارزشی لوازم برقی از کل صادرات بخش صنعت حدود 8 درصد و از کل صادرات غیرنفتی 0.7 درصد بوده است.

انجمن لوازم خانگی پیش از این صادرات سالانه لوازم خانگی را حدود 300 میلیون دلار برآورد کرده بود. به گفته عباس هاشمی، دبیر انجمن، حدود 300 تا 500 هزار دلار از این مبلغ کشورهای اروپایی و مابقی به کشورهای همسایه، CIS و خلیج فارس صادر می شود.

البته برنامه وزارت صمت این است که صادرات لوازم خانگی تا سال 1400 حداقل دو برابر واردات قطعات از این بخش باشد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.