سودان یک مقام سازمان ملل را به مداخله آشکار متهم کرد

[ad_1]

رئیس شورای حکومتی انتقالی سودان، رئیس هیئت سازمان ملل متحد در سودان را به «مداخله آشکار» در امور سودان متهم کرد و او را تهدید به اخراج کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، کمیته حمایت از انتقال سودان موسوم به “یونیتامز” ضمن تاکید بر پایبندی خود به وظایف شورای امنیت، اعلام کرد که سازمان ملل در تعهد خود به حمایت از حقوق بشر، آزادی ها و دموکراسی ها بی طرف است. .

در همین راستا، اشرف عبدالعزیز نویسنده سودانی خاطرنشان کرد که در نتیجه رایزنی‌های هیئت با گروه‌های سیاسی، بر لزوم دور نگه داشتن نظامیان از سیاست تأکید شد و گروه‌های سیاسی در حال آماده‌سازی برای اتحادی هستند که دوام و ماندگاری را تضمین کند. ارتش در قدرت از طریق انتخابات.

مجدی العجب تحلیلگر سودانی نیز نوشت که گروه های نظامی به سودان توجهی ندارند. در عوض، تمرکز شما بر دنیای بیرون است. بنابراین این واکنش آنها به هیئت سازمان ملل است و همراه با یک گروه غیرنظامی در راه رسیدن به این هدف هستند.

به نظر می رسد بحران سیاسی کنونی در سودان مربوط به درگیری بین گروه نظامی دولت انتقالی و کمیته حمایت از انتقال سودان باشد که سوالاتی را در مورد سرنوشت طرح سازمان ملل برای حل این بحران ایجاد کرده است.

به گفته ناظران، این ابتکار باعث ایجاد نگرانی در میان گروه های نظامی شده است که از سال 2021 به دنبال سرنگونی عبدالفتاح البرهان هستند.

در 25 اکتبر 2021، البرهان در سودان وضعیت فوق العاده اعلام کرد و شورا و دولت را منحل کرد.

در 7 مارس، UNITAMS ایجاد یک مکانیسم هماهنگی با اتحادیه آفریقا را با هدف “یکپارچه سازی تلاش ها” در چارچوب تلاش های بین المللی برای حل بحران سودان اعلام کرد.

به گفته نویسنده سودانی، دلایل متعددی در پشت درگیری کنونی بین ارتش و هیئت سازمان ملل وجود دارد که مهمترین آنها رایزنی های این گروه با گروه های سیاسی است که بر لزوم دور نگه داشتن ارتش از سیاست تاکید می کند.

در اول آوریل، البرهان رئیس هیئت سازمان ملل متحد در سودان، فولکر پرتز، را به دلیل دخالت آشکار در امور سودان تهدید کرد.

البرهان طی مراسمی در خارطوم از پرتس خواست که از وظایف و اختیارات خود فراتر نرود.

رئیس شورای مدیریت انتقالی سودان از سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا خواست تا گفت‌وگو بین سودانی‌ها را تسهیل کرده و از مداخله آنها در امور این کشور و واگذاری اختیارات خود جلوگیری کنند.

دو روز بعد، البرهان و پرتز در جریان نشستی درباره وضعیت سودان گفتگو کردند.

پرتز در جریان نشست شورا در سودان در 28 مارس از فقدان توافق سیاسی برای بازگشت به روند انتقال قابل قبول در کشور انتقاد کرد.

وی گفت این وضعیت وضعیت انسانی، اقتصادی و امنیتی سودان را بدتر خواهد کرد.

در 31 مارس، ابراهیم الحوری، سردبیر روزنامه نیروهای مسلح (رسمی) مقاله ای با عنوان “سوگیری آشکار” نوشت.

الحوری در مقاله خود گفت که پایان دادن به ماموریت سازمان ملل در سودان یک خواسته بزرگ است زیرا هیئت نمایندگی سازمان ملل به اصل بی طرفی پایبند نیست، اما آشکارا از گروه های خاصی حمایت می کند.

وی همچنین هیئت مدیره را به عدم شفافیت در جمع آوری و ارائه اطلاعات، تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری گزارش هایی که اطلاعات نادرست ارائه می دهد، متهم کرد.

در همین راستا، هیئت سازمان ملل این اتهامات را رد کرد و اعلام کرد که همه چیز در این مقاله نادرست است.

این هیئت تاکید کرد که سودان بخشی از سازمان ملل است و این سازمان به اعضای آن کمک می کند و درخواست مداخله نمی کند. یونیتامس مطابق با مسئولیت های خود و بر اساس قطعنامه های شورای امنیت عمل می کند. سازمان ملل متحد در تعهد خود به حمایت از حقوق بشر، آزادی ها و دموکراسی بی طرف است.

اشرف عبدالعزیز اظهار داشت که دلایل متعددی در میان گروه های نظامی برای اخراج هیئت سازمان ملل از سودان وجود دارد.

عبدالعزیز افزود که این هیئت جلسات متعددی با گروه های سیاسی و اجتماعی و کمیته های مقاومت برگزار کرد.

وی افزود که هیئت در گزارشی در فوریه گذشته به این نتیجه رسید که ارتش باید از سیاست دور بماند.

عبدالعزیز بر ضرورت تشکیل ارتش ملی و ادغام سایر نیروهای مسلح در یک ارتش واحد تاکید کرد و گفت که گروه های نظامی نیز از گزارش پرتس به شورای امنیت درباره نقض حقوق بشر در جریان اعتراضات خشمگین شدند.

کمیته پزشکان سودان می گوید بیش از 90 نفر در اعتراضات از 25 اکتبر تاکنون کشته شده اند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.