عکس هشدار پرسپولیس – ایسنا

[ad_1]

تخت جمشید-میراث جهانی تخت جمشید با انتشار عکسی قدیمی از این اثر باستانی نسبت به خشکسالی و کم آبی در کشور هشدار داد.

به گزارش ایسنا، این عکس به مناسبت 13 فروردین روز طبیعت در صفحه رسمی اینستاگرام پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با عنوان «13 بدر دهه شصت در کنار آثار تاریخی تخت جمشید» منتشر شده است. هشدار داده شد که “فاجعه خشکسالی و کم آبی” “بیایید کشور را جدی تر بگیریم.”

بیش از یک دهه است که در سایت میراث جهانی تخت جمشید – تخت جمشید هشدار خشکسالی و فرونشست زمین داده شده است. همچنین حمید فدایی – مدیر میراث جهانی تخت جمشید – با بحران فرونشست در استان فارس، یادآور شد: علاوه بر خشکسالی، مدیریت ضعیف منابع آبی و حفر چاه های غیرمجاز در چندین نقطه به ویژه در استان فارس وجود دارد. دشت مرودشت و در محوطه تخت جمشید و نقش رستم از عوامل موثر در وقوع فرونشست بوده است.

سازمان میراث فرهنگی در سال 1395 در نامه ای به استاندار وقت فارس نسبت به 16 هزار حلقه چاه در مرودشت که 50 درصد آنها غیرقانونی ساخته شده اند هشدار داد و خواستار توقف حفر چاه کشاورزی شد. از آن زمان سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای فارس صدور مجوز برای حفر چاه در مرودشت را متوقف کردند. این در حالی است که گزارش های منتشر شده از سایت میراث جهانی تخت جمشید حاکی از آن است که با دستور توقف به چندین چاه مجوز حفاری داده شده است.

عکسی هشدار دهنده از پرسپولیس

فرونشست اطراف تخت جمشید – پرسپولیس 1395

در سال 1397 مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید نیز نسبت به کاشت برنج با وجود خشکسالی در دشت مرودشت و محوطه تخت جمشید اعتراض کرد و گفت: آثاری از ترک در نقش رستم وجود دارد و برخی نیز وجود دارد. زمین های تخت جمشید روی زمین.

مدیر آبفای استان فارس در سال 1377 گفت: برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی استان فارس را با بحران فرونشست زمین مواجه کرده است و این بحران به حدی است که این استان را از نظر رتبه اول جهان کرده است. بنابراین استاندارد فرونشست چهار میلی متر در سال است اما در استان فارس میانگین فرونشست سالانه بین شش تا هشت سانتی متر است.

بررسی های اخیر درباره پدیده فرونشست در استان فارس نیز نشان می دهد که فرونشست مرودشت مجموعه تاریخی «نقش رستم» را تحت تأثیر قرار داده و تا 300 متری سازه «تخت جمشید» ادامه داشته است. دانشگاه شیراز هشدار داده است که در صورت عدم توقف این روند، ریزش در محوطه تخت جمشید رخ خواهد داد.

عزت الله رئیسی اردکانی، استاد گروه هیدرولوژی دانشگاه شیراز که در رشته آب و فرونشست در استان فارس تحصیل کرده است، در مصاحبه ای در تابستان 1400 می گوید: در این بررسی ها متوجه شکاف 300 متری شدیم. طول، یک متر عرض و 100 متر عمق». در «نقش رستم» حدود 30 سانتی متر افت را نشان می دهد و به همین دلیل وضعیت پرسپولیس نگران کننده است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.