مسری تر، عفونی تر، بدون واکسن تر – ایسنا

[ad_1]

سویه خطرناک و بسیار مسری اشعه ایکس نتیجه جهش کرونا در بدن فردی است که واکسینه شده است.

به گزارش ایسنا، این روزنامه جام جم او نوشت: روزی نیست که اخبار کرونا منتشر نشود. اکنون گونه جدیدی از ویروس کرونا به نام XE متولد شده است که در حال تسخیر کشورهای سراسر جهان است و در حال حاضر به بریتانیا، هند، ژاپن، چین و تایلند سرایت کرده است. حتی نگران‌کننده‌تر این است که سویه نوترکیب جدید 10 درصد بیشتر از سایر سویه‌ها قابل انتقال است و در بریتانیا شناسایی شده است که آمار واکسیناسیون خوبی دارد. این بدان معناست که بی توجهی به پروتکل های بهداشتی می تواند اوج بعدی یا هفتم را در کشور ایجاد کند. اگرچه XE هنوز در ایران شناسایی نشده است، اما کارشناسان معتقدند وقوع هفتمین پیک در این راستا دور از انتظار نیست. بنابراین هشدار می دهند که بهتر است به رعایت پروتکل های بهداشتی، واکسیناسیون و استفاده از ماسک بیشتر توجه شود. به طور خاص، این سویه مانند سویه آمیکرون، کودکان و نوجوانان را هدف قرار می دهد که با بازگشایی مدارس و موسسات آموزشی، احتمال افزایش ابتلا به این سویه را افزایش می دهد. در روزهای اخیر تعداد مراجعات به بیمارستان ها افزایش یافته است و همه اینها می تواند زنگ خطری برای کشور باشد. به همین دلیل کارشناسان پیشنهاد می کنند که بهتر است همه را برای وقوع احتمالی اوج هفتم آماده کنیم.

بیایید از شش پیام رسان گذشته بیاموزیم

آخرین اخبار مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا به دیروز باز می گردد. دیروز پس از جلسه ستاد ملی کرونا، احمد وحیدی وزیر کشور درباره نوبت سوم این واکسن صحبت کرد و تاکید کرد که مبنای محاسبه و تصمیم گیری در سامانه هوشمند کرونا تزریق دوز سوم کرونا است. واکسن که در سامانه مدیریت هوشمند نیز ثبت شده است با در نظر گرفتن سه تزریق واکسن در خصوص اصناف، کارمندان و رانندگان تصمیم گیری می شود. این تصمیم البته در شرایطی است که هنوز بسیاری از ادارات، سازمان ها و ارگان ها به سیستم مدیریت هوشمند متصل نیستند. شاید به همین دلیل بود که یک ماه مهلت برای عضویت در این سامانه وجود داشت. طبق تصمیم کارکنان، دانش آموزان باید به مدرسه ادامه دهند و هیچ محدودیتی برای شب های احیا اعمال نشده است، مگر طبق پروتکل های بهداشتی. تجربه قله هایی که قبلا اما در کشور اتفاق افتاده نگران کننده است. شنیدن تلفات 709 شهروند در یک روز و پنجمین پست کرونا همچنان دردناک است. به همین دلیل است که عشرتی توضیح می دهد که باید آماده بود تا پیام هفتم رخ دهد. او پیشنهاد می کند که دانشمندان مشارکت کنند و تحقیقات جامعی در مورد اپیدمیولوژی ویروس در کشور انجام دهند. زیرا به نظر می رسد بررسی رفتار این ویروس در کشور به فراموشی سپرده شده است. وی می گوید: باید تحلیل شود که پوشش واکسیناسیون تا چه اندازه بر امنیت جامعه تاثیر گذاشته و اکنون که چند ماه از واکسیناسیون می گذرد، امنیت شهروندان در چه سطحی است. پس باید به این فکر کرد که آیا تزریق دوز سوم باید جدی‌تر دنبال شود یا اینکه تزریق دوز چهارم نباید پیشنهاد شود؟ این اپیدمیولوژیست معتقد است با توجه به نتایج این تحقیق مدیران باید تصمیم درستی بگیرند.

به گفته قادری، واکسیناسیون در کشور باید با جدیت بیشتری انجام شود. او پیشنهاد می کند که دولت از شهروندان بخواهد که دوز سوم واکسن خود را تزریق کنند. به گفته این اپیدمیولوژیست، تشویق افراد به تزریق دوز سوم، می تواند ایمنی را تقویت کند. او توضیح می‌دهد که اعمال محدودیت‌ها دیگر یک گزینه نیست و توضیح می‌دهد که محدودیت‌ها در همه کشورها برداشته شده است و اجرای آن در ایران کارساز نیست. با این حال، رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان باید جدی گرفته شود. قادری اما به نکته مهمی اشاره می کند و توضیح می دهد که شهروندانی که با سه نوبت واکسن واکسینه شده اند یا قبلاً بیماری عروق کرونر داشته اند دیگر از ماسک استفاده نمی کنند. چون فکر می کنند دیگر دچار بیماری عروق کرونر قلب نخواهند شد. با این حال، تولد یک سویه جدید در بریتانیا که شرایط واکسیناسیون خوبی نیز دارد، نشان می‌دهد که مردم همچنان نیاز به پوشیدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی دارند. علاوه بر این، مهمترین نکته برای این اپیدمیولوژیست به نظام سلامت برمی گردد. تشخيص بايد از سر گرفته شود تا پست كرونا هفتم هزينه بيشتري به جامعه تحميل نكند.

این ناخودآگاه خطرناک است

اسامی جهش‌های ویروس کرونا در دو سال اخیر به قدری زیاد بوده است که هم تعداد آنها و هم نام آنها فراموش شده است، اما در هر لحظه و هر ثانیه ویروس کرونا ممکن است جهش کند، اگرچه همه آنها را به عنوان جهش‌های بحرانی معرفی نکرده‌اند. سازمان بهداشت جهانی. بهداشت. اگر قبلاً جهش‌های ویروس کرونا در کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین که واکسیناسیون انجام نشده بود شناسایی شده بود، اکنون یک سویه جدید از جهش آمیکرون در بریتانیا کشف شده است.

بنابراین ابراهیم قادری اپیدمیولوژیست این سویه را خطرناک می داند. این به ما می گوید که پوشش واکسیناسیون در بریتانیا خوب است و اگر سویه جدیدی در این کشور شناسایی شود، ویروس کرونا قبلاً در بدن افرادی که واکسینه شده اند جهش یافته است. یک جهش ویروسی در بدن میزبان واکسینه شده علیه ویروس واکسینه شده نشان می‌دهد که اولاً میزان انتقال ویروس افزایش یافته است و دوم اینکه سویه‌های ویروس کرونا در طول زمان نسبت به واکسیناسیون مقاوم شده‌اند. همه اینها می تواند تهدیدی برای مدیریت و کنترل بیماری عروق کرونر قلب در جهان باشد. علاوه بر این، سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که این سویه مسری تر است.

سویه XE ترکیبی از سویه های آمیکرون BA.1 و BA.2 است. سویه XE حدود سه ماهه است. بابک عشراتی، اپیدمیولوژیست، به ما می گوید که هنوز مشخصات دقیق این سویه کشف نشده است، اما سرعت انتقال این سویه جدید حدود 10 درصد سریعتر از آمیکرون است. بر اساس گزارش آژانس بیمه سلامت انگلستان، تنها حدود 650 مورد قطعی از این سویه در این کشور شناسایی شده است و همین تعداد کم موارد، این سویه را ناشناخته‌تر می‌کند. با این حال، با شیوع XE، تعداد بستری شدن در بیمارستان حدود هفت درصد افزایش یافت. علائم سویه XE مشابه علائم آمیکرون است، به این معنی که علائم سرماخوردگی مانند تب، سرفه، آبریزش بینی، عطسه و سرفه نیز در این سویه دیده می شود. با این حال نگرانی ها در مورد این سویه زمانی افزایش می یابد که بدانیم همین چند روز پیش، اولین مورد از سویه نوترکیب جدید در ژاپن شناسایی شد. دو روز پیش، سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع موج جدیدی در جهان با XE هشدار داد. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که XE قابل انتقال ترین سویه در جهان است. XE در حال حاضر در بریتانیا، ژاپن، تایلند، چین و هند شناسایی شده است.

رسول هفتم نزدیک است

کارشناسان معتقدند ششمین پیک تاج گذاری در کشور رو به کاهش است اما هر فردی که در ایران به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا می شود یکی از دو زیرشاخه emicron یعنی BA.1 و BA.2 را دارد. دو حوزه فرعی که از آنها یک سویه جدید به نام XE متولد می شود. علاوه بر این، سویه جدید در کشورهای آسیایی مانند هند و چین شناسایی شده و ممکن است به زودی وارد کشور شود. با این حال هیچ موردی از نوترکیب جدید در کشور شناسایی نشده است. با این حال کارشناسان آن را مانند سایر سویه های کشور عجیب نمی دانند و حتی پیش بینی می کنند سویه جدید منجر به وقوع هفتمین پیک در کشور شود.

البته قضاوت درباره وقوع پیام آور هفتم خیلی زود است. این اپیدمیولوژیست توضیح می دهد که درست است که در روزهای اخیر تعداد مراجعات به بیمارستان ها و مراکز درمانی افزایش یافته است، اما بررسی عمیق تر در این زمینه مستلزم زمان بیشتری است. به گفته قادری باید بیشتر به فکر احتمال پیام رسان هفتم باشیم. وی احتمال افزایش مراجعات به مراکز درمانی را دو عامل می داند و توضیح می دهد: افزایش مراجعات به دلیل تعطیلات نوروزی و مراجعه نکردن مردم به بیمارستان ها و یا تحت تاثیر سفرهای نوروزی است. از این رو، اظهار نظر درباره وقوع هفتمین پیام رسان در کشور را زود است، اما آن را عجیب نمی داند.

هشدار عفونت بلند می شود

وضعیت بیماری در کشور پایدار به نظر می رسد. با این حال علیرضا زالی هفته گذشته از افزایش 46 درصدی مراجعات به بیمارستان های تهران خبر داد. وضعیت رنگ در کشور اما ثابت نیست. در آخرین اخبار منتشر شده از وضعیت رنگ در کشور، یعنی در 18 فروردین، حدود 34 شهر قرمز بودند. تعداد شهرهای قرمز در 12 آوریل حدود 36 شهر بود. شاید به نظر برسد که تعداد شهرها کاهش یافته است، اما در 19 آوریل تعداد شهرهای نارنجی ناگهان افزایش یافت. تعداد شهرهای نارنجی در 4 آوریل حدود 59 شهر بود. این تعداد در 10 آوریل افزایش یافت و به 69 شهر در ایالت نارنجی رسید. نقطه خطری که می تواند نقشه کشور را دوباره قرمز کند. اما این تنها مشکل بزرگ این روزها کشور نیست.

تحقیقات کمی در مورد سویه XE انجام شده است، اما محققان خاطرنشان می کنند که این سویه، مانند سویه Amicron، کودکان را بیشتر از بزرگسالان تحت تاثیر قرار می دهد. حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشور از افزایش 20 درصدی مشاوره های سرپایی در کشور خبر داد. وی تصریح کرد: به همین دلیل واکسیناسیون دانش آموزان به ویژه در گروه سنی پنج تا 11 سال باید با جدیت بیشتری پیگیری شود. وی هشدار داد: در آینده نزدیک شاهد افزایش بستری شدن و مرگ و میر در کشور خواهیم بود.

قادری، اپیدمیولوژیست در گفت وگو با جام جم با بیان اینکه هشدارها درباره وقوع هفتمین پیک یا افزایش آمارها جدی است، توضیح می دهد: به دلیل اینکه امتیاز پروتکل بهداشتی در کشور پایین و حدود 51 درصد است و بسیاری از شهروندان به دلیل گرما یا بی احتیاطی از ماسک استفاده نمی کنند و همه اینها می تواند احتمال موج جدید را افزایش دهد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.