نبود اعتبار ویژه ریزگردها در بودجه/ رئیس جمهور باید تیم بازرسی را به خوزستان بفرستد

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون بودجه اعتباری برای کنترل گرد و غبار در نظر گرفته نشده و گویی موضوع گرد و غبار به فراموشی سپرده شده است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته دولت ها را برای مشارکت در کنترل ریزگردها متقاعد کند. در نظر بگیرید و این سهل انگاری و نابخشودنی است.

قاسم ساعدی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه در بحث گرد و غبار به دو نوع کانون داخلی و خارجی برخورد می کنیم. خشکسالی در خاورمیانه و استان های مرزی از جمله ایلام و خوزستان باعث فعال شدن مراکز داخلی و خارجی شده است.

وی افزود: این پدیده بسیاری از استان های کشور از جمله مرکز و استان های مرکزی را درگیر کرده است اما سنگینی گرد و غبار در استان های خوزستان و ایلام است و مردم این دو استان نفس بیشتری کشیده اند.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی گفت: گرد و غبار برای سلامت مردم بسیار بسیار خطرناک است. سال هاست که نمایندگان و برخی مسئولان استانی و فعالان محیط زیست هشدار می دهند و البته علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری بر دولت یازدهم، ماموریت رسیدن به خوزستان و حل معضل ریزگردها را به آنها محول کرده اند.

عدم نظارت بر پروژه ها کشور را فرا گرفت

وی با اشاره به آخرین وضعیت مهار کانون های گرد و غبار افزود: ظاهراً در بودجه های دوره دهم قانون گذاری و در لایحه بودجه دولت های گذشته اعتبارات خوبی برای کنترل کانون های داخلی خوزستان و برخی استان های دیگر لحاظ شده است. ;” برای این کار نهال هایی در کویر ماهشهر و امیدیه و در تپه های ماسه ای دشت آزادگان کاشته شد که این طرح ها رها شد.

ساعدی گفت: یکی از مشکلاتی که گریبانگیر کشور شده، نظارت نکردن بر پروژه ها است. در سال های اخیر دولت برای کنترل مراکز اقدام به کاشت نهال کرده و البته اعتبار زیادی از خزانه و بودجه کشور در این زمینه هزینه شده است اما متاسفانه این پروژه ها متولی خاصی نداشتند.

وی گفت: این مزارع باید سه تا پنج سال پایش شوند. نهال های کاشته شده باید به طور مداوم آبیاری شوند و از تخریب آن جلوگیری شود که این امر مستلزم مراقبت، آبیاری و متخصصان متخصص است.

اعتبار برای کنترل کانون های گرد و غبار در جای دیگری هزینه شد

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم نظارت بر پروژه ها، تاکید کرد: امروز متاسفانه دو سوم نهال هایی که در مراکز اطراف ماهشهر کاشته شده بود از بین رفته است. چرا؟ چون مسئولین برای حل تکلیف این کار را کردند و پول را گرفتند و خرج کردند و می توان گفت جای دیگری خرج شده و آن طور که باید برای مهار کانون های گرد و غبار خرج نشده است و این آفتی است که امروز مردم خوزستان را خفه می کند.

وی افزود: در حساب بودجه هیچ اعتباری برای کنترل ریزگردها لحاظ نشده است و به نظر می رسد موضوع ریزگردها به فراموشی سپرده شده است. البته این وضعیت مربوط به دو سه سال اخیر است. سازمان حفاظت محیط زیست کشور نتوانسته است دولت ها را به انجام وظایف خود در کنترل گرد و غبار متقاعد کند و این سهل انگاری و نابخشودنی است.

انتقاد از عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی

ساعدی با انتقاد از عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: هموطنان ما در خوزستان، ایلام و سایر استان‌ها از بیماری‌های صعب‌العلاج رنج می‌برند و میزان ابتلا به این بیماری بسیار بالاست؛ کادر درمانی کجا هستند و چرا این هشدارها را به سازمان‌ها نمی‌دهند. دولت؟

وی بیان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی اهواز و ایلام زنگ خطر بیماری را به گوش دولت بزنند. ریوی، گوارشی، چشمی، پوستی و غیره. افزایش یافته و همه این موارد ناشی از ریزگردها است.

خطر ترکیب مواد شیمیایی با گرد و غبار در کمین خوزستانی ها و ایلامی ها

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خطرات پیش روی مردم خوزستان و ایلام گفت: خاک خوزستان در هشت سال دفاع مقدس آغشته به انواع باروت و مواد شیمیایی بود. . منابع خارجی و بیابان های عراق نیز در جنگ تحت رهبری آمریکا از اورانیوم آغشته شده خالی شدند و این اورانیوم تا صدها سال رادیواکتیو خواهد بود و در ذرات خاک باقی می ماند و بسیار خطرناک است.

وی افزود: این شرایط منجر به بیماری های صعب العلاج می شود که البته این بیماری ها در ظاهر هستند و این حالت در باطن و نامحسوس نیز می تواند منجر به بیماری های ژنتیکی و ناباروری و مشکلاتی برای نوزادان خوزستان و ایلام شود.

درخواست رئیس جمهور برای اعزام تیمی از کارشناسان به خوزستان

ساعدی گفت: وزارت بهداشت در حال حاضر به ماموریت خود عمل نکرده است. سهل انگاری از سوی دانشگاه های علوم پزشکی است که محافظه کار هستند یا وزارت بهداشت سکوت کرده است. اما این روند منطبق بر عدالت اسلامی و اجتماعی نیست.

وی افزود: از رئیس جمهور تقاضا داریم تیم بازرسی و کارشناسان متخصص را برای بررسی نحوه هزینه کرد میلیاردها تومان اعتبار برای کنترل کانون های گرد و غبار و همچنین بازدید از کانون های خوزستان و ایلام در این استان ها و برخورد با متخلفان اعزام کند.

نماینده دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی گفت: این دولت باید ناکارآمدی ها را برطرف کند اما متاسفانه آقای رئیسی هم در بحث گرد و غبار سکوت کرد و ما قبول نداریم.

وی اعلام کرد: مردم خوزستان و ایلام مرزبان و ولایتمدار هستند. ما نمی توانیم از 7 میلیون نفر بیشتر شویم، آنها چه گناهی کردند؟

ساعدی افزود: از رئیس جمهور که شعار و اعتقادش مبارزه با ناکارآمدی و محرومیت زدایی است می خواهم تیمی متشکل از کارشناسان محیط زیست و نهاد ناظر و سایر نهادهای نظارتی را برای بررسی هزینه های صرف شده برای مراکز برای بازدید میدانی اعزام کند. “.

تکلیف معیشت و سلامت مردم چیست؟

وی با اشاره به ممنوعیت کشت در خوزستان به دلیل کم آبی گفت: وظیفه خوزستان و خوزستانی چیست؟ گفته می شود در استان خوزستان نباید کشتی ساخته شود که می تواند عاملی برای افزایش ریزگردها باشد زیرا رطوبت خاک به دام افتاده است. این وضعیت قطعا خوزستان را به جهنم تبدیل می کند. پس تکلیف معیشتی و بهداشتی مردم چیست؟

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم رئیس جمهور پاسخگو باشد؛ مردم خوزستان بیشترین رای را به ایشان دادند و اکنون باید پاسخگو باشد و در چارچوب شرح وظایف خود موضوع را حل و فصل کند. قانون اساسی . .

تنها ۴۰ درصد آب تالاب هورالعظیم تامین شد

وی یادآور شد: مشکل اساسی دیگر وضعیت باتلاق هورالعظیم است که تنها 40 درصد آب آن تامین شده و 60 درصد دیگر به کانون گرد و غبار واقع در غرب و جنوب غرب استان خوزستان و وزش باد تبدیل شده است. زیر شهرهای خوزستان». گرد و غبار را جمع می کنند.

ساعدی افزود: وقتی صحبت می کنند می گویند آب نداریم! پس این انتقال آب از کجا می آید؟

وی گفت: در این هفته دو بار در مجلس و در حضور کمیسیون تذکر کتبی دادم. یکی از کانون های گرد و غبار خوزستان تالاب هورالعظیم و تپه های شنی دشت آزادگان است که باید برای آن چاره اندیشی کرد. تا زمانی که آب جاری نشود از این ذرات گرد و غبار در امان نخواهیم بود.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.