نحوه ارائه خدمات مشاوره به متقاضیان «طلاق توافقی» در سامانه «تصمیم»

[ad_1]

پس از تصویب قانون حمایت از خانواده که در اسفند 1392 به تصویب رسید، بهزیستی با همکاری قوه قضائیه سامانه ای به نام «تصمیم» برای پوشش طلاق توافقی ایجاد کرد. 5 جلسه آموزشی و مداخلات تخصصی خدمات روانشناختی و اجتماعی، مشاوره حقوقی و شرعی برای تصمیم گیری بهتر در جهت کاهش مشکلات و آسیب های مربوط به آنها ارائه می شود.

به گزارش ایسنا، از سازمان بهزیستی کشور از سال 1378 با هدف کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، کاهش طلاق و تحکیم خانواده از طریق اجرای طرح مداخله در خانواده و با همکاری کل دادگستری استان به خانواده های دارای تعارض حاد خانوادگی و یا زوجین طلاق گرفته، مشاوره و خدمات مددکاری اجتماعی در مراکز مداخله برای بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی، مراکز مداخله خانواده توسط کارشناسان مددکاری مستقر در قوه قضائیه ارائه شد. انقلاب فرهنگی، سامانه ای به نام سامانه تصمیم گیری را طی سال های 1395 تا 1399 در مراکز استان های کشور راه اندازی کرد.

بر اساس اعلام سازمان بهزیستی در نیمه دوم سال 1399 این سیستم در شهرهایی با بیش از 50000 نفر جمعیت راه اندازی شد.

به گفته بهزاد وحیدنیا، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی، زوجین برای دریافت مشاوره ابتدا باید به سایت زمان مراجعه کنند و پس از انتخاب زمان و مکان مشاوره، واحد سنجش روانشناسی و اجتماعی به آنها اختصاص داده می شود. . در نهایت یک جلسه روانی اجتماعی با حضور تیمی از روانشناسان، دستیاران، مشاوران حقوقی و مذهبی برگزار و مورد ارزیابی قرار می گیرد. سپس آنها را به یک مرکز مشاوره ارجاع می دهند. پس از ارزیابی روانی-اجتماعی، زوجین تصمیم می گیرند که فرآیند مشاوره تخصصی را در کجا ادامه دهند.

ضمناً چهار جلسه مشاوره (هر جلسه 45 دقیقه) ارائه می شود و در نهایت نتایج ثبت و به دفاتر پیشخوان ارسال می شود تا به قاضی پرونده ارائه شود.

در این معنا، به برخی از سوالات رایج در مورد سیستم تصمیم پاسخ داده شد:

فرآیند سیستم تصمیم گیری برای متقاضیان طلاق چگونه است؟

فرد متقاضی طلاق با مراجعه به سایت زمان (zaman.behzisti.net) اطلاعات اولیه خود (نام و نام خانوادگی، کد ملی و شماره همراه هر یک از طرفین) را ثبت می کند، سپس یک پیام سیستمی حاوی تاریخ ارسال، نام مرکز را ثبت می کند. دریافت کد رهگیری و رهگیری پس از دریافت پیام، زوجین به مرکز ذیصلاح سنجش روانی اجتماعی (غربالگری) مراجعه می کنند و پس از پذیرش، اطلاعات مربوط به آنها که حاوی فرم های ویژه است، توسط متخصص تکمیل می شود. پس از تکمیل فرم ها، زوجین از طریق واحد ارجاع به مرکز مشاوره معرفی می شوند. پس از پایان جلسات مشاوره، مراکز مشاوره پاسخ خود را به مرکز ذیصلاح سنجش روانی اجتماعی (غربالگری) ابلاغ می کنند و مرکز سنجش نامه های خود را به میز دادگاه ارسال می کند.

– خدمات آموزشی برای افراد در معرض طلاق چیست؟

افراد متقاضی طلاق توافقی قبل از قانونی شدن پرونده خود فرآیندی را در سیستم تصمیم گیری طی می کنند که شامل 3 تا 5 جلسه آموزشی و مداخلات تخصصی روانشناختی و مددکاری اجتماعی است تا زوجین بتوانند بهتر تصمیم بگیرند و مشکلات و آسیب ها را کاهش دهند. مربوط.

هزینه یک جلسه ارزیابی روانی اجتماعی چقدر است؟

جلسات غربالگری برای عموم و مراجعین طلاق توافقی رایگان است.

– زمان پاسخگویی و اعلامیه مراکز چند روز است؟

باید 45 روز از زمان ارجاع برای پاسخگویی مرکز مشاوره گذشته باشد. ضمناً انتخاب مرکز سنجش روانی اجتماعی در زمان ثبت نام به صلاحدید زوجین می باشد که هر مرکز سنجش روانی اجتماعی ظرفیت پذیرش خاصی دارد.

– سیستم تصمیم گیری در کدام استان ها وجود دارد؟

در حال حاضر سامانه تصمیم گیری در تمامی مراکز استان ها و در تمامی شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت فعال است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.