همه گروه های خصوصی و رها شده در جامعه به رسانه های خود نیاز دارند

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: همه اقشار نیازمند و مهجور جامعه به ویژه نابینایان نیازمند رسانه خودشان هستند.

سیدقاسم ناظمی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: دوران معاصر و قرن اخیر، عصر رسانه و ارتباطات است و تأثیر نظام ارتباطی بر بسیاری از ابعاد فکری و فرهنگی جامعه ما، ضرورت توجه و توجه را دوچندان کرده است. امروز به این حوزه دسترسی داشته باشید.”

وی افزود: در جامعه ما طبقات و گروه های اجتماعی مختلفی وجود دارد که هر کدام نیازها و خواسته های خود را دارند و ما موظفیم شبکه ارتباطی بین نهادهای عمومی و دولتی برای ارتباط با این گروه های مختلف ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: زمانی که به دنبال سازوکارهای ارتباطی در حوزه فکری هستیم، در نتیجه شاهد انتشار فصلنامه های تخصصی در حوزه فلسفه، روانشناسی، علوم اجتماعی، پزشکی و… هستیم و موظف به ارائه رسانه هستیم. مربوط به این جامعه است.» یا وقتی صحبت از عموم مردم می شود، روزنامه ها و مجلاتی را در نظر می گیریم که رویکرد عام و مردمی دارند.

ناظمی با تاکید بر اینکه نباید وجود محدودیت ها و مهجوریت های خاصی مانند ناشنوایی، نابینایی و بی سوادی را به عنوان بخشی از جامعه کتمان کنیم، گفت: برای برقراری ارتباط بین این گروه های اجتماعی و جامعه باید برای هر یک رسانه ویژه ایجاد کنیم. ”

وی افزود: یکی از اتفاقات خوبی که در سال های اخیر در رسانه های کشور رخ داد، انتشار روزنامه ایران سپید به خط بریل برای نابینایان کشور بود که با وجود همه کاستی ها و مشکلات، ارزش حفظ این رسانه ارزشمند را داشت. دارایی کشور. پدر و مادر.” و حالا عدم انتشار این روزنامه برای فضای رسانه ای ضرر است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی یک هنر، ادبیات یا اثر خاصی در کشور دیگری تبدیل به سرمایه اجتماعی می شود، حتی زمانی که آن هنر بی ربط می شود، کشور سعی می کند آن را به عنوان یک اثر نمادین در فرهنگ خود حفظ کند. مانند برخی از کشورهای اروپایی که هنوز آثار بسیار قدیمی و ارزشمندی را سال ها در عرصه تئاتر حفظ کرده اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: بخشی از جامعه ما متعلق به اقشار ارزشمند نابینایان است و لازم است ارتباط مکتوب با این قشر حفظ شود و امیدواریم مدیران روزنامه ایران سپید به اهمیت این قشر پی ببرند. این روزنامه حداقل هر از چند گاهی نباید ارتباط جامعه محروم، ارزشمند و شریف نابینایان را با فضای عمومی جامعه و رسانه ها قطع کند و این حرکت باید ادامه یابد.

وی ادامه داد: جای خوشحالی است که در سال های گذشته یکی از هفته نامه های چاپ آذربایجان شرقی به نام «آذر پیام» نیز پیشقدم شد و با تلاش و کوشش فراوان ویژه نامه ای را به خط بریل در روز نابینایان منتشر کرد. کار کن.” چنین اقداماتی اگرچه به صورت نمادین حفظ می شود، اما همچنان به عنوان یک ارزش افزوده فرهنگی و رسانه ای برای جامعه ما ضروری است و امیدواریم این اثر بار دیگر در مجموعه موسسه ایران مطرح شود.

وی افزود: اگرچه امروز شاهد کاهش مخاطبان رسانه های مکتوب هستیم، اما کمیت نباید همیشه مطرح باشد. ممکن است در برخی حوزه ها از نظر کمی مخاطب خاصی نداشته باشیم، اما ممکن است به انتشار ادامه دهیم و مثلاً روزنامه های بریل را به کتابخانه ها، انجمن های نابینایان و جامعه هدف عرضه کنیم تا این رسانه بتواند به ارتباط خود ادامه دهد.

من باید بگویم؛ روزنامه ایران سپید به عنوان تنها روزنامه نابینایان کشور که اخبار روزانه را به خط بریل منتشر می کرد، در اواخر دهه 1400 به دلیل مشکلات متعدد تعطیل شد و جامعه نابینایان به ویژه آذربایجان شرقی ابراز تاسف و ابراز امیدواری کردند. به انتشار مطالب خود ادامه دهید.

روح الله ساعی، مدیرعامل انجمن فرهنگی هنری بصیر تبریز و جامعه شناس کم بینا در مکاتبه ای با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتراض خود را نسبت به این موضوع قشر فرهیخته نابینایان آذربایجان شرقی اعلام کرد. جایگاه ویژه ای در ارتقای سطح فرهنگی و علمی نابینایان داشت و ایده های زیادی برای چاپ مجدد این مجله به خط بریل ارائه شد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.