هیچکس به مشکلات معیشتی جنگل بانان و دامداران گوش نمی دهد

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چناران گفت: متأسفانه تعداد قابل توجهی محیط بان و دامدار نیستند که صدای مشکلات معیشتی خود را در جایی یا کسی بشنوند.

سعید صانعی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه باید به معیشت جنگلبانان و منابع طبیعی توجه ویژه شود، افزود: خدماتی که شایسته آنها نیست.

وی افزود: متأسفانه تعداد قابل توجهی جنگل بان و دامدار وجود ندارد که صدای آنها را بشنوند که در این راستا از مسئولان می خواهیم حمایت مناسبی از این قشر از جامعه که حافظ بزرگترین میراث ملی کشور، مراتع، آب و … هستند، داشته باشند. خاک.” کردن.

70 سامانه عرفی در چناران و گلبهار

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چناران با بیان اینکه شهرستان های چناران و گلبهار منطقه حفاظت شده منابع طبیعی و آبخیزداری چناران هستند، مساحت این دو شهرستان را 328 هزار هکتار اعلام کرد. و گفت: 108 هزار هکتار از این مساحت مربوط به اراضی شهرستان گلبهار و 220 هزار هکتار در شهرستان چناران است.

وی تصریح کرد: از 108 هزار هکتار اراضی شهرستان گلبهار 70 هزار هکتار و از 220 هزار هکتار اراضی شهرستان چناران 150 هزار هکتار مربوط به اراضی ملی است که در حوزه استحفاظی قرار دارد. این شهر

سازنده اصلی از پوشش اراضی ملی دو شهرستان در قالب سامانه یا مرتع عرفی خبر داد و افزود: در شهرستان گلبهار 10 سامانه عرفی و در شهرستان چناران 60 سامانه عرفی وجود دارد که ظرفیت دارند. برای تعریف 200000 واحد دامی برای این گاوهای پیش بینی شده و متخصص بوده است.

وی گفت: در مجموع مساحت اراضی ملی دو شهرستان 15 هزار هکتار جنگل و جنگل است که 10 هزار هکتار آن در شهرستان چناران و 5 هزار هکتار دیگر در شهرستان گلبهار قرار دارد.

صدور سند 175 هزار هکتار از اراضی ملی

این متخصص حوزه منابع طبیعی به وضعیت طرح کاداستر در این دو شهرستان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: اگرچه طبق قانون جامع کاداستر تا سال 1398 باید طرح کاداستر به طور کامل در سراسر کشور اجرا شود، اما قانونگذار دو سالهای بیشتر باید تمدید و تا پایان سال 1400 برای کلیه اراضی ملی و غیر ملی، طرح کاداستر و قانون جامع هدنگر اجرا شود.

وی بیان کرد: از مجموع 150 هزار هکتار اراضی ملی شهرستان چناران تا 135 هزار هکتار، تقریبا 90 درصد مراحل کاداستر به طور کامل اجرا و منجر به صدور سند و ثبت در سامانه مربوطه شد و اقداماتی برای بقیه شهر توسط دبیرخانه منابع طبیعی و مدیریت حوضه های آبی اعم از اصلاح نقشه ها، اصلاحات هندسی و … در حال انجام است و در کمیته فنی دبیرخانه کل مدیریت در مرحله تصویب است. منابع و حوضه های هیدروگرافی.

صانعی درباره وضعیت شهرستان گلبهار نیز گفت: برای حدود 40 هزار هکتار معادل 50 درصد از صدور سند و ثبت در سامانه توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان انجام شده و به عنوان شهرستان چناران بقیه منطقه منوط به تایید کمیته فنی منابع طبیعی و مدیریت حوضه های آبی می باشد.

وی افزود: با توجه به تراکم طرح ها در کمیسیون فنی و از طرفی مانند حقوق مردم و حقوق انفال و بیت المال، دقت را نباید فدای سرعت کرد.

73 هزار متر مربع از زمین های اشغالی مصادره شد

معاون منابع طبیعی و مدیریت حوضه های آبی شهرستان چناران به وضعیت تصرف اراضی ملی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات حوزه منابع طبیعی تخریب و تصرف اراضی است که بخشی از آن توسط زمین خواران و تا حدی به دلیل عدم آگاهی عمومی از قوانین. رخ می دهد.

وی افزود: بر اساس ماده 55 اصلاحیه قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع در سال 1400 تا اوایل اسفند ماه همان سال در شهرستان چناران 24 مورد به مساحت 867 هزار و 22 مورد. مترمربع و در شهرستان گلبهار 13 مورد با مساحت 211 هزار متر مربع شامل 622 متر مربع می باشد.

صانعی گفت: در مجموع با همکاری قوه قضائیه 73 هزار مترمربع از این میزان تخلیه و ضبط شد و منتظر بررسی و صدور رای دستگاه قضایی در سایر اراضی هستیم.

ما قاچاق چوب نداریم

وی درباره وضعیت قاچاق چوب در دو شهرستان چناران و گلبهار گفت: کشور به چند رویشگاه جنگلی تقسیم شده است و منطقه خراسان در محدوده جنگل های ایران و تورانی به گونه های خرس تقسیم می شود.

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چناران با اشاره به اینکه قاچاق چوب در این شهرستان کم و یا اصلا وجود ندارد، گفت: مردم به ویژه روستاییان نزدیک به جنگل، خود مردم تمایلی به این موضوع ندارند. گونه های جنگلی و وحشی منطقه را قطع کنید.

وی افزود: برخوردهای قانونی و قاطعانه با متخلفان قاچاق چوب و فرآورده های جنگلی باعث شده تا ادعا کنیم که قطع و قاچاق گونه های جنگلی تقریباً به صفر رسیده و یا آمار آن بسیار ناچیز است.

لزوم توجه به آبخیزداری

صانعی در بخشی دیگر از این گفتگو گفت: تغییرات اقلیمی که در منطقه با آن مواجه هستیم، تغییرات زیادی در توزیع و پراکندگی بارندگی ایجاد کرده است، به گونه ای که بارندگی های بسیار شدید در مدت زمان کوتاهی رخ می دهد و باعث رواناب های بسیار شدید می شود که به پول و جان آسیب می رساند.

وی گفت: با توجه به وجود رودخانه ها، آبراهه ها و حوضه های آبریز و سفره های زیرزمینی دائمی در شهرستان چناران باید به موضوع آبخیزداری توجه جدی تری شود.

معاون منابع طبیعی و آبخیزداری چناران گفت: با اجرای طرح های آبخیزداری می توان تهدیدهای موجود در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری را به فرصت تبدیل کرد و در مناطقی که آبخیزداری کار حوضه آبخیزداری انجام شده بهره وری آب افزایش یافته است. بسیار افزایش یافته است.”

صانعی گفت: راندمان حوزه های آبخیز بسیار بالاتر از صنعت سدسازی است که اثرات مخرب زیست محیطی دارد، در شهرستان های چناران و گلبهار در حوزه آبخیز ظرفیت کاری زیادی وجود دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه دشت چناران و مشهد جزو دشت های فوق بحرانی کشور هستند، اجرای طرح های آبخیزداری می تواند به این موضوع کمک کند.

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چناران در پایان از مردم خواست همکاری لازم را داشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سامانه 1504 در هر زمان از سال به ویژه در ایام تعطیل گزارش دهند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.