دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

  مطالعه تاثیر توانمندی های مدیریتی بر اثربخشی کارکنان

قسمتی از متن پایان نامه :

مهارت های فنی[1]

این مهارت ها به معنی توانایی به کار بردن ابزار، شیوه ها و دانش مورد نیاز برای اجرای یک زمینه تخصصی می باشد. جراحان، مهندسان، موسیقی دانان و حسابداران همگی دارای مهارت های مربوط به زمینه های تخصصی خود هستند. مدیران عملیاتی یا خط اول بیشتر به این مهارت ها نیاز دارند زیرا آنان به گونه مستقیم با افرادی کار می کنند که ابزار و شیوه های تخصصی ویژه خود را به کار می برند (بووی و باندی،1379: 22-23).

مهارت فنی عبارت می باشد از توانایی مدیر در کاربرد دانش تخصصی یا تخصص‌های ویژه (رابینز، 1384). مهارت ‌های تخصصی از راه آموزش رسمی، کارورزی و تجربه به‌ دست می‌آیند. ویژگی بارز مهارت فنی آن می باشد که به بالاترین درجه شایستگی و خبرگی در آن می‌توان دست پیدا نمود؛ ‌زیرا این نوع مهارت، ذاتاً دقیق، ‌مشخص، ‌دارای ضوابط عینی و قابل اندازه‌گیری می باشد. پس کنترل و ارزشیابی آن، هم در طی فرآیند آموزش و هم در مرحله کاربرد، ‌آسان می باشد (علاقه بند، 1388).

مهارت فنی یعنی دانایی و توانایی در بجای آوردن وظایف خاص که لازمه آن ورزیدگی در کاربرد فنون و ابزار ویژه و شایستگی عملی در رفتار و فعالیت می باشد. مهارت ‌های فنی از طریق تحصیل، کارورزی و تجربه حاصل می شوند. مدیران معمولاً این مهارت ‌ها را که شامل دانش، فنون و روش‌های برنامه‌ریزی،‌ بودجه‌بندی، کنترل، حسابداری، امور مالی، کارگزینی کارپردازی و غیره می باشند طی دوره‌های آموزشی یا کارآموزی فرا می‌گیرند (مقدمات مدیریت آموزشی، پیشین: 183).

مهارت های فنی به آن دسته از مهارت ها گفته می گردد که کنجکاوی، دقت نظر، ابتکار، آموزش و رفع مشکل اجزاء اصلی آن را تشکیل می دهد. در مهارت های فنی فرد هر روز در حال کسب تجربه، یادگیری، نوآموزی و در عین حال تجربه اندوزی می باشد و به سمت تعالی حرکت می کند.

در بخش مهارت های فنی به جهت ارتباط این مهارت ها با کار و تولید به مطالبی تصریح می گردد که فراتر از ارتباط فن و بشر شکل می گیرد. فن سالاری وقتی نمود عینی پیدا نمود که فن آوری های بشر روز به روز پیچیده تر و گسترده تر گردید.

بشر امروز نیازهای فنی خود را متناسب با فن آوری های روز در حد بالا می بیند و به صورتی دنیای امروز را ترسیم می نماید که در همه بخش ها، مهارت های فنی و حرفه ای حرف اول را می زند.  روابط تولید هم از لحاظ اجتماعی و هم به لحاظ فنی دگرگون شده می باشد. مطمئناً این روابط، سرمایه­داری هستند؛ اما گونه ای از سرمایه داری که به لحاظ تاریخی خصلتی متفاوت دارد و آن را سرمایه داری اطلاعاتی می نامند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1] technical skills

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-5 هدف اساسی از انجام پژوهش

1-5-1 هدف اصلی پژوهش

  1. مطالعه تاثیر توانمندی های مدیران بر اثربخشی کارکنان مجتمع آموزشی صالح.

1-5-2 اهداف فرعی از انجام پژوهش

  • مطالعه تاثیر توانمندی فنی بر اثربخشی کارکنان مجتمع آموزشی صالح
  • مطالعه تاثیر توانمندی انسانی بر اثربخشی کارکنان مجتمع آموزشی صالح
  • مطالعه تاثیر توانمندی ادراکی بر اثربخشی کارکنان مجتمع آموزشی صالح

مطالعه تاثیر توانمندی های مدیریتی بر اثربخشی کارکنان