چگونه کالای قاچاق را شناسایی کنیم؟

[ad_1]

مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: افراد برای شناسایی کالای قاچاق می توانند با شماره گیری *4*77* و سپس در قسمت استعلام کالا، شناسه را وارد کنند تا مشخص شود کالای قاچاق قاچاق هستند یا نه راه دوم استفاده از اپلیکیشن سامانه جامع معاملات است.

حمید محلایی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه امکان تکرار کد رهگیری بر روی همه کالاها وجود ندارد، با اشاره به اجرای طرح جمع آوری باطری و کمک فنرهای قاچاق و تقلبی از 15 فروردین ماه، گفت: احتمالا تا روز آینده آغاز می شود. ماهانه طرح برخورد با قاچاق کالا در سطح عرضه لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی و برخی محصولات نیز رخ خواهد داد. به احتمال زیاد کالاها به صورت ماهانه به شبکه مانیتورینگ اضافه خواهند شد.

سرعت اجرای طرح شناسه محصول افزایش یافت

وی با بیان اینکه طرح شناسایی کالا برای مبارزه با قاچاق تفاوت چندانی ندارد و تنها بر عمق و سرعت اجرای آن افزوده است، گفت: شرکت ها یا انبارهای شناسایی شده با کد پستی، با شناسه شرکت های شناسایی شده با کد ملی و نوع فعالیت شناسایی شده برخورد می کنند. با کد ISIC این چهار دسته با هم، شفافیت زنجیره تامین را ایجاد می کنند.

به گفته وی، اگر چهار مقوله به طور همزمان شناسایی شوند، بازده بیشتر است، اما شناسایی محصول بین آنها یک زیرساخت و یک کار اساسی است که کل زنجیره تامین را به هم متصل می کند. بنابراین نمی توان گفت که با شناسایی کالا از قاچاق جلوگیری می شود، بلکه تنها یکی از ارکان مبارزه با قاچاق کالا، شناسایی کالا است. اما اگر شناسه محصول و کد رهگیری ارائه شود، اما مشخص نباشد کالا را چه کسی وارد کرده یا فروخته است و یا در کجا نگهداری می شود، باز هم موفقیتی حاصل نخواهد شد.

محلایی با بیان اینکه در تبصره 3 ماده 13 آیین نامه، گروه کالاهایی که باید شناسایی شوند، مشخص شده است، گفت: البته ما کمی از این آیین نامه عقب هستیم. تاکنون حدود 650000 شناسه صادر شده است که کالاهای مهمتری مانند لوازم خانگی، لاستیک، قطعات یدکی و غیره را هدف قرار داده است. به عبارت دیگر، اولین هدف کالاهای مورد قاچاق بوده و سپس کالاهای اساسی و کالاهای حجیم از نظر واردات و تولید.

وی گفت: یکی از کالاهای دیگری که باید روی آن بیشتر کار شود لباس است. پیش از این همه پوشاک وارداتی شناسایی می شد، اما پس از مدتی واردات پوشاک ممنوع شد و کارساز نشد.

تفاوت بین شناسه محصول و کد رهگیری

این مقام مسئول کدورت نیز گفت: شناسه کالا برای یک کالا صادر می شود. پس از صدور شناسه برای یک کالا، تولیدکننده و واردکننده می توانند شناسه منحصر به فرد برند خود را در سامانه شناسه کالا دریافت کنند. در برخی موارد لازم است یک پیشخوان برای کالا مشخص کنیم که همان کد رهگیری است. این کد برای اقلامی مانند دستمال کاغذی، آب نبات و شکلات که در تعداد و انواع زیادی هستند استفاده نمی شود، اما ردیابی روی این کالاها به شکل دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته وی، کد رهگیری برای کالاهای بادوام و سرمایه ای مانند خودرو، لوازم یدکی و … استفاده شده است. که از نظر امنیت مهم هستند قیمتشان بالاست و در معرض قاچاق هستند. البته از کد رهگیری برای سیگار و سخت افزار موبایل نیز استفاده می شود. استفاده از کد رهگیری لوازم یدکی نیز اخیراً با کمک فنر و باتری آغاز شده است.

مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت اعلام کرد: کد رهگیری 53 قلم کالای دیگر در گروه لوازم یدکی اخیراً تصویب و ابلاغ شد و تولیدکنندگان و واردکنندگان سه ماه فرصت دارند تا با این سامانه هماهنگی کنند.

شناسه و کد رهگیری چه کالاهایی مورد نیاز است؟

وی با بیان اینکه شناسه کالا برای اکثر کالاها اجباری خواهد بود، گفت: برای همه کالاها آن چیزی که تاکنون اعلام شده نیست. در اصل تا کنون مواد معدنی، مواد شیمیایی، کل زنجیره فولاد، پتروشیمی، تلفن همراه، قطعات خودرو، ام دی اف، نخ، الیاف و منسوجات، سه گروه لوازم خانگی، محصولات سلولزی، منسوجات، برخی مصالح ساختمانی، ماکارونی، شکر، شکر، روغن های خام و گیاهی، کره گیاهی، شیرخشک، کره حیوانی، لاستیک، چای، سبزیجات، مرغ، گوشت قرمز، پودر لباسشویی، لوازم آرایشی و روغن موتور مشمول ثبت نام می باشند.

به گفته رئیس لوازم خانگی، دخانیات، موبایل، تبلت و لوازم یدکی نیز مشمول اجرای طرح کد رهگیری هستند.

رهگیری برخی کالاها بدون کد رهگیری

وی گفت: همسایه ها نیز استقبال و خواستار سیستم ردیابی محصولات خود هستند. رهگیری 38 گروه کالایی فاقد کد رهگیری نیز در حال انجام است. این رهگیری با استفاده از اسناد فروش در سامانه جامع معاملات انجام می شود. بنابراین، هنگامی که کالایی ذخیره می شود، از روی اسناد می توان فهمید که اسناد لازم ثبت یا انباشته نشده است. مشخص می شود حتی اگر کالا به افراد غیر مرتبط فروخته شده باشد. از این نظر شاخص شفافیت بر اساس میزان خرید و فروش محاسبه می شود. افرادی که شاخص شفافیت پایینی دارند نمی توانند محصول جدیدی بخرند که روش فرآوری آن بود.

به گفته وی، تفاوت کد رهگیری با روش پیگیری اسناد تجاری در این است که تاریخ تولید نیز مشخص بوده و به صورت فیزیکی در محصول تعبیه شده است. طبق کد رهگیری، ویژگی های بیشتری دارد و استفاده از آن آسان تر است، بنابراین، برای مثال، می توانید پیگیری کنید که چرا قیمت جدیدی روی محصولی که در شش ماه گذشته تولید شده است، ثبت شده است.

شناسه محصول چیست؟

اساسنامه اجرایی هویت کالا و رهگیری کالا موضوع ماده (13) قانون مبارزه با قاچاق ارز، اواخر شهریور 1395 توسط اسحاق جهانگیری معاون وقت رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد. هنر. شناسه و دریافت گواهی الکترونیکی در سامانه جامع معاملات.» «اطمینان از وجود شناسه رهگیری در سطح کلیه کالاهای تحت پوشش».

سال گذشته مدیرکل دفتر صنایع برق، متالورژی و لوازم خانگی وزارت صمت گفته بود که شناسه کالا، شناسه کالای عمومی است و کد رهگیری، بارکدی است که مشخص می کند کارخانه در کدام کارخانه، در چه روزی و زمان و نحوه تولید آن در مورد کالاهای وارداتی، هویت کالا نشان دهنده مبدا آن است و تا حد زیادی می تواند از کالاهای قاچاق جلوگیری کند. اما در برخی از حوزه ها از جمله لوازم خانگی، به نظر می رسد که به اندازه کافی کارایی نداشته باشند و برخی کارشناسان معتقدند حلقه مفقوده مبارزه با قاچاق کالا، نظارت در سطح عرضه است.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.