گردگیر پلوس چیست و چه کاربردی دارد؟

گردگیر پلوس, گردگیر پلوس چیست, کاربرد گردگیر پلوس

گردگیر پلوس چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

همه چیز درباره ی گردگیر پلوس

گردگیر پلوس، قطعه ای قیف مانند که در انتهای پلوس قرار دارد و از برخورد گرد و خاک با آن جلوگیری می کند. اگر هنگام سرویس خودرو، گردگیرها را همیشه چک کنید، در صورت داشتن پارگی، می توانید با تعویض آن ها از خرابی سرپلوس و اعمال هزینه اضافی در مورد جلوبندی جلوگیری کنید.

احتمالا برای شما پیش آمده باشد که در هنگام رانندگی متوجه صدایی شبیه تق تق از سمت چرخ های خودرو شده باشید. اگر این صدا دائمی باشد، این احتمال وجود دارد که از مهم ترین اجزای موتور ماشین، وضعیت چندان مناسبی ندارد. این بخش خودرو را پلوس می نامند. در ادامه این مقاله از بیتوته بیشتر در خصوص گردگیر پلوس و وظایف آن آشنا خواهید شد.

 

وظیفه ی پلوس چیست؟

وظیفه ی پلوس (محور محرک) انتقال گشتاور موتور از گیربکس یا دیفرانسیل به چرخ ها می باشد. همچنین باید تمام تغییرات زاویه یا طول ناشی از مانور و انحراف را برای هماهنگی کامل بین اتصالات جبران کند.

 

پلوس یکی از مهم ترین اجزای موتور در جلوبندی و بهترین انتقال دهنده ی نیرو از دیفرانسیل به چرخ ها است.

 

پلوس، یک قطعه ی میله ای مانند فلزی است که از دیفرانسیل بیرون آمده و به چرخ ها متصل می شود. این قطعه به ظاهر ساده است اما اجزا و ساختار پیچیده ای دارد. اجزای تشکیل دهنده ی آن شامل : سرپلوس، مشعلی، میل پلوس، سه شاخه و خار نگهدارنده، گردگیر پلوس می شوند که هر کدام از این بخش ها وظیفه ی مهمی را ایفا می کنند تا اتومبیل به راحتی حرکت کند. در این مقاله شما را با گردگیر پلوس آشنا می کنیم.

 

گردگیر پلوس چیست ؟

گردگیر پلوس، بین چرخ و گیربکس نصب می شود، در ناحیه ای که نیرو در حال انتقال است. به دلیل مکان قرارگیری گردگیر در سیستم خودرو و ارتباط مستقیم آن با گیربکس بسیار حساس است و پس از مدتی از بین می رود و پاره می شود و سبب پس دادن گیریس می شود و موتور قفل می کند و از بین می رود. خراب بودن گردگیرها باعث می شود، گرد و غبار به سر گیربکس و سر پلوس برسد و باعث خراب شدن این دو قطعه می شود.

 

در بعضی مواقع گردگیرها به آب بندی خودرو کمک می کند.

 

وظایف پلوس, پارگی گردگیر پلوس, گردگیرهای پلوس

وظایف گردگیر پلوس

 

پارگی گردگیر پلوس، رایج ترین دلیل ایجاد صدا در ماشین

بیشتر اوقات، اختلال در عملکرد پلوس بر اثر پارگی گردگیر اتفاق می افتد. گردگیر یک قطعه کوچک از جنس پلاستیک فشرده و خاص در پلوس است. در صورت پاره شدن گردگیر، روغن گیربکس تخلیه می شود و روغن سرریز شده می تواند تعادل چرخ را به هم بزند و در حرکت خودرو شما اختلال ایجاد کند و همین امر می تواند به کل سیستم گیریکس خودرو آسیب برساند. علاوه بر این پارگی گردگیر می تواند باعث خراب شدن مشعلی پلوس نیز باشد.

 

به تازگی گردگیر پلوس، با ضخامت و انعطاف پذیری بالا طراحی شده است که امکان پاره شدن آن کمتر شده است و نگرانی را کمتر می کند. اما برای عدم آسیب رسیدن به گیربکس خودرو پیشنهاد می شود که بعد از پیمودن 60 هزار کیلومتر، تسمه تایم و گردگیر پلوس را تعویض کنید.

 

دقت کنید در صورت آسیب دیدن گردگیر پلوس، آسیب جدی به خودرو شما وارد می کند.

 

حتما گردگیر پلوس ها را بررسی کنید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. برای خرید گردگیر پلوس، از جنس های با کیفیت و انعطاف پذیر خریداری کنید. از گردگیرهای که ضد روغنی استفاده کنید زیرا تحمل بالاتر و کیفیت بهتری دارند.

 

انواع گردگیر پلوس :

گردگیرها در هر خودرو شامل دو مدل هستند:

– گردگیر پلوس سمت گیربک inner boot

– گردگیر پلوس سمت چرخ Outer Boot

 

وظایف گردگیر پلوس چیست ؟

• گردگیر پلوس از پلوس سمت گیربکس محافظت می کند.

• عملکرد کلی گردگیرها این است که از قطعات درونی آن ها محافظت می کند.

• گردگیرها مانع از ورود گرد و خاک به قطعه می شود و به نوعی وظیفه ی محافظ را بر عهده دارد.

• از خروج گریس، از قطعات جلوگیری می کند.

• در صورت خراب شدن باعث خرابی قطعه اصلی می شود.

 

راهنمای خرید گردگیر پلوس, خرید گردگیر پلوس, نکاتی برای خرید گردگیر پلوس

انواع گردگیر پلوس

 

راهنمای خرید گردگیر پلوس

کیفیت و سالم بودن قطعات خودرو بر طول عمر موثر بوده و حرکت آن را تحت تاثیر قرار می دهد. گردگیر پلوس نیز مانند سایر قطعات خودرو، از حساسیت و جایگاه ویژه ای در خودرو برخوردار است.

 

خرید و تهیه توری جدید نیازمند دقت و تجربه است. در اغلب اوقات تعمیرکاران این کار را انجام می دهند و نیازی به دخالت یا حضور شما نیست. اما امکان دارد که خرید این قطعه را بر عهده ی خودتان قرار بدهند. بنابراین نکاتی را که برای خرید گردگیر پلوس باید رعایت کنیم را به شما ارائه می دهیم. 

 

در ادامه به نکات مهم و ضروری خرید گردگیر پلوس را خدمت شما ارائه می‌کنیم. تا در بازار رقابتی و مملو از قطعات تقلبی دچار سردرگمی‌نگردید و فریب نخورید.

 

نوع گردگیر : اولین نکته مهم این است که به نوع گردگیرها توجه کنید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، گردگیرهای پلوس باید از نوع ضد روغن که مقاوم تر و با کیفیت تر هستند، باشند. در غیر این صورت گردگیر پلوس به گیریس پلوس برخورد کرده و از حالت عادی خارج می شود. در این مواقع گردگیرها مقاومت خود را از دست داده و خراب می شوند.

 

برند : در بازار قطعات خودرو انواع قطعات و لوازم یدکی خودرو با اشکال یکسان و قیمت های متفاوت موجود می باشد. در این صورت از قطعاتی باکیفیت و برندهای معتبر با کیفیت بالا، خریداری کنید.

 

قیمت و هزینه : در بازار لوازم یدکی، توری هایی وجود دارد که قیمت و هزینه کمتری دارند. گردگیرهای پلوس به دو دسته ضدروغن و ساده وجود دارند. گردگیرهای ساده قیمت و هزینه کمتری داشته و از مقاومت کمی برخوردار هستند. علاوه بر اینکه قیمت این قطعه پایین است اما خرید این قطعات به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

 

نوع خودرو : گردگیر پلوس در انواع خودروها متفاوت است. باید به نوع خودرو دقت کنید.

 

نوع گردگیر پلوس : علاوه بر نوع خودرو باید به نوع گردگیر نیز توجه کنید.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.