گزش مشکل ساز در زنبورداران

[ad_1]

ایسنا/ چهارمحال و بختیاری حرفه زنبورداری این روزها مانند هزاران حرفه دیگر درگیر مسائل و مشکلات مربوط به آن است و زنبورداران این روزها علاوه بر نیش زنبور عسل باید برای رفع مشکلات خود، نیش بی رحمانه کارکنان را نیز تحمل کنند.

به گزارش ایسنا، عسل یکی از فرآورده های دامی است که خواص بسیار بالایی در درمان بیماری های مختلف دارد، اما عسل زمانی می تواند در درمان بیماری ها موثر باشد که به صورت استاندارد و ارگانیک تولید شود، اما گاهی اوقات مشکلاتی در مزرعه ایجاد می شود. زنبورداری باعث ایجاد زنبورداران می شود شما تمایل زیادی به تولید محصول با کیفیت ندارید.

چهارمحال و بختیاری به دلیل وجود مراتع و باغ های بکر، منطقه ای مناسب برای زنبورداری است. بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی سازمان چهارمحال و جهادکشاورزی بختیاری، 306 هزار کلنی زنبور عسل در استان وجود دارد و عسل استان از کیفیت بالایی برخوردار است.

امروزه ترکیبات قندی، ورود داروهای تقلبی به بازار، عدم همکاری باغداران برای ایجاد کلنی زنبور عسل در باغات، حضور دلالان در بازار عسل و … زنبورداران فعال را با چالش های زیادی مواجه کرده است.

برخی از مافیاها با واردات داروهای بدون اصول تولید عسل را در کشور کاهش می دهند

غلامرضا صادقی در گفت وگو با ایسنا، با یادآوری اینکه 20 سال است که به زنبورداری مشغول است، گفت: 10 سال است که به صورت حرفه ای در این شغل فعالیت می کنم.

وی ایران را به عنوان قطب قوی زنبورداری در چهار فصل معرفی کرد و افزود: متاسفانه به دلیل رعایت نکردن برخی اصول و استفاده از داروهایی که معمولاً به صورت قاچاق وارد کشور می شود، سموم وارد شده به عسل و محصول کشور امکان پذیر نیست. به کشورهای دیگر صادر می شود.» کرد.

صادقی با بیان اینکه در صورت استفاده از داروهای ارگانیک می توان عسل را به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای عربی صادر کرد، گفت: متاسفانه برخی مافیاها با واردات داروهای غیراصولی تولید عسل را در کشور کاهش می دهند.

وی با تاکید بر اینکه استان چهارمحال و بختیاری مستعد تولید عسل باکیفیت است، تصریح کرد: همچنین توجه داشت.

این تولیدکننده عسل با گلایه از اینکه هیچ یک از ارگان ها زنبوردار را به رسمیت نمی شناسند، تاکید کرد: جهاد کشاورزی به افراد وام خوداشتغالی اعطا می کند اما متأسفانه در این زمینه چندان اجرایی نیست و افراد زیادی این وام را می گیرند. نه زنبورداران

وی همچنین از همکاری نکردن برخی باغداران برای ایجاد کلنی در مزارع خود خبر داد و گفت: وجود کلنی در زمین های کشاورزی باعث رونق محصولات کشاورزی می شود اما برخی از باغداران با این موضوع موافق نیستند که این موضوع بوده است. تا حدی حل شد.

صادقی ادامه داد: در مقوله فرآوری عسل و اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو مشکلات زیادی وجود دارد به عنوان مثال ساخت آزمایشگاه تولید زهر زنبور عسل که می تواند بهترین منبع درآمدی برای زنبورداران باشد حدود 5. میلیاردها تومان اعتبار نیاز بود که متأسفانه از توان مالی زنبورداران خارج است.

وی به افزایش قیمت نهاده های دامی اشاره کرد و گفت: زنبورداران در تهیه شکر دولتی نیز با مشکل مواجه هستند و تخصیص دو کیلو شکر به ازای هر کلنی دردی را دوا نمی کند و از سوی دیگر همه محصولات دچار افزایش قیمت شدند اما عسل. افزایش قیمت داشته است.» پیدا نشد.

صادقی با تاکید بر اینکه فعالیت در حوزه تولید عسل مستلزم حضور افراد فرهیخته است، گفت: تاکنون حدود 1000 نفر را آموزش داده ام که با حضور متخصصان می توانند وارد تولید محصولات عسلی مانند ژل رویال و زهر زنبور عسل و رتبه های بالایی ایجاد کنید.” بیایید بفهمیم.

برخی از باغداران با وجود کلنی های زنبور عسل در باغ ها موافق نیستند

نرجس برجیان یکی دیگر از زنبورداران چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به همکاری نکردن بسیاری از باغداران برای ایجاد کلنی در باغات خود گفت: در ادامه حتی در صورت اجازه نیز متاسفانه سمپاشی باغات باعث تلف شدن زنبورها شد. این موارد را به عنوان پاداش در نظر نمی گیرد.

وی نبود بازار فروش، قدرت خرید پایین مردم و حضور دلالان در فروش عسل و بروکراسی های اداری در اخذ مجوز برندسازی را از جمله مشکلات زنبورداران عنوان کرد و ادامه داد: تولید به شدت کاهش می یابد.

برجیان با بیان اینکه تاکنون بیش از 300 نفر از آموزش های وی در شهرستان لردگان استفاده کرده اند، افزود: برای ادامه آموزش مهیا است اما لازم است متولیان ما را حمایت کرده و امکانات لازم را در اختیار ما قرار دهند.

کندوهای عسل بهره وری را چندین برابر در باغات افزایش می دهند

سید اصغر موسوی – رئیس اداره تحقیقات کشاورزی و باغبانی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه گرده افشانی درختان میوه معمولا توسط باد و حشرات انجام می شود، گفت: گرده افشانی حدود دو تا سه درصد است. از باغ هایی مانند پسته، فندق و گردو توسط باد می وزد و تا 92 درصد درختان توسط حشرات از جمله زنبورها گرده افشانی می شوند.

وی گفت: زنبورها نقش کلیدی در کود دهی درختانی مانند گیلاس، زردآلو، آلو و گلابی دارند. ، ارقام مختلف با هم برای کشت انتخاب می شوند.

موسوی تصریح کرد: در بحث مدیریت گرده افشانی سه پارامتر انتخاب ارقام گرده افشان تجاری، انتخاب ارقام مناسب با یکدیگر از نظر ژنتیکی مهم و در عین حال گلدهی هستند، یعنی باید رقمی را انتخاب کرد که گلدهی آن یکی باشد. رقم اصلی از نظر ژنتیکی با رقم گرده تفاوتی ندارد، باید تجاری نیز باشد، زیرا این ارقام باید در ردیف درختان کاشته شده یک به یک قرار گیرند.

رئیس اداره تحقیقات کشاورزی و باغبانی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه ماهیت زنبورها چرخش در میان گل ها برای جمع آوری شهد است، گفت: زنبور برای تغذیه چندین بار به گل ها مراجعه می کند. ملکه و نوزادانی که به شهد نیاز دارند. زنبورها گل های ثابتی هستند، یعنی بین گل های درختان مختلف حرکت نمی کنند و فقط از گل های گونه های درختکاری تغذیه می کنند، مثلاً اگر برای اولین بار از گل بادام تغذیه کند، از گل های درختان مختلف تغذیه می کند. همان درختان تا آخر درختان دیگر مانند گیلاس و غیره از بین نمی روند و همچنین دائما گل ها را بررسی کرده و گرده ها را انتقال می دهند.

وی ادامه داد: یک زنبور عسل برای تولید یک گرم عسل حدود 15 هزار گل را بررسی می کند که این گرده افشانی توسط زنبورها در هنگام گلدهی درختان فواید زیادی دارد، یعنی وجود کندو در باغات باعث سود 20 درصدی زنبور عسل در تولید عسل می شود. . باغدار بین 80 تا 90 درصد سود خواهد داشت.

موسوی خاطرنشان کرد: بهترین زمان ورود کندوها به باغ ها پس از باز شدن حدود 50 درصد گل های باغ، گرده افشانی است.

رئیس اداره تحقیقات کشاورزی و باغبانی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: کندوها باید در باغ هایی که تعداد کلنی های آن زیاد است ایجاد شود و کلنی ها در سطح باغ گسترده شوند و تنها در یک باغ متمرکز نشوند. محل.

وی خاطرنشان کرد: کندوها در باغات باید در معرض نور آفتاب و همچنین آبخوری برای زنبورها قرار گیرند و گرده افشانی باعث افزایش چند برابری عملکرد باغات می شود.

موسوی در پایان خاطرنشان کرد: وجود زنبور عسل در باغ ها هیچ آسیبی به گل های درختان وارد نمی کند و اگر باغداران به اهمیت وجود کندوها پی ببرند، متوجه می شوند.

زنبورداران شکر مازاد را در بازار آزاد خریداری می کنند

حسن رحمانی – مدیر امور کرم پرندگان، زنبورعسل و ابریشم سازمان چهارمحال و جهادکشاورزی بختیاری درباره کمبود شکر برای زنبورداران گفت: حدود 530 تن شکر یارانه ای بین زنبورداران توزیع شد و سهمیه جدیدی در نظر گرفته شد. به آنها هر ماه

وی افزود: زنبورداران می توانند شکر را فراتر از سهمیه خود در بازار آزاد خریداری کنند.

رحمانی در خصوص فرآوری عسل نیز گفت: زنبورداران می توانند مجوز ساخت واحدهای فرآوری عسل و ژل رویال را از معاونت صنعتی سازمان جهاد کشاورزی دریافت کنند.

مدیر امور پرندگان، زنبورهای عسل و کرم ابریشم سازمان چهارمحال و جهادکشاورزی بختیاری یادآور شد: نظارت بر مصرف سموم توسط زنبورداران بر عهده سازمان دامپزشکی است.

وی بیان کرد: جلسه مدیریت گرده افشانی برای توجیه باغداران از مزایای داشتن کلنی زنبور عسل در باغات برای افزایش عملکرد در سازمان جهادکشاورزی برگزار شد.

رحمانی بیان کرد: سال گذشته حدود 4 هزار تن عسل در چهارمحال و بختیاری تولید شد که میزان تولید عسل در استان قابل پیش بینی نیست.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.