“یخچال های” پلوتون هنوز فعال هستند!

[ad_1]

تحقیقات جدید نشان می دهد که “یخچال های” منحصر به فرد پلوتو هنوز فعال هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، محققان بر این باورند که منطقه سیاره پلوتو که در اثر فوران آتشفشان های یخی (یخچال ها) ایجاد شده است، در منظومه شمسی منحصر به فرد در نظر گرفته می شود. سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) فضاپیمای افق جدید ناسا را ​​در سال 2006 به فضا پرتاب کرد تا تصاویر دقیقی از سیاره کوچک پلوتو، بزرگترین جرم کمربند کویپر، ثبت کند. مطالعات جدید بر روی این تصاویر دو آتشفشان یخی را در پلوتو نشان می دهد که دانشمندان آن ها را رایت مونس و پیکارد مونس نامیده اند. آنها در منظومه شمسی منحصر به فرد هستند.

این احتمال وجود دارد که آتشفشان های یخی هنوز فعال باشند و به دلیل فوران آنها، آب یا چیزی مشابه روی سطح این سیاره کوچک جریان داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که محققان تصور اشتباهی در مورد دمای سیاره داشتند. دمای پلوتون بالاتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد. دانشمندان بر این باورند که امکان حیات در این سیاره وجود دارد.

این دو آتشفشان دارای فرورفتگی های بسیار عمیق هستند و ظاهر آنها حجیم و هوموکی است. ممکن است یخچال های پیکارد مونس و رایت مونس در اثر فوران یخچال های دیگر به یکباره به وجود آمده باشند و یا تجمع مواد فوران کننده در طول زمان باعث شکل گیری این دو یخچال شده باشد. رایت مونس حدود 4000 تا 5000 متر ارتفاع و حدود 150 کیلومتر عرض دارد. کوه یخ دیگر حدود 7000 متر ارتفاع و 250 کیلومتر عرض دارد. قدمت این منطقه حدود 2 میلیارد سال تخمین زده می شود و سایر مناطق پلوتون حدود 200 میلیون سال قدمت دارند.

یخچال های پلوتون از برخی جهات شبیه آتشفشان های زمین هستند، زیرا بیشتر سطح پلوتون از یخ تشکیل شده است و دمای پلوتون بسیار کمتر از نقطه انجماد آب است. این بدان معنی است که آب مایع یا چیزی شبیه به آن که در پایین ترین سطح ممکن قرار دارد، سیالی مانند ماگما در زمین، پس از فوران از پلوتون جریان می یابد. کلسی سیگر از موسسه تحقیقاتی جنوب غربی گفت: “مواد منفجر شده احتمالاً کاملاً مایع نیست.” به احتمال زیاد چسبناک تر یا لجن مانند با مقادیر زیادی یخ است.

دانشمندان به طور کامل از خواص فعالیت خنک کننده سیاره اطلاعی ندارند، اما به دلیل برخی خواص، احتمال وجود آب در این سیاره وجود دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.