22 مورد از بهترین نوشیدنی ها مخصوص لاغری و تناسب اندام | چاقی

  22 مورد از بهترین نوشیدنی ها مخصوص لاغری و تناسب اندام

  بهترین نوشیدنیای چربی سوز 

  هر چند که نوشیدنی می تونه خیلی روی سلامت افراد نتیجه بخش باشه ، اما همون قدر هم می تونه در چربی سوزی و تناسب اندام کمک کننده باشه .

  معرفی 22 چای قوی از سراسر دنیا که بیشترین تاثیر رو روی کاهش اندازه دور کمر شما دارن.

  به گزارش تالاب واسه بیشتر ما چای فقط چای هست، فرقی نمی کنه چای مشکی، سفید، سبز یا قرمز باشه. چای واسه ما یه پودر گیاهی هست که در کیسه های لیپتون یا شیشه های چای سرد و شیرین بسته بندی شده و خیلی راحت در همه جا در دسترس هستن.

  با این حال در کشورهایی مثل ژاپن، انگلستان و بخشای بزرگی از آسیای جنوب شرقی برگای چای از تنوع و مختلفی زیادی بهره مند هستن. نه فقط بین گونه های جور واجور چای در این مناطق فرق عطر و طعم چشم گیری هست بلکه از نظر خواصی هم که واسه سلامتی دارن جور واجور هستن.

  شکلای جور واجور خاصی از چای هستن که نه فقط واسه مقابله با بیماریای خاص استفاده میشن بلکه واسه افزایش سوخت و ساز بدن، کاهش گرسنگی، کم کردن استرس و نابود کردن سلولای چربی استفاده می شن.

  در مطالعه ای که محققان تایوانی روی بیشتر از 1100 نفر در طول یه دوره 10 ساله انجام دادن مشخص شد آدمایی که چای می نوشیدن نسبت به بقیه 20 درصد چربی بدن کمتری داشتن.

  1. چای سبز Green tea

  معرفی بهترین چاییای چربی سوز 

  چای سبز واقعا چربیای دور و بر شکم رو منفجر می کنه!

  محققان معروفیت چربی سوزی چای سبز رو به ترکیبای موجود در اون به طور خاص EGCG نسبت دادن – نام یه گروه از ترکیبات آنتی اکسیدانی که با بالابردن سوخت و ساز بدن به بیشترین سطح خود باعث افنجار چربیای بدن و منتشر کردن چربی از سلولای چربی به خصوص در شکم شده و بعد سرعت ظرفیت چربی سوزی کبد رو بالا می برن.

  تحقیقات نشون میده که نوشیدن منظم چای سبز به همراه ورزش منظم کاهش وزن رو به بیشترین حد میرسونه. تو یه مطالعه، شرکت کنندگانی که نوشیدن 4 – 5 فنجون چای سبز در روز رو با 25 دقیقه تمرین ترکیب کردن نسبت به بقیه کاهش وزنشون 1 کیلو بیشتر بوده هست.

  2. چای لیمو lemon tea

  چای لیمو بهترین درمان واسه نفخ شکم تونه!

  اگه مصرف غذاهای شور یا الکل باعث نفخ شکمتون شده، چای لیمو می تونه بهترین کمک شما واسه مقابله با نفخ شکمتون باشه. ترکیباتی که در روغن موجود در پوست مرکبات دیده می شه از زمانای قدیم واسه اثر دیورتیک شون ( ادرار آورد ) diuretic مورد استفاده فرار می گرفته. ولی تا همین اواخر یافته های علمی ای در مورد این ادعا نبود.

  یه مطالعه روی حیوانات که در مجله جامعه داروسازی ژاپن منتشر شد تایید کرد که این ماده می تونه خیلی راحت نفخ شکم راکه در اثر احتباس مایعات ایجاد شده نابود کنه.

  3. چای سفید white tea

  چای سفید از تشکیل سلولای چربی گذشته پیشگیری می کنه و مانع اثرات داغون کننده نور آفتاب می شه!

  چای سفید نه فقط از تشکیل سلولای چربی گذشته پیشگیری می کنه بلکه با دقت به مطالعه ای که در مجله تغذیه و متابولیسم منتشر شده توانایی بدن رو در شکستن سولای چربی و مصرف اونا در ساخت انرژی بالا می بره.

  اگه این خاصیت چای سفید شما رو به به کار گیری اون راضی نمی کنه بهتره بدونین که مواد شیمیایی موجود در چای سفید واسه پیشگیری از اثرات داغون کننده نور آفتاب بر پوست موثره و مانع از شکست سلولی و پیری زودرس می شه.

  به گفته دکتر اما بارون Elma Baron،نویسنده این مطالعه واسه استفاده بیشترین حد از خواص چای سفید گذشته از به کار گیری ضد آفتاب لوسیون شامل چای سفید رو روی پوست خود بکشین!

  4. چای مشکی Black Tea

  چای مشکی کارکرد قلب و عروق رو بهتر کنه و سیستم ایمنی رو قدرت می بخشه!

  محققان ایتالیایی دریافتن که نوشیدن یه فنجون چای مشکی در روز باعث بهتر شدن کارکرد قلب و عروق می شه. کارکرد بهتر قلبی عروقی به معنی کاهش وزن بیشتر واسه شماس.

  در تحقیقی که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد مشخص شده که نوشیدن 320 گرم چای مشکی در روز باعث می شه که ترشح اینترفرون interferon در بدن 5 برابر بیشتر شه، اینترفرون یه عنصر کلیدی در انبار مقابله با عفونت و مراقبت از بدنه که موجب تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن در برابر عوامل مریض کننده می شن.

  فقط مراقب باشین که لبنیات به همراه چای مصرف نکنین. مطالعه ای که در مجله قلب اروپا منتشر شده، نشون داد در حالی که چای مشکی می تونه جریان خون و اتساع رگای خونی رو بهتر کنه، اضافه کردن شیر به چای این اثر رو خنثی می کنه.

  5. چای سنبل الطیب Valerian tea

  سننبل الطیب (والرین) کیفیت خواب تون رو بهتر کنه!

  خواب کافی تاثیر زیادی بر سلامتی داره. به خواب نرفتن بعد از یه ساعت که از بسته شدن چشماتون میگذره بعد از سه روز به اندازه کافی تاثیر منفی بر گرسنگی و تنظیم هورمون اشتها ( گرلین ghrelin ) میذاره.

  از طرف دیگه کیفیت خواب، سوخت ساخت هورمونای چربی سوز است که دلیل می شه اولیویت زیادی واسه شما که به دنبال کاهش وزن هستین، داشته باشه. سنبل الطیب (والرین) جزو گیاهانیه که از زمانای قدیم به عنوان یه آروم بخش ناچیز استفاده می شه و الان تحقیقات دلیل علاقه مندی به این چای رو در طول صدها سال عیان کرده.

  در مطالعه ای که روی زنان انجام شد محققان به نصف افراد عصاره سنبل الطیب و به نیمی دیگه دارونما دادن. 30 درصد از آدمایی که در طول مطالعه از سنبل الطیب استفاده کرده بودن کیفت خوابشون بهتر شد کرد ولی در گروه تماشاگر این بهبود کیفیت فقط حدود 4 درصد بود.

  6. چای آشواگاندا Ashwagandha tea

  چای آشواگاندا هورمونای استرس زا رو کم می کنه!

  چای آشواگاندا چشم اندازی بهتر در زندگی به شما داده و هورمونای استرس رو کم می کنه و همین امر دلیل می شه که چربیای دور و بر شکمتون کاهش پیدا کنه.

  مطالعه ای که در مجله پزشکی روان شناسی هند منتشر شد نشون داده که ” عصاره ریشه آشواگاندا به طور موثر مقاومت افراد در مقابله با استرس رو بهتر می کنن و در نتیجه دلیل بهبود کیفیت زندگی اونا می شه. ” وقتی صحبت از کاهش وزن می شه باید بدونین که استرس میونه خوبی با اون نداره.

  مطالعه ای که تازگیا در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا انجام شد نشون داده آدمایی که نسبت به شرایط استرس زا شدیدا عکس العمل تلاش می کنن سطح التهاب بدنشون زیاد شده که مستقیما روی چاقی موثره و با بیماریایی مثل دیابت، بیماریای قلبی و سرطان گره خورده.

  وقتی که اضطراب زیاد میشه اندازه هورمونای استرس زا مثل کورتیزول در بدن زیاد میشه . بهتره بدونین که این هورمون به عنوان ” هورمون چربی شکم ” شناخته می شه چون افزایش اون در بدن جلوی انتشار چربی به جریان خون رو گرفته و در نتیجه چربیا در سلولای بدنمون ذخیره می شن.

  7. چای اولانگ Oolong tea

  بهترین چاییای چربی سوز 

  اولانگ سلاحی بزرگ در برابر زیاد شدن وزن است و این توانایی رو به دلیل پیش گیری از جذب چربی بدست آورده!

  محققان ژاپنی به این نتیجه رسیدن که سطوح بالای آنتی اکسیدان به نام پلی فنول پلیمریزه polymerized polyphenols که به طور خاص در چای اولانگ دیده می شه تا 20 درصد توانایی بدن واسه جذب چربی رو کنترل می کنه.

  محققان تایوانی تو یه دوره 10 ساله روی 1100 نفر مطالعه ای انجام دادن که مشخص شد کسائی که در هفته چندین بار چای مشکی، سبز یا اولانگ می خورده ان ، به گزارش تالاب چربی بدنشون 20 درصد نسبت به آدمایی که چای مصرف نمی کردن، کمتر بوده.

  ضمن اینکه چای اولانگ با فشار خون مقابله کرده و خطر دچار شدن به اونو تا 65 درصد کم می کنه.

  8. چای زغال اخته bilberry tea

  چای زغال اخته التهابای نفخ آور بدن تون رو کم می کنه!

  با دقت به مطالعه ای که در مجله مولکولی تغذیه و تحقیقات مواد خوراکی منتشر شده، مصرف زغال اخته ( بیلبری bilberries ) پسر عموی شمال اروپای بلوبری blueberry ، می تونه به کاهش التهاب های نفخ آور کمک کنه.

  واسه به دست آوردن این یافته ها محققان شرکت کنندگان رو به دو گروه تقسیم کردن، به یه گروه رژیم خوراکی که برابر 1.5 فنجون بیلبری بو ، و گروه دیگه یه رژیم خوراکی کنترل شده که شامل این میوه نمیشدهه ارائه شد.

  در آخر مطالعه گروهی که بیلبری خورده بودن به طور زیادی التهاب کمتری نسبت به بقیه داشتن. از اونجایی که این میوه بومی شمال اروپاست و همه جا در دسترس نیس شما می تونین از امتیازات نوشیدن چای اون بهره مند شید.

  9. چای قرمز red tea

  چای رویباس متابولیسم چربیای شکم رو زیاد می کنه!

  چای رویباس Rooibos که از برگای گیاه ” بوش قرمز red bush ” بدست میاد به طور انحصاری در منطقه کوچیک سیدربرگ در آفریقای جنوبی در نزدیکی کیپ تاون رشد می کنه.

  چیزی که دلیل می شه چای ویباس به طور خاصی واسه شکم به درد بخور باشه وجود یه فلاونوئید flavonoid منحصر به فرد و قوی به نام آسپالاتین Aspalathinه.

  به گفته محققان آفریقای جنوبی، پلی فنولا polyphenols و فلاونوئیدهای موجود در گیاه تا 22 درصد مانع آدیپاجنسس(تشکیل سلولای چربی گذشته) adipogenesis می شن.

  مواد شیمیایی این چای هم به متابولیسم چربی کمک می کنه. هم اینکه اینکه رویباس یه شیرین کننده طبیعی هم بوده و پس واسه نوشیدن اون احتیاجی به شکر ندارین.

  10. چای ماته Mate tea

  چای ماته کالری سوزی بدن رو زیاد می کنه!

  چای ماته به خاطر اثرات ترموژنیک thermogenic فوق العاده اش شناخته شده. – یعنی کارکرد کالری سوزی بدنتون رو زیاد می کنه – ضمن این که با افزایش حساسیت بدن به انسولین روند کاهش وزنتون رو هم زیاد می کنه.

  تو یه مطالعه که تازگیا انجام شده شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدن.یه گروه 60 دقیقه گذشته از ورزش دارونما دریافت کرده و گروه دیگه کپسول 100 میلی گرمی چای گیاهی ماته مصرف کردن.

  محققان به این نتیجه رسیدن کسائی که کپسولای گیاهی رو مصرف کرده بودن حتی بیشتر از گروه تماشاگر که ورزش می کردن از اثرات بالا رفتن متابولیسم بهره مند شدن.

  هم اینکه این دم نوش مثل چای سبز، شامل آنتی اکسیدهایی antioxidantsه که از درصد بیشتر آنتی اکسیدانا با سرطان مقابله می کنه و منبعی غنی از ویتامین B و مقدار زیادی کرومه که به ثابت موند سطح قند خون کمک می کنه.

  11. چای نعنا Mint tea

  بهترین چاییایی که آدم رو لاغر میکنه 

  چای نعنا با سرکوب اشتهای شما، لاغرتان می کنه!

  چای نعنا یکی از دلچسب ترین دم نوش هاییه که می تونین جفت و جور کنین. یه فنجون چای بزرگ نعنا دلیل لاغری شما می شه! در حالی که بوی خاص اون از زمانای قدیم به عنوان کنترل کننده گرسنگی شناخته می شه، مصرف اون در واقع می تونه اشتهای شما رو سرکوب کنه. مطالعه ای که در مجله عصب شناسی و ارتوپدی منتشر شد نشون داد آدمایی که هر دو ساعت یه بار بوی نعنا رو استشمام می کردن در طول یه ماه به صورت میانگین 2.5 کیلو کاهش وزن داشتن.

  هر چند این چای کافئین کمی داره – حدود 25 درصد یه فنجون قهوه – ولی جزو چایای بدون کافئینیه که درمان کننده بی خوابی حساب می شه و بهتره همیشه اونو در کابینت خود داشته باشین!

  12. چای بابونه و اسطوخودوس Chamomile-and-lavender

  چای بابونه و اسطوخودوس محبوب ترین نوشیدنی گذشته از خوابه که استرس رو کم می کنه!

  چای بابونه و اسطوخودوس اثرات رفع خستگی و افسردگی داشته و کم کننده استرس بوده که به نوبه خود منتهی به کاهش بی خوابی می شه.کاهش استرس مانع بالا رفتن سطح التهاب می شه که مستقیما به وزن، قند خون، اختلالاتی مانند چاقی و دیابت گره خورده.

  درمطالعه ای که در آلمان انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدن که چای بابونه به طور زیادی باعث بهتر شدن علایم فیزیکی مربوط به کمبود خواب شده و حتی دلیل کاهش سطح افسردگی آدمایی که دچار بی خوابی طولانی بودن، شده.

  مطالعه دیگری نشون میده که دلیل بهبود سطح هوشیاری روزانه آدمایی شده که از کمبود خواب رنج می بردن. ولی بهتره بدونین با این که این چای محبوب ترین نوشیدنی قبل از خوابه ولی در واقع هیچ مدرکی که ثابت کنه بهبود دهنده مدت زمان و کیفیت خوابه در این مورد به دست نیامده.

  13. چای زالزالک Goji tea

  چای زالزالک کالری سوزی شما رو زیاد می کنه!

  چای زالزالک کالری سوزی رو تا 10 درصد زیاد می کنه. Lycium barbarum گیاهی که زالزالک از اون برداشت می شه درمان دارویی سنتی در آسیا واسه دیابته اما اثر لاغر کنندگی هم داره.

  در مطالعه ای که در مجله تغذیه منتشر شده به شکرت کنندگان یه دوز دارونما یا یه دوز L. barbarum بعد از غذا داده شد. محققان به این نتیجه رسیدن که یه ساعت بعد از مصرف این دوز گروهی که زالزالک دریافت کرده بودن اندازه متابولیسمشان نسبت به گروه تماشاگر، 10 درصد بیشتر بوده و این اثر تا 4 ساعت به طول رسید.

  واسه تاثیر بیشتر می تونین چای زالزالک رو با چای سبز مخلوط کنین تا سوزوندن کالری بدن رو به بیشترین حد برسونین.

  14. چای زنجبیل Ginger tea

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *