22 نکته برای خرید و نگهداری چکمه

  22 نکته واسه خرید و نگهداری چکمه

  به دلیل اینکه چکمه در روزای برفی و بارانی، وقتی که زمین لغزنده س، پوشیده می شه، باید چکمه ای انتخاب کنین که حتما کف اون عاج داشته باشه. چکمهایی که کفی صاف و صیقلی دارن، اصلا به درد روزای برفی و بارانی نمی خورن.

  رومیان و یونانیان باستان، اولین مردم دنیا بودن که کفشایی بلند از جنس چرم گاو و میش جفت و جور کردن. اونا این کفشا رو بیشتر واسه در امان موندن پاهاشون از شر سنگ ریزها و سرما هنگام کار در روزای سرد و خشک پاییز و زمستون به صورت یه تیکه، می دوختند، اما امروزه کافیه که فقط کمی باد سرد پاییزی بوزد تا ویترین مغازه ها پر شه از شکلای جور واجور و اقسام چکمهای کوتاه و بلند. چکمهایی که تنوع بیشتر از اندازه شون ما رو واسه خرید، گیج می کنه.

   

  1- از اونجا که معمولا چکمه با جورابای پشمی و کلفت پوشیده می شه، بهتره اونو کمی بزرگ تر از اندازه واقعی پاهاتون بخرین تا انگشتان یا پنجه پاها در چکمه احساس ناراحتی نکنن.

   

  2- چکمهای رسمی و مخصوص میهمانی با جوراب یا جوراب شلواریای نازک پوشیده می شن، پس احتیاجی نیس این نوع چکمه ها رو بزرگ تر از اندازه پاها بخرین.

   

  3- اگه ساق پاهاتون چاقه، باید دور خریدن چکمهای بلند و تا زیر زانو رو واسه پوشیدن روی شلوار، خط بکشین، چون با اونا چاقی پاهای شما بیشتر از اندازه نمایان می شه.

  پوشیدن چکمهای کوتاه واسه رفتن به خرید، محل کار یا دانشگاه مناسب تره و چکمهای بلند، بیشتر به درد رفتن به میهمانی می خورن

  4- اگه ساق پاهاتون چاقه و می خواین واسه یه میهمانی زمستونی کفشی با دامن کوتاه بپوشید، باید برعکس مورد قبل، چکمه ای پاشنه دار که تا زیر زانوانتان رو می پوشونه، جفت و جور کنین. جنس چرم یا جیر این چکمه ها کمتر از جوراب باعث نمایان شدن چاقی پاها می شه.

   

  5- چکمهایی با جنس چرم یا ورنی به دلیل ضدآب بودن، گزینه های مناسبی واسه پوش,ندن پا و در امان نگه داشتن اون از شر سرما و برف و باران زمستون هستن.

   

  6- پوشیدن چکمهایی با جنس جیر یا چرمای پوست ماری واسه میهمانی شب، ظاهر شیک و منحصر به فردی براتون دست و پا می کنه.

   

  7- به کار گیری رنگای تیره و گرم واسه چکمهای زمستونی مناسب تر از رنگای روشن و شاده.

   

  8- بهتره چکمه ای که می خواین واسه پوشیدن در محل کار یا دانشگاه بخرین، بیشتر از دو سانتی متر پاشنه نداشته باشه تا فشار زیادی در اثر پوشیدن اون به کمرتون وارد نشه.

   

  9- پوشیدن چکمهای کوتاه واسه رفتن به خرید، محل کار یا دانشگاه مناسب تره و چکمهای بلند، بیشتر به درد رفتن به میهمانی می خورن.

   

  10- به دلیل اینکه چکمه در روزای برفی و بارانی، وقتی که زمین لغزنده س، پوشیده می شه، باید چکمه ای انتخاب کنین که حتما کف اون عاج داشته باشه. چکمهایی که کفی صاف و صیقلی دارن، اصلا به درد روزای برفی و بارانی نمی خورن.

   

  11- با جور کردن رنگ چکمه با کیف، دستکش چرم یا شال گردن، خیلی شیک و برازنده میشین.

   

  12- جنس داخلی چکمه می تونه از کرک، پشم یا حتی نخ باشه. البته کسائی که حساسیتای پوستی یا اگزما دارن، بهتره چکمهایی که داخل اونا با پارچه نخی پوشونده شده بخرن تا ناراحتی پوستی شون شدید شدن نشه.

   

  13- اگه زیادتر از اندازه سرمایی هستین، پوشیدن چکمهایی که ساق اونا از جنس کامواست، به شما پیشنهاد می کنیم.

   

  14- واسه پیشگیری از آسیب دیدن پوست ساق پاها در اثر پوشیدن چکمهای بلند، باید حتما جورابی بلندتر از چکمه بپوشید.

   

  15- واسه اینکه پاهاتون داخل چکمه بیشتر از اندازه عرق نکنه و محیط مناسب واسه رشد قارچای پوستی بین انگشتان پاها ایجاد نشه، بهتره با چکمه جورابای نخی بپوشید.

  اگه داخل چکمه خیس شد، حتما اونو واسه خشک شدن در برابر هوای آزاد بذارین. با این کار، امکان رشد قارچای پوستی داخل چکمه از بین میره

  16- اگه سرمایی هستین و نمی تونین به پوشیدن یه جوراب نخی با چکمه اکتفا کنین، دست کم یه جوراب نخی و بعد یه جوراب پشمی روی اون پا کنین تا احتمال عرق کردن پا و رشد قارچ در فضای داخل چکمه کمتر شه.

   

  17- اگه داخل چکمه خیس شد، حتما اونو واسه خشک شدن در برابر هوای آزاد بذارین. با این کار، امکان رشد قارچای پوستی و عوامل عفونی داخل چکمه از بین میره.

   

  18- دست کم ماهی یه بار داخل چکمه ها رو با آب ولرم و مواد شوینده ملایم بشورید.

   

  19- واسه پیشگیری از ترک خوردن چکمهای چرمی یا ورنی، اونا رو یه روز در میان با واکسای روغنی تمیز و نرم کنین.

   

  20- اگه نمی خواین ساق بلند چکمه ها در جاکفشی خم شن و ترک بخورند، زیپ چکمه ها رو بکشین و داخل اونا رو با مقوا یا نایلون پر کنین.

   

  21- تا می تونین چکمهای سبک تر رو واسه بچه های زیر 12 سال بخرین تا اونا به بهونه سنگین بودن چکمه، از پوشیدن اونا سر باز نزنن. چکمهای عروسکی سبک واسه بچه ها بهتر از چکمهای چرمی بلند و سنگین هستن.

   

  22- چکمهای زیپ دار واسه بچه ها بهتر از چکمهای بندی هستن.

  بخش سلامت تبیان

  منبع : tebyan.net

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *