24 دقیقه تحرک بیشتر | چه می کند!

  : 24 دقیقه جنب و جوش بیشتر، چه می کنه!

  : بدیش اینه، خیلی از مردم جهان ساعات زیادی رو بی حرکت در برابر تلویزیون یا نمایشگر رایانه، پشت میز و یا هنگام تردد با خودرو، قطار، و اتوبوس واسه رسیدن به محل کار در حالت نشسته می گذرونن.
  به نقل از عصر ایران، پژوهشای انجام شده تا الان، نشستن طولانی مدت – دست کم سه ساعت یا بیشتر در روز – رو با چاقی، افزایش دور کمر، کلسترول بالا، و خطر زیاد شده دچار شدن به مریضی قلبی عروقی و سرطان پیوند دادن. بدیش اینه، خیلی از مردم جهان ساعات زیادی رو بی حرکت در برابر تلویزیون یا نمایشگر رایانه، پشت میز و یا هنگام تردد با خودرو، قطار، و اتوبوس واسه رسیدن به محل کار در حالت نشسته می گذرونن. این در شرایطیه که بعضی وقتا برنامه شلوغ روزانه ما زمان چندانی واسه جنب و جوش کافی باقی نمی ذاره.
  دوری از مریضی با 24 دقیقه جنب و جوش بیشتر در روز
  به گزارش "ریدرز دایجست"، فقط در آمریکا، 70 درصد مردم از اضافی وزن یا چاقی رنج می برن که آمار قابل توجه مربوط به کم تحرکی می تونه این موضوع رو توضیح بده. اما ممکنه یه راه حل، یا دست کم روشی واسه کاهش خطر وجود داشته باشه.
  مطالعه ای جدید که به وسیله انجمن دیابت آمریکا انجام شده، نشون میده که برخاستن و حرکت کردن به مدت سه دقیقه پس از نیم ساعت نشستن می تونه قند خون رو کنترل کنه، کاهش وزن رو بهتر کنه، و فشار خون و خطر مریضی قلبی عروقی رو کم کنه. با انجام این کار طی مدت زمان هشت ساعته کار روزانه، شما می تونین 24 دقیقه به جنب و جوش روزانه خود اضافه کنین. ورزش و جنب و جوش این امکان رو جفت و جور می کنه تا به جای حفظ گلوکز در گردش خون، اندازه بیشتری از اونو مصرف کنیم، که به سطوح پایین تر قند خون و افزایش کالریای سوزونده شده بدست اومده می شه.
  در شرایطی که پیشنهادای جدید براساس این مطالعه افراد گرفتار به دیابت رو هدف قرار دادن، اما این دستورالعمل جدید واسه حصول اطمینان از افزایش جنب و جوش در طول روز ارائه شده و هر فردی واسه بهبود سلامت کلی خود می تونه از اون پیروی کنه. از جمله فعالیتایی که می تونن در این بازه های وقتی کوتاه انجام شن میشه به قدم زدن، انجام حرکات کششی، و انجام یوگا اشاره کرد.
  هم اینکه می تونین این برنامه تمرینی رو مورد توجه بذارین: با چرخاندن گردن به سمت راست، چپ، بالا و پایین و حفظ هر موقعیت به مدت پنج ثانیه کشش در عضلات گردن رو بسازین. بعد شونهای خود رو با انجام حرکات گردشی با دستا هم در جهت عقربهای ساعت و هم خلاف جهت اون به حرکت درآرین. پس از اون، در حالت وایس تاده قرار بگیرین و واسه ایجاد کشش در پشت و کمر قسمت بالا تنه خود رو به سمت راست و بعد چپ مایل کنین. هر موقعیت رو به مدت پنج ثانیه حفظ کنین. بعد کمی زانوهای خود رو خم کرده و به سمت پایین مایل شید تا در قسمت کمر و همسترینگا کشش ایجاد شه. بعد به سراغ پاها رفته و کشش همسترینگ، کشش عضلات چهار سر ران، و کشش عضلات ساق پا رو انجام بدین. هم اینکه، شما می تونین با به کار گیری دیوار یا میز حرکت شنا رو 10 بار انجام بدین. بعد 10 تا 15 حرکت اسکات رو انجام بدین. اگه بازم وقت دارین این روند رو دوباره تکرار کنین تا سه دقیقه بگذره.

  منبع :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *